Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Traseu spre Split

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
vasluianuliviu

vasluianuliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 20.09.2006
Trebuie să ajung la Podstrana (Split) Croația.  Plecarea e din Timișoara.  Am făcut deja de 2 ori traseul Timișoara-Budapesta-Zagreb-Zadar-Split. E cam lung, taxe de autostrada,  etc... As fi interesat de traseul prin Serbia-Bosnia( Sarajevo)-Split.  A făcut cineva traseul? Poate o comparație față de cel lung? Merită sau nu?

#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
A facut un prieten anul trecut (din Arad) si... nu s-a meritat! Adica merita doar daca te opresti o noapte prin Sarajevo sau undeva la mijlocul drumului. In rest foarte multe drumuri nationale, politie la greu (daca te opresc trebuie sa "cotizezi"), multi nebuni cu depasiri riscante si pe la ei. A zis ca prefera sa faca drumul mai lung, dar merge pe autostrada elegant si mai sigur.

#3
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
eu zic ca merita, bosnia e o tara faina insa atentie, nu se poate plati cu cardul mai nicaieri in afara oraselor mari! Trebe sa ai marci bosniece de-ale lor in caz ca vrei sa te opresti la un restaurant sa mananci ceva. Sau macar niste euro.
Pune punct intermediar Sarajevo si te duce bine orice GPS; De vreo trei ani si eu iau tot pe acolo dupa ce initial am mers pe autostrada Belgrad - Zagreb - Split si m-a rupt de bani.
Legat de politie eu nu am vazut decat sporadic prin Bosnia si, daca mergi in ritmul traficului, stai linistit ca nu se ia nimeni de tine. Intr-adevar, autostrazi nu sunt decat "centura" Sarajevo, in rest drumuri nationale cam virajate dar se circula in conditii bune, mai ales noaptea.

Mai e o varianta, mergi pe autostrada pana la Okucani (HR) apoi o iei catre Banja Luka (BIH) si intri din nou in HR, catre Split. Nu stiu, nu am fost pe acolo dar am vazut la altcineva ca se recomanda si acest traseu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate