Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Diferența creatina

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Est3ryk

Est3ryk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 02.05.2014
Bună, am dat peste aceste două tipuri de ambalaje (aparent) și în afară de preț nu văd nicio diferență. Unul spune că este 100% creatină monohidrat, mai jos "unflavoured" și sub spune micronized quality. Pe cealalta, scrie direct creatină monohidrat micronizată 100%, sub "unflavoured" și atât. Care este șmecheria?
Las aici si linkuri de la ambele produse:

1. https://www.emag.ro/...DxoCyp4QAvD_BwE
2. https://shop.biotech...hhoCVJgQAvD_BwE

#2
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Pare ca una este micronizata - aka mai fina si cealalta nu. Ia-o pe aia mai ieftina daca ai incredere in sursa de unde cumperi. Eu folosesc Weider , acolo la fel ...sunt ceva diferente.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Diferenta este ca cea micronizata este super fina si se gaseste doar sub forma de praf, adica dizolvarea in lichide este mult mai usoara.

Cea nemicronizata se gaseste si sub forma de praf, capsule, sau tablete si este ceva mai gronjoasa. Cea sub forma de praf se dizolva mai greu in apa.

Daca ti neaparat sa iei direct sub forma de praf (eu spre exemplu nu pot consuma creatina praf, ci doar sub forma de capsula sau tableta), atunci cumparra nemicronizata si o dai printr-un blender fin si ai terminat treaba. Sau nu te deranjeaza ca este mai gronjoasa si ai terminat si mai usor.

#4
Est3ryk

Est3ryk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 02.05.2014

View PostDodo03, on 16 august 2023 - 10:43, said:

Pare ca una este micronizata - aka mai fina si cealalta nu. Ia-o pe aia mai ieftina daca ai incredere in sursa de unde cumperi. Eu folosesc Weider , acolo la fel ...sunt ceva diferente.

Pai nu-s ambele micronizate? Una are cuvântul micronizat in "titlu", cealalta zice "micronized quality"

View Postbusiness11, on 16 august 2023 - 10:49, said:

Diferenta este ca cea micronizata este super fina si se gaseste doar sub forma de praf, adica dizolvarea in lichide este mult mai usoara.

Cea nemicronizata se gaseste si sub forma de praf, capsule, sau tablete si este ceva mai gronjoasa. Cea sub forma de praf se dizolva mai greu in apa.

Daca ti neaparat sa iei direct sub forma de praf (eu spre exemplu nu pot consuma creatina praf, ci doar sub forma de capsula sau tableta), atunci cumparra nemicronizata si o dai printr-un blender fin si ai terminat treaba. Sau nu te deranjeaza ca este mai gronjoasa si ai terminat si mai usor.

Am înțeles, stiu asta.. Doar ca intrebarea era de fapt, care e diferența intre "creatine monohydrate - micronized quality" si "creatine monohydrate micronized" pe cutie.

Ca sa dau un exemplu mai evident la ce fac referire, este gen: ai 2 sticle de suc de portocale de la același producator, pe una scrie "suc de portocale fara zahar" iar pe cealaltă scrie "suc de portocale - mai jos/undeva sub scrie" nu conține zahar".

Asa vad eu aceste 2 cutii și incerc sa înțeleg care e faza, adica una e monohidrata micronizata iar cealaltă e doar monohidrata, dar calitate micronizata. 🤯🤔

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Este una si aceasi, doar ca ambalajele sunt diferite. Produsul actual este cel de la BioTech de pe pagina oficiala. Cel de pe eMag ori este un produs mai vechi, ori este o eticheta diferita pentru tara de unde se vinde.

BioTech USA se produce in Ungaria, iar vanzatorul de pe eMag este din Polonia. Acum daca ai incredere in vanzatorul respectiv, cumpara de la el.

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
Ce au umflat pretul la creatina, .. ia unde gasesti mai ieftina.

Sau crezi ca aia Biotech nu e tot din China ?
E China + adaos de branding dpmdv

M-am uitat in comenzile mele, in 2020 am luat punga de 500gr cu 23lei Posted Image ...de la Myprotein.
Au scumpit si aia mult, cel mai ieftin la o cautare rapida la Gymbeam 78lei pt 500gr sau 130 pt 1kg.

Si nu exista creatina grunjoasa, toate-s praf fin.
Daca iei la punga sa o pui intrun recipient cu capac, fiindca in timp trage umezeala ... nu se lasa in punga deschisa.

Edited by sirgoofy, 16 August 2023 - 16:13.


#7
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postsirgoofy, on 16 august 2023 - 16:02, said:

Ce au umflat pretul la creatina, ..

Era 45-50 de lei o creatina de 300g de la firmele f. renumite, acum e 110-120lei. La Gimbim era 25lei.

View Postsirgoofy, on 16 august 2023 - 16:02, said:

Si nu exista creatina grunjoasa, toate-s praf fin.


N-ai incercat Redis sau PN varianta China. Sunt nisip.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postsirgoofy, on 16 august 2023 - 16:02, said:

Ce au umflat pretul la creatina, .. ia unde gasesti mai ieftina.

Sau crezi ca aia Biotech nu e tot din China ?
E China + adaos de branding dpmdv

M-am uitat in comenzile mele, in 2020 am luat punga de 500gr cu 23lei Posted Image ...de la Myprotein.
Au scumpit si aia mult, cel mai ieftin la o cautare rapida la Gymbeam 78lei pt 500gr sau 130 pt 1kg.

Si nu exista creatina grunjoasa, toate-s praf fin.
Daca iei la punga sa o pui intrun recipient cu capac, fiindca in timp trage umezeala ... nu se lasa in punga deschisa.

Creatina si produsele gym nu sunt facute in China. Calitatea este mult prea slaba si cum restrictiile sunt dure nu merita pentru majoritatea. In schimb 90% se produc in Ungaria, Polonia sau Cehia. Exista 3-4 fabrici care produc in mare parte pentru toti distribuitorii care doar isi schimba ambalajul. Multi vand produsele Made in Germany, dar defapt acolo doar sunt ambalate. Productia tot in tariile mentionare se efectueaza.

Intr-adevar toate produsele pentru gym s-au scumpit rau de tot. Imi aduc aminte acum cativa ani ca dadeam 50eur pe 2,5kg de whey de la MyProtein, si acum a ajuns 122eur la oferta.

#9
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postbusiness11, on 17 august 2023 - 13:00, said:


Creatina si produsele gym nu sunt facute in China.

Nu stiu de alte produse, dar creatina Made in China e foarte raspandita la scara globala.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Nu te contrazic, doar ca eu nu cunosc producatori renumiti care sa comercializeze creatina chineza.

#11
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postbusiness11, on 21 august 2023 - 08:32, said:

Nu te contrazic, doar ca eu nu cunosc producatori renumiti care sa comercializeze creatina chineza.
Muscletech?
Am luat eu "Platinum creatine", nu stiam credeam ca iau ceva calitativ totusi, ma uit pe eticheta, Made in China, ambalat in US.

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Da, ma rog, tot nu sunt cunoscuti la nivel global dar ma rog.

Mergi pe ESN, Optimum Nutrition, Scitec, Myprotein, chiar si BiotechUSA si o sa mergi pe mana sigura.

#13
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Weider? Made in Germany? La cat de ieftina si eficienta e merita sa o iei dintr-o sursa ok.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate