Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Notificare privind nedepunerea la termen a declaratiei de impunere

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
mgc0cgm

mgc0cgm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.08.2019
Buna ziua,

Tatal meu are 2 terenuri date in arenda, astfel:

A. un teren de 1.7 ha, cu contract cu arendasul, inregistrat la primarie. Conditiile sunt:
- arendajul ia/foloseste subventia si plateste impozitul pe teren
- tatal meu primeste de la arendaj in jur de 600/700 kg cereale per ha. (deci ar veni cam 1000kg). Uneori ii da produse in natura (grau/porumb/floare soarelui), pe care le foloseste la animale, alteori ii da bani. Procentele nu sunt fixe, si tatal meu nu isi mai aduce aminte care au fost in 2018 si ce anume a primit (produse si cat, sau bani)

B. un teren de 3 ha, dat in arenda, fara contract cu arendasul (intelegere), inregistrat nicaieri. Conditiile sunt:
- arendasul cultiva pamantul si ia/foloseste (toata) recolta pentru uz propriu
- tatal meu primeste subventia si plateste impozitul

Terenurile sunt date in arenda, in acest fel, de prin 2015.

Anul acesta a primit notificarea atasata. Notificarea nu a fost cu confirmare predare-primire, ci doar a gasit-o in posta.
Asa cum se observa din notificare, nu se face referire la nici unul dintre terenuri si nici la vreo cantitate de cereale/suma de bani/valoare a veniturilor pentru care se aplica impunerea.
De asemenea, tatal meu a vorbit/intrebat la primarie, acolo unde este inregistrat contractul A, dar functionarul de acolo i-a zis ca nu stie nimic despre astfel de notificari, si nici nu stie ca alte persoane din sat sa fi primit.
De asemenea, in sat mai sunt persoane care sunt in situatie similara. Adica arendat pamantul(nu stiu daca cu contract inregistrat sau nu), sau carecresc mai multe animale (de ex. 3-5 vaci, porci etc). Si ei nu au primit astfel de notificari.
Mentionez, de asemenea, ca am sunat astazi la numarul de telefon mentionat in notificare, de vreo 5 ori, pentru a obtine informatii suplimentare, dar nu a raspuns nimeni. (tatal meu se afla la tara, si nu s-a putut prezenta fizic la ANAF)

Intrebari:
1. La care dintre terenuri/contracte credeti ca se face referire in notificare? Pentru care dintre ele trebuie platit impozitul? (daca trebuie platit) Si la ce venituri (valoarea lor) se face referire?
2. De la ce cantitate/valoare a veniturilor trebuie sa plateasca impozit? Este vreun prag?
3. Subventia agricola intra la venituri impozabile? Daca da, in ce conditii? Nu ar trebui sa fie impozitata la sursa? Sau, APIA n-ar fi trebuit sa ii opreasca subventia daca era ceva in neregula?
4. A primit cineva, care se afla in situatie similara, o astfel de notificare de la ANAF?

Mersi.

Attached Files



#2
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Cel mai probabil se refera la terenul B, pentru care zici ca a incasat subventie APIA.
Trebuie sa mearga sa declare ce cultura a avut acolo, pe ce suprafata. Daca nu merge, o sa ii stabileasca anaf din oficiu.
De platit, plateste la norma de venit, in functie de cultura si suprafata. Gasesti aici normele de venit pentru anul 2018: https://static.anaf....asi_NA_2018.pdf
Daca tot merge la anaf, sa declare pentru toti anii, sa nu mai astepte alte notificari dintr-astea, ca ele vin - dupa cum vezi - cu mare intarziere, si o sa plateasca penalitati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate