Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

COTS sau nu COTS?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

COTS e definit ca Commercial off the shelf
https://en.wikipedia...l_off-the-shelf

Acum in perceptia mea o baza de date e un COTS, e.g. Oracle, un application server e un COTS e.g. JBoss.

Dar Angular e COTS?
Sau Camunda e un COTS?

Mie mi se pare mai usor de upgradat de la Oracel n-1 la n, pe cand la angular cred ca e mai greu, ca trebuie sa customizezi mai mult. Asta e o viziune a mea mai din balcon, asa mai ne-avizata.

Intrebarea mea are doua aspecte, daca in mod "legal" intr-un contract, fara sa fi definit exact ce inseamna un COTS, dar sa ai clauza asta, poti sa zici ca Camunda sau angular sunt COTS sau nu? deci in contract nu e nimic altceva specificat cam ce ar insemna COTS. deci trebuie folosit un pic de common sense.

Si a doua intrebare e de ordin practic: exista mai multe categorii de COTS? unele mai COTS decat altele? de exemplu unele mai impachetate mai bine decat altele la care upgrade-ul e mai usor?

Va multumesc

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
COTS (Commercial off-the-shelf software) vs MOTS (Modified Off-The-Shelf software)?

https://www.techoped...-the-shelf-mots

Fara a avea niste clauze care sa imi spuna altfel, le consider MOTS.

#3
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

COTS se refera la produsul in sine, nu la ce faci cu el si cum il integrezi.

In contractele noastre, COTS trebuie sa indeplineasca mai multe criterii:
- sa fie un produs vandut si nu oferit gratuit.
- sa existe posibilitatea de a cumpara suport de la vanzator
- sa fie un produs pe care un client cu acelasi profil sa il cumpara de la furnizor in conditii similare.

Common sense nu exista in contractele comerciale. In cazul oricarei dispute, fiecare va incerca sa dea criteriilor neclare sensurile care ii convin in situatia data.

COTS nu are legatura cu dificultate upgrade-ului. O librarie (ca de exemplu Ignite UI) poate fi COTS daca o cumperi si folosesti ca atare.

Edited by bogdan_o, 18 August 2023 - 16:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate