Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Cantritate ulei de adăugat

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,136
  • Înscris: 04.02.2011
Am Yaris de 1 litru și, evident, papă ulei. Papă ulei și după reparație deci am renunțat să îmi mai bat capul. Întrebarea este ce cantitate de ulei corespunde diferenței între punctul de maxim și punctul de minim de pe joja de ulei (acuma e puțin sub jumătate). A doua întrebare este dacă această cantitate este standardizată la toate mașinile.

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
De obicei se pun semnele de minim si de maxim la circa 1litru diferenta. Dar la motoras asa mic nu stiu daca mentin regula, ca-i si toata baia pe masura de mica.

Adauga 250ml. Daca se duce la plin, ai 500ml intre ele. Daca se duce la 3/4 ai tot 1 litru.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,826
  • Înscris: 30.08.2006
Stiam ca Toyota fac motoare fiabile. Golful meu cu motor de 1l ajunge la 2 treimi intre maxim si minim intre schimburi. N-am ajuns sa completez niciodata dupa  6 ani. TSI este recunoscut pentru consumul de ulei dar la mine e in parametri. Cumpara 1 l de ulei si completeaza pana la maxim. Pana la urma te intereseaza daca sa cumperi un litru sau doi. Eu zic ca un litru e absolut suficient daca e la jumatate intre minim si maxim.

Edited by Leo2006, 13 August 2023 - 15:30.


#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,136
  • Înscris: 04.02.2011
Până la urmă e ruletă rusească cu motoarele astea, oricum eu nu aș mai lua ceva cu motor mic, fie motor mediu/mare, hibridă, fie electrică. Apropo, Toyota nu mai face motoare din acestea mici, doar de 1.5. Deci știu ei ce știu.

#5
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007

View Postbenis, on 13 august 2023 - 12:45, said:

Am Yaris de 1 litru și, evident, papă ulei. Papă ulei și după reparație deci am renunțat să îmi mai bat capul. Întrebarea este ce cantitate de ulei corespunde diferenței între punctul de maxim și punctul de minim de pe joja de ulei (acuma e puțin sub jumătate). A doua întrebare este dacă această cantitate este standardizată la toate mașinile.
Ei zic ca aprx 1,5 litri ar fi intre min si max, nu am lecturat/gasit daca e 100% vorba de motorizarea 1.0
Daca nu il lasi sa ajunga la minim, probabil ca undeva la 4-500 ml e ok la o completare(capacitatea la 1.0 e 3,1 litri)
Dar asta poti tu sa urmaresti, notezi si aia e.

https://www.toyaris...._level-134.html


#6
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,221
  • Înscris: 24.07.2022
trebuie deja sa pui daca e sub jumate. cauta pe yt sau google, de obicei scrie. poate nici uleiul nu e asa bun.

#7
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postbenis, on 13 august 2023 - 15:57, said:

Apropo, Toyota nu mai face motoare din acestea mici, doar de 1.5.
Da' cine face motoarele de 1.0 l de pe A y g o  X ?

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,136
  • Înscris: 04.02.2011
Scuze, nu mai face pe Yaris.

#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,136
  • Înscris: 04.02.2011
Da, cu puțin peste 250 ml de ulei a trecut peste maxim deci așa stă la motoarele astea mici treaba.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate