Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

Recomandare dedurizator pentru apa foarte dura

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
76 răspunsuri în acest subiect

#1
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Va rog ajutati-ma cu un sfat pentru achizitionarea unui dedurizator pentru un apartament de trei camere, 5 persoane, in Popesti Leordeni, unde si dupa filtrarea printr-un aparat de ultrafiltrare apa are gust intens de calcar si raman urme de piatra pe vasul cainelui. Mi-e teama si pentru centrala termica, masina de spalat rufe si vase, etc.

Am cumparat urmatorul filtru de apa, dar dupa cum spuneam, nu reuseste sa imbunatateasca gustul apei.
L-am ales gresit si poate erau alte filtre care ar fi rezolvat automat si problema duritatii?
https://romkor.ro/do...by-midea/17.htm

Branduri mai recomandate pentru dedurizatoare, principii de functionare mai bune sau mai proaste, eventual furnizori seriosi prin pm?

Multumesc!

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.297
  • Înscris: 02.08.2021
Ia-ți filtru cu osmoză inversă pentru băut.
https://www.emag.ro/...0/pd/DT7889BBM/
Și filtrele schimbate periodic.

Apa dedurizată nu mai este prea potabilă. Dar, dacă vrei să scapi de probleme, poate ar trebui să te gândești la ceva de genul: https://www.emag.ro/...p/pd/DL40DNBBM/
Da, dacă o treci și prin osmoză după el, e foarte ok de băut. La fel și fără dedurizator, dacă ai osmoză.

În descrierea filtrului tă scrie clar ”De asemenea mentine mineralele necesare organismului.”. Că ne place sau nu, calcarul face parte din ele, dar excesul dăunează. Filtrul cu osmoză scoate absolut tot, după remineralizează.

Editat de Valy_User, 21 august 2023 - 13:57.


#3
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Mare curaj aveti sa consumati apa din reteaua publica din Ilfov.
Eu cumpar apa plata pentru gatit si baut, iar la masina de spalat am un filtru cu polifosfat, si folosesc anticalcar la fiecare spalare.
Decat sa cheltui o gramada de bani pe filtre, mai bine cumpar apa imbuteliata.
Se pot face abonamente la firmele specializate cu aparate de apa (la fantana). Am vazut ca aduc apa pe la vecini.

#4
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.246
  • Înscris: 04.06.2023
Mare curaj sa dai 1.5 lei pe 1l de apa din comert care se poate sa fie din aceiasi retea !

#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.297
  • Înscris: 02.08.2021
Nu neapărat, uită-te pe etichetă. Aia ieftină e de izvoare de Ilfov, o apă bună gen Biborțeni, Perla Harghitei, etc cu siguranță nu e de acolo.

Editat de Valy_User, 21 august 2023 - 15:14.


#6
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.574
  • Înscris: 12.10.2005

 dana_1, on 21 august 2023 - 13:39, said:

Branduri mai recomandate pentru dedurizatoare, principii de functionare mai bune sau mai proaste, eventual furnizori seriosi prin pm?

N-ai spus ce buget ai, in functie de asta se pot face recomandari mai exacte. Eu acasa am un sistem de la Clack, dar pentru un apartament e overkill si in plus costurile initiale sunt mari, aici ai o varianta mai mica si mai ieftina (dar tot nu e ieftina in sine).

Sistem pentru osmoza inversa am avut pentru acvariu dar e bataie de cap, apa de osmoza trebuie remineralizata ca sa o poti consuma, un sistem bun si care sa iti asigure un debit suficient e scump.

Trebuie totusi luate in considerare si costurile cu aparatele defectate in timp datorita apei dure, centrala termica, masina de spalat etc, in final cred ca mai ieftin e un sistem de dedurizare decat reparatii (sau inlocuiri) repetate ale aparatelor din casa.

#7
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.246
  • Înscris: 04.06.2023
Am avut o smecherie de filtru costa 600 $, filtru obligatoriu la 1 an era 400$ si nu facea nici 1 000l de apa.. am cuparat o cana filtranta pana la urma, duritatea apei in zona mea 12GD adica enorm.
Masina de spalat nu incalzeste apa , ca sunt detergenti f. buni sub 30 grade C apa, nu folosesc nimic anticalcar, saracele cedeaza ca sunt din materiale de slaba calitate,
CT o am de 23 ani , curatare periodica la 2 ani, din cauza duritati a cedat turbinuta fluxostatului dupa 21 ani a costat mai mult clestele special Posted Image  ,si centrala mea e pusa pe 90 % temperatura caldura si apa calda, Risc sa facem pietre la rinichi.. asta e oriunde.
PS pt CT am filtre macro, micro si fosfat mai mult pt. malul si rugina cu care vine apa.

Editat de crischir, 21 august 2023 - 16:29.


#8
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.487
  • Înscris: 01.07.2020
Apa mea are 30 GD si din pacate am o fosa ecologica.
Am fost obligat sa renunt la a achizitiona o statie de dedurizare deoarece nu-mi permit varsarea saramurii de regenerare in fosa si apoi pe terenul meu (omoara vegetatia). Asa ca acum am 2 filtre cu gel de polifosfati care ar trebui sa-mi potejeze centrala, masina de spalat si robinetii. Cumparam apa de baut/mancat.
Ca o va face sau nu, nu am habar.
Deci daca nu ai fosa, ci canalizare centralizata ai putea achizitiona o statie de dedurizare. Inainte insa verifica duritatea apei.

Editat de adip1962, 21 august 2023 - 17:27.


#9
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.574
  • Înscris: 12.10.2005

 crischir, on 21 august 2023 - 16:25, said:

,si centrala mea e pusa pe 90 % temperatura caldura si apa calda,

Cum vine asta, 90%, vrei sa spui grade?

#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.297
  • Înscris: 02.08.2021
https://acilfov.ro/s...calitatea-apei/
M-am uitat din curiozitate așa, în fugă pe analizele apei. În general sunt ok la duritate, dar sunt unele localități ca Jilava, de exemplu care are 16DH.
Pentru Popești-Leordeni nu am găsit nimic. Un site rudimentar, pe care scrie Veolia, adică compania care are și Apa Nova.

Editat de Valy_User, 21 august 2023 - 23:42.


#11
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.487
  • Înscris: 01.07.2020
https://recorder.ro/...ei-contaminate/

#12
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.246
  • Înscris: 04.06.2023
De ex in jud. GL nici o fantana de sprafata nu are apa potabila, ceva puturi de f. mare adancime dar acolo apare corect Posted Image

 AWE, on 21 august 2023 - 19:41, said:

Cum vine asta, 90%, vrei sa spui grade?

Din temperatura maxima pe incalzire si apa calda ( maximile sunt 82 si 65 grad C )

#13
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Va multumesc tuturor.
Inca o nelamurire: dupa trecerea printr-un dedurizator pentru toata casa, apa nu ramane incarcata cu prea multa sare? Care ar face deasemeni rau, in special pentru cardiaci. Exista cartuse filtrante pentru desarare?

#14
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.297
  • Înscris: 02.08.2021
Osmoza te rezolvă. Scoate tot.
Ți-am recomandat exact la #2.
Ps: Ți-aș recomanda să-ți iei un test de duritate, se găsește la Dedeman, trebuie să-l ceri de la ghișeul de termice, și e undeva la 30 de lei.

Editat de Valy_User, 22 august 2023 - 12:44.


#15
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.574
  • Înscris: 12.10.2005
@dana_1: sarea aia nu ajunge in apa, e utilizata doar pentru regenerarea elementului filtrant si merge direct la canal, e un circuit separat.

Daca vrei sa vezi cum functioneaza un sistem cu rasina cationica precum cele pe care le-am postat mai sus, arunca un ochi aici.

#16
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.297
  • Înscris: 02.08.2021
Ajunge ceva, el doar schimbă ionii de calciu și magneziu cu inoi de Na care rămân în apă.

#17
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.574
  • Înscris: 12.10.2005

 Valy_User, on 22 august 2023 - 12:40, said:

Osmoza te rezolvă. Scoate tot.

Osmoza te rezolva doar pentru apa potabila, pe care oricum trebuie sa o remineralizezi ca sa o poti bea, dar ce faci cu restul, apa pentru spalat de ex? Debitul unei instalatii de osmoza inversa (care sa nu coste cat o masina noua) e de cativa litri pe ora.

 Valy_User, on 22 august 2023 - 12:46, said:

Ajunge ceva, el doar schimbă ionii de calciu și magneziu cu inoi de Na care rămân în apă.

Nu, nu ajunge nimic din sare in apa filtrata, la purjare totul se elimina separat.

#18
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.297
  • Înscris: 02.08.2021
Păi pentru băut, a spus clar dana.
Și are și remineralizare stația pe care i-am recomandat-o.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate