Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Posibile probleme Asus AC-2900

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005
Saga continua.
Povestea pe scurt: in vacanta fiind am observat ca Homekit nu avea net. La fel si aplicatia centralei de alarma. VDF s-a jurat ca nu e de la ei, au facut si un reset la modem. Ziua urmatoare out of nowhere, dispozitivele homekit functionau.

In fine, ajuns acasa duminica. Dispozitivele homekit inca functionau normal. Doar modulul de internet Paradox ramasese blocat, a trebuit sa ii scot mufa din placa si rebagat (cu tot cu discutii la dispecerat sa nu ma trezezc cu echipajul ca s-activat tamperul :D ).
Dupa asta totul ok.
In seara asta observ ca Airfryerul nu era legat la net. Deschid aplicatia Home si surpriza, toate dispozitivele pe 2,4GHz erau unresponsive. Doar Homepodul mergea, fiind legat la 5GHz (asa ma gandesc). Laptopurile si mobilele functionau si ele.

Am dat un on/off la router din buton si apoi totul a revenit la normal.
Am ultimul firmware de la Asus pe el, CPU nu-mi arata mai mult de 2-3%, memoria e pe la 75% plina. Reteaua e pe Smart Connect 2.4 & 5 GHz - asa a fost mereu.

Ce as putea sa fac astfal incat sa nu stric nici conexiunile de la device-urile Homekit? Merlin FW daca as pune pierd ceva setari? Se mai poate folosi aplicatia Asus apoi?

Si ca fiu si mai mult la subiect, aveti de vreo recomandare de router mult mai stabil, evantual care sa stie sa lege Homekiturile pe 2,4Ghz direct? - acum e un chin, in cofiguratia actuala trebuie sa ma duc departe ca telefonul sa se lege la wifiul de 2,4GHz, altfel el se leaga de 5GHz si nu pot adauga niciun dispozitiv.

#2
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
Renunță la smart connect.
În funcție de semnal, folosești 2,4 sau 5g.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Asuswrt-Merlin nu aduce stabilitate suplimentara. E acelasi firmware oficial cu cateva setari in plus aduse in interfata grafica. Il poti incerca salvand configuratia actuala. Normal nu se pierde nimic.

#4
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Smart connect off.
Ce buget ai pentru alt router ?

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Un simplu router Mikrotik la 270 lei ar putea fi folosit sa-ti conecteze toate echipamentele IoT cu maximum de stabilitate. Il folosesti ca ap conectat la routerul actual care nu va mai transmite decat in banda de 5Ghz.

Edited by Leo2006, 22 August 2023 - 12:43.


#6
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005

 MD, on 22 august 2023 - 09:33, said:

Smart connect off.
Ce buget ai pentru alt router ?
Nici un salariu :), cum s-ar zice, dar as plati in plsu pentru stabilitate. Am cochetat anii trecuti cu solutiile Dlink dar faptul ca se configurau doar prin aplicatie, ca nu aveau protectie AV decat cu plata, m-a desistat. Stiam ca AC86U era un fel de king of routers, inainte am avut niste ani AC68U.

Smart connect off inseamna sa dau alt nume la reteaua 5Ghz, nu? Si sa pastrez numele actual al retelei pentru cea de 2.4, ca sa nu pierd conctivitatea la toate dispozitivele IoT?

 Leo2006, on 22 august 2023 - 12:41, said:

Un simplu router Mikrotik la 270 lei ar putea fi folosit sa-ti conecteze toate echipamentele IoT cu maximum de stabilitate. Il folosesti ca ap conectat la routerul actual care nu va mai transmite decat in banda de 5Ghz.
Iau in calcul. Dar nu mi se pare ok sa am routr la router, mai ales ca nu inteleg care ar fi problema cu Asus, poate nu rezolv nimic si tot se blocheaza.


#7
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
Smart connect înseamnă că îmbină rețelele și routeru decide pentru fiecare în parte device în ce rețea îl conectează.
Pe oprit, amândouă rețele pot avea același nume, deoarece una este on 2,4 și alta în 5 ghz. Iar aparatele se conectează doar pe care vrei tu.

#8
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005
Multumesc, o sa incerc atunci sa le desperechez, desi nu stiu daca va ajuta.
Vreau sa mai studiez, pentru ca dupa desperechere va fi situatia urmatoare: (scuze dar nu mai traduc, si eu tot dispozitive Meross am)

Quote

I have a Meross Garage Door Opener which like any other IOT device will only work with a 2.4ghz WiFi network. The Garage Opener supports Apple Homekit but for me to use it when I am away from home I need to setup a HomeHub in the Homekit that I did using my HomePod.

So my HomePod is setup when my iPhone is connected to my home Wifi 2.4ghz band. I have a Deco TPLink Mesh at home and I switched off 5ghz on the main network and rather using he Guest network to broadcast 2.4ghz only. So all my IOT devices connect to the guest network SSID that is 2.4ghz only while my TV, Mobile and laptop etc I select the 5GHZ SSID. Both the 5ghz and 2.4ghz have a different password.
I am successfully able to add and pair the garage open in the HomeKit App and the HomePod is also setup in the HomeKit app. Trouble starts when I switch my iPhone WiFi to the 5ghz band, HomePod shows a message that it is connected to a network that it was not originally setup with. I ignore this message and my garage opener continues to work fine for 24 hours when HopePod automatically connected itself to the 5ghz network and therefore the garage opener goes offline as it cannot communicated to the homehub that is connected to 5ghz band.
So the question is how can I stop HomePod to automatically switch its band from 2.4 to 5ghz as its very annoying. I cannot use the garage opener to open when arriving home as it requires 2.4ghz connectivity either directly from the mobile or from the homepod.

Si nici nu am cum sa blochez conectarea Homepodului pe 5Ghz, pentru ca:

Quote

by design the HomePod is going to learn all of the wireless credentials known to your setup device via iCloud keychain.
.

Iar capabilitatile mele tehnice sunt cam depasite in cazul asta....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate