Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Spionarea telefonului

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
ophelia

ophelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 24.03.2007
Ieri, intamplator, navigand pe internet, am citit un articol recent, pe tema spionarii telefonului, concret aplicatii pentru spionarea telefonului unei terte persoane, fara a avea acces la acesta. Sunt insirate si descrise cateva astfel de aplicatii, si am ramas uimita sa vad ca unele, cel putin teoretic, sunt foarte accesibile, free etc.
Sa inteleg ca in ziua de azi, va trebui sa ne obisnuim cu ideea ca oricine ne poate vedea mesajele, locatia etc? Inteleg masurile de parenting etc, insa totusi...(?!).

#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Tie ti-e teama ca cineva iti poate spiona telefonul?! Nici nu e nevoie daca ai instalat Facebook, Instagram, Twitter etc.

#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,472
  • Înscris: 24.02.2017
Citeam un articol despre Mosad care trimite un SMS si nici nu e nevoie sa il deschizi ca sa iti infectezi telefonul si cei de acolo sa aiba acces full la el.   Iar tu ai descoperit niste aplicatii gratuite care fac nu stiu ce . Are you for real ? Cine crezi ca se intereseaza de persoana ta ? SRI ? CIA ? MI6 ? De ce si-ar pierde timpul cu oricine ?

Si da, Facebookul face o treaba excelenta si l-ai instalat de buna voie. De asemenea daca ai aprobat locatia unde ai facut pozele. Oricine va sti momentul si locatia unde sunt facute.

#4
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015

 Puferiu_, on 22 august 2023 - 07:06, said:

Facebook, Instagram, Twitter etc.
astea sunt antispionaj...

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
1. Sunt infime sansele ca o persoana normala sa fie tinta unor astfel de atacuri sofisticate.
Acele brese de securitate costa sa fie gasite si merg pana sunt descoperite.

2. Problema majora este in special in lumea Android, unde securitatea e laxa by default, update-urile adesea nu exista sau exista un timp limitat, dar mai ales e o mare problema cu tot felul de aplicatii si reclame.

Daca iti permiti, cea mai buna solutie, dar fara garantii, ramane un dispozitiv cu IOS, tinut la zi dpdv al upgrade-urilor software si cu atentie la ce gunoaie instalezi.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,997
  • Înscris: 30.08.2006
Sunt foarte curios sa stiu ce aplicatii free au acces la contul de root.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,629
  • Înscris: 15.06.2004
Se rezolva in curand - producatorii sunt obligat is faca bateria detasabila din 2027 ca sa o poti schimba singur.
Nu vrei sa mai fi spionat ? Scoiti bateria si gata.

Edited by eiffel, 22 August 2023 - 11:38.


#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,994
  • Înscris: 04.10.2007

 Adm, on 22 august 2023 - 07:30, said:

2. Problema majora este in special in lumea Android, unde securitatea e laxa by default, update-urile adesea nu exista sau exista un timp limitat, dar mai ales e o mare problema cu tot felul de aplicatii si reclame.
Nu e nici android-ul laxa pe securitate... bine acum daca iti cumperi allview sau mai stiu eu ce prastie de telefon, clar ca nu primesti update-uri de securitate.

Eu am un Samsung S10+, telefonul are 4 ani jumate si inca primeste update-uri de securitate... deci despre ce vorbim...
La anu, cand implineste 5 ani trec la noul S24... bineinteles daca nu cumva prind vreo superoferta la S23 Ultra de BlackFriday.... 5 ani mi se pare arhisuficient sa primesti update-uri de securitate...

Edited by mirel3003, 22 August 2023 - 07:57.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
Tu ai telefon ce costa nou 1000 EUR, cred.
Cati din cei cu Droid se afla in aceasta situatie?
In Google Play colcaie mizeriile.

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,195
  • Înscris: 15.05.2008
Poti avea telefonu lu sulea spataru ca tot degeaba este,nu o data am patit sa vorbesc ceva intamplator,despre vreun produs sau locatie si tot in aceeasi zi sa ma trezesc cu ceva reclama legat de ce vorbeam,eu nu-mi fac probleme cu asta,doar ma amuz de cei care nu pot dormi de ingrijorare.

Da si astia niste amatori nenorociti,pai in peroada asta vb doar despre tomate,nici d-al dreku daca ar aparea care e mai buna,acus incepe sezonu de plantare,pai ce faceti mai spionilor nu recomandatice cumpar si cum fac?

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 16.03.2007

 ophelia, on 22 august 2023 - 07:02, said:


ai grije cu cine si ce vorbesti, ca poate ti-a instalat iubi vreun viermisor..

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,059
  • Înscris: 18.12.2007
Ma iertati dar nu m-am putut abtine :lol:

Attached File  364728338_781820333947565_4730046942170781288_n.jpg   135.7K   188 downloads

#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,472
  • Înscris: 24.02.2017

 eiffel, on 22 august 2023 - 07:46, said:

Nu vrei sa mai fi spionat ? Scoiti bateria si gata.


Nu e suficient. Are in el o alta baterie care mentine functia ceasului de exemplu.  Cand nu vrei sa fi spionat, lasi telefonul in alta parte decat locul unde te afli. Simplu. Binenteles ca este oricum o paranoia. Un om obisnuit nu va fi spionat niciodata pentru ca nu strica nimeni atata timp si resurse pentru el.....

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001
De spionarea telefonului zici? Nici vorbă.
E spionarea proprietarului și a celor din jurul lui.
Depinde și de telefon.
Un Nokia 1100 cu lanternuta nu îți va trimite și poziția exactă GPS la precizie de metri.
Însă se va ști la ce site ești conectat.

#15
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.09.2014
Pai cand instalezi unele aplicatii iti cer permisiuni de a avea acces la microfon, contacte, card de memorie. Bifand aceste optiuni, ai "rezolvat" problema. Nu stii ce face aplicatia in fundal, insa daca vrea sa deschida microfonul, o poate face pentru ca tu i-ai permis asta.
Un om normal, nu are de ce s isi faca griji. In cazul meu, s-ar plictisi rapid, nu are ce sa asculte, doar conversatii banale, obisnuite.

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,059
  • Înscris: 18.12.2007

 phoenix76, on 22 august 2023 - 08:56, said:

Un om normal, nu are de ce s isi faca griji.

Bingo.
La mine de ex google maps imi inregistreaza traseul non stop, am si rapoarte lunare cu activitatea, pe unde am fost.
Daca vrea cineva sa imi spioneze pozele cu catelul pe care le trimit pe whatsapp, e bine venit. Poate sa imi spuna si i le trimit direct.

#17
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,994
  • Înscris: 04.10.2007

 AlexEn, on 22 august 2023 - 08:59, said:

Bingo.
La mine de ex google maps imi inregistreaza traseul non stop, am si rapoarte lunare cu activitatea, pe unde am fost.
Daca vrea cineva sa imi spioneze pozele cu catelul pe care le trimit pe whatsapp, e bine venit. Poate sa imi spuna si i le trimit direct.

Mie mi s-a dezactivat cronologia google (google latitude) si de 3 ani ma chinui sa o reactivez si nu reusesc.... se pare ca google nu mai vrea sa ma urmareasca pe unde ma plimb...
Am incercat toate variantele posibile, deschis topic si la google help, pur si simplu nu reusesc sub nici o forma sa mai activez google latitude...

21.04.2019 e ultima zi cand google a dorit sa ma mai urmareasca...

Dau o bere/doua cui ma ajuta sa reactivez cronologia google/google latitude...

Edited by mirel3003, 22 August 2023 - 09:07.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,629
  • Înscris: 15.06.2004

 Bogotta, on 22 august 2023 - 08:47, said:

Nu e suficient. Are in el o alta baterie care mentine functia ceasului de exemplu.
Isi ia ora in momentul conectarii la provider.
Nu e ca la PC-uri cu baterie de BIOS.

 ceanu1980, on 22 august 2023 - 08:05, said:

nu o data am patit sa vorbesc ceva intamplator,despre vreun produs sau locatie si tot in aceeasi zi sa ma trezesc cu ceva reclama legat de ce vorbeam,
Pai ai cautarea Google activata - aia are acces la microfon.

Dezactiveaza si tu optiunile din ea, ca per ansamblu nu poate fi dezactivata.
Dar poti alege sa nu pastreze rezultatul cautarilor, publicitate personalziata si alte traznai.

https://www.rd.com/a...oice-recording/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate