Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Monitor fullhd Gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017
Caut un monitor de buget fullhd, diagonala ~24-25'', 165hz sau peste, ips, 1ms sau sub.

Rezultatul returnat este acesta. Ce pareri aveti? Sau alte alternative mai bune?


Monitor Gaming LED IPS Dell 23.8", Full HD, 165Hz, DisplayPort, Negru, G2422HS
https://www.emag.ro/...s/pd/D9N9HJMBM/


Monitor gaming LED IPS Samsung Odyssey G4 25", Full HD, Display Port, 1ms, 240Hz, FreeSync Premium, G-Sync compatibil, Vesa, Negru
https://www.emag.ro/...n/pd/DF40VCMBM/

Edited by alex342, 21 August 2023 - 21:43.


#2
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
IIyama Gaming Red Eagle G-MASTER G2470HSU-B1 23.8 inch FHD IPS 0.8 ms 165 Hz FreeSync Premium 700 de lei:
https://www.pcgarage...eesync-premium/

#3
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Daca bugetul nu e problema, as lua oricand DELL decat IIYama.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 alex342, on 21 august 2023 - 21:42, said:

Caut un monitor de buget fullhd, diagonala ~24-25'', 165hz sau peste, ips, 1ms sau sub.
Pai eu vad ca tu cauti un monitor de gaming, nu de buget.
Cand zici de buget te referi la alea ieftine de 2-300 de lei, fara pretentii deosebite.

Apropo... Nu ai zis... bugetul.

#5
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017
1000-1200lei. Mai mult parca nu as da.

#6
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017
Pentru "Dell G2422HS" cineva spune la comentarii ca il doare capul de la flicker PWM "flicker PWM insuportabil, dureri de cap dupa cel mult 30 minute."
Ce inseamna mai exact ?

"Asa si-asa
Review cumparator eMAG
A venit cu un pixel mort, dar nu asta e cea mai mare problema, are un flicker PWM insuportabil, dureri de cap dupa cel mult 30 minute.
Monitorul este foarte ok pe partea de response time, nu am vazut ghosting absolut deloc, dar e deal-breaker acel flicker, in ciuda faptului ca per total monitorul e decent si ca performanta si ca materiale(super calitative)"

#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006

 mannyx92, on 21 august 2023 - 22:22, said:

Daca bugetul nu e problema, as lua oricand DELL decat IIYama.

Ai folosit vreodata iiyama? Sunt la al 4-lea, si nu pentru ca s-au stricat, ci pentru upgrade de rezolutie si "fidelitate" fata de marca. Folosite zilnic 6-8 ani, date mai departe, inca functioneaza fara degradare

@alex342 - daca ai mai multe raportari de Flicker PWM fugi de acel produs. Daca e constructiv, nu ai ce face, dar uneori efectul similar poate fi generat de nepotrivirea intre rata de refresh a monitorului cu placa video sau tehnologia folosita de acestea (Monitor cu suport AMD FreeSync conectat la placa video NVIDIA G-SYNC)
Orice ai cumpara, cauta reviewuri pe mai multe siteuri de specialitate, pentru a-ti face o parere. Unele monitoare pot avea probleme cu panelul (blooming, pwm etc, negru sters etc), altele pot fi calibrate insuficient din fabrica si sa necesite o reglare complexa acasa.

Joaca-te cu comparatorul de aici, vezi ce gasesti:
https://www.rtings.c...ls/table/101063

Edited by nei-k, 22 August 2023 - 19:59.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 nei-k, on 22 august 2023 - 19:50, said:

Ai folosit vreodata iiyama? Sunt la al 4-lea, si nu pentru ca s-au stricat, ci pentru upgrade de rezolutie si "fidelitate" fata de marca. Folosite zilnic 6-8 ani, date mai departe, inca functioneaza fara degradare
Nu prea mai sunt ce au fost. Si nici Dell-urile. De vreo 3 ani le-au depasit HP-urile. Si ma refer la partea de calitate a imaginii.
Dar evident niciunul nu se compara cu Eizo.

Dar omul vrea gaming nu editare foto/video unde conteaza mult calitatea imaginii.

#9
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017
La altex acel dell a scazut la 899 lei  https://altex.ro/mon...cpd/MONG2422HS/
Cred ca este o alegere buna raport calitate/pret. Voi ce spuneti? Vad ca sunt doar comentarii pozitive.


edit: rezolutie 2k cu rata de refresh mare gasesc?

Edited by alex342, 23 August 2023 - 16:03.


#10
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@alex342 la rezolutie 2k e recomandata diagonala peste 28.
Sa nu te trezesti ca nu mai ai spatiu pt boxe...
Ce placa video ai?
Dar de ce vrei monitor la rata refresh minim 165 Hz?
La pc garage vad ca au in oferta monitoare de pana la 360 Hz.

Dar e vreo tehnologie mai noua incorporata la monitoarele cu 165 sau 360 Hz?
Adica au fiabilitate mai mare, imagine mai clara,....?
Altfel doar asa ca are Gigel fullhd la 240 Hz si sa il oftici iti iei la 360 Hz, cat costa un monitor 2k, nu pare afacere buna.


#11
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017

 mariusixy, on 23 august 2023 - 16:24, said:

Dar de ce vrei monitor la rata refresh minim 165 Hz?

Cred ca 165Hz este rata de refresh cea mai comuna printre producatori in intervalul 100-200Hz. Acum am un monitor care are 60hz. Deci daca imi schimb monitorul am zis sa fie 165hz. Mai sus nu are rost, cel putin pt mine.
Momentan am un 2060. Poate pe viitor o voi schimba cand schimb si sistemul. Monitorul il schimb rar, deci daca imi iau acum monitor, il mai schimb peste minim 5-6 ani poate chiar mai mult.

edit: ma gandeam la 2k pt filme. Dar nu as vrea o diagonala prea mare.

Attached File  pcg.png   7.27K   3 downloads

Edited by alex342, 23 August 2023 - 16:34.


#12
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Am citit comentariile de la pc garage si cica G2422HS a fost in noiembrie 2022 la 700 lei. Cel mai probabil de bf.

@alex342 pt gaming cu cat rezolutia si rata de refresh e mai mare cu atat si efortul facut de placa video va fi mai mare.
Rata refresh mare e utila pt cei care joaca shootere gen CS. Dar de la o anumita valoare nu cred ca mai poti face diferenta.
Da de la 60 hz la 165 hz sigur se simte diferenta.
Am gasit un review pt monitorul dell si e model entry.
Eu merg pe calitate imagine si fiabilitate decat pe rata de refresh exagerata.

Monitor pt filme e o mare prostie.
Nu compara PC-ul cu TV.
PC-ul e mult mai sensibil la uzura componente, praf adunat.
Oricine are acasa un TV.
Iti iei un rack extern si un ssd de 120 gb si vezi filmele la tv.

Te mai gandesti si la factura electricitate.

Edited by mariusixy, 23 August 2023 - 16:44.


#13
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Eu am luat Monitor Gaming curbat LED VA DELL S2721HGF acum doi ani si este bun, primul s-a defectat dupa 3 saptamani si cei de la Dell au trimis altul nou si l-au luat pe cel defect de la usa. Nici cel defect nici acesta nu au pixeli blocati/morti. Culorile sunt bune, am gasit profil pentru el, miscarea este buna si se pupa cu G-Sync sau Freesync, mai ales ca in unele jocuri nu mai simti diferenta de la 144 la 30fps. Unghiurile de vizualizare sunt mai mult decat bune, dar necesita acomodare cu forma curbata.

Probabil urmeaza sa scoata altele noi, fiind destul de vechi si acesta si cel de 24.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate