Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Monitor Extern USB C

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Salut,

Am facut o achizitie noua. Spatiul nu ma ajuta ca sa imi iau un al 2-lea monitor "normal". Asa ca am achizitionat un monitor...portabil.
Scopul? Sa il conectez la diverse dispozitive. cand nu lucrez, as vrea sa il folosesc ca o extensie la PC. Problema e ca nu reusesc sa il fac sa mearga.
Daca il conectez la telefone  ok, deci monitorul functioneaza.
Ca intrari video am:
- HDMI (asa merge dar pierd controulul touch)
- USB 3 - tip C

Daca il conectez la telefon prin USB C, merge.
Alimentarea externa o tin conectata mereu ca sa nu discutam despre aportuld e curent...

Ca si desktop am:
- Video Card: Nvidia GTX 960 (da, e veche dar nu am motive sa o schimb).
- MB: GIGABYTE B550 AORUS ELITE AX V2  https://www.gigabyte...AX-V2-rev-10#kf
- CPU: AMD Ryzen 7 3700X 3.6GHz

Specificatii USB:
Chipset:
    1 x USB Type-C™ port with USB 3.2 Gen 1 support, available through the internal USB header
    1 x USB 3.2 Gen 1 port on the back panel
    2 x USB 3.2 Gen 1 ports available through the internal USB header
    2 x USB 2.0/1.1 ports on the back panel
Chipset+USB 2.0 Hub:
    4 x USB 2.0/1.1 ports available through the internal USB headers

Nu am niciun port USB tip C ca sa testez cu cablul original. Am totusi un cablu SUB A- USB C cu care obttin viteze bune transferand de pe un NVME extern.

Ce sa mai incerc ca m-am cam blocat?

Multumesc.

#2
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 27.06.2009
Monitoarele astea se folosesc de Type-C Alt mode. Adica trimit semnal de Displayport pe portul tip C. Tu ai conectat monitorul la placa de baza care nu primeste semnal DP de la GPU. Daca vrei sa il faci sa mearga probabil iti trebuie ceva adaptor DP la USB Tip-c conectat direct in placa video, dar o sa pierzi controlul touch fiindca o conexiune nativa Tip-C cara si semnalul USB necesara pentru touch input.

Edited by djbiti1, 12 August 2023 - 12:28.


#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Schimba placa video cu una ce are usb-c ( ultima generatie nu cred ca mai are acest port ) sau renunta la ideea cu control touch.

#4
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Nu prea am inteles bine, dar ai conectat monitorul prin pc la placa de baza? daca da, nu o sa mearga cu niciun monitor ca n-ai placa video integrata in procesor

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
DisplayPort are, inca de la prima versiune, un canal bidirectional de date care este folosit pentru diverse inclusiv de functia de touch screen. Nu stiu cum se descurca placa ta, sau poate mai bine zis driverul ei, cu aceste date astfel incat sistemul de operare sa vada partea de touch. Acestea fiind zise, poate ajuta un adaptor DisplayPort -> USB C (cu sursa video pe DisplayPort) cum ar fi ROLINE 11.04.5957 (care e bidirectional, poti avea sursa video pe oricare) <https://conectica.ro...roline-11045957>, dar nu l-am incercat deci nu sunt sigur ce face cu acel canal de date (insa, acel canal fiind inclus ca obligatoriu in specificatiile DisplayPort, ar trebui sa il gestioneze).

#6
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Faptul ca protocolul DP are canal de date (si HDMI are, dar trecem peste), nu inseamna ca placa de baza va routa informatiile necesare de la controllerul USB catre placa video, ca sa poti folosi partea de touch. Asa ca sunt destul de sigur ca nicio placa video care are iesire USB-C nu va prelua si partea de touch (nu 100% dar cel putin eu n-am auzit de asa ceva).

Din ce-am mai vazut pe alte forumuri, e posibil cu o placa PCI tip Thunderbolt 3 in care sa intri cu semnal video de placa video, si sa iesi apoi pe USB-C cu video + USB, de genul asta:
https://www.newegg.c...lt_3_expansion-

...desi, nu am vazut solutia asta functionala, asa ca nu pot sa recomand, dar ideea e ca daca vrei video + date, ar trebui sa folosesti Type-C in alt-mode (cum zice si djbiti1), adica sa ai USB care transmite SI video pe o pereche, nu sa incerci sa iei o conexiune video si sa adaugi partea de date.

Edited by TehCube, 12 August 2023 - 13:55.


#7
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 27.06.2009
Posibil ca in portul Tip C de pe o placa video sa functioneze corect inclusiv functia touch. Cred ca astea au controller USB legat in magistrala PCIe deci ar trebui sa scoata si DP si USB pe portul Tip C. Trebuie testat, nu sunt sigur fiindca nu am incercat, dar in teorie ar trebui sa fie ok.

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Atata timp cat placa video poate primi informatia de touch pe portul DisplayPort, de ce ar avea nevoie, tehnic, sa fie conectata in vreun fel la vreun port USB? Teoretic driverul poate pasa informatia de touch catre sistemul de operare direct. (Asa cum un diver video de placa cu HDMI poate implementa o interfata audio, fara nici o conexiune la o placa audio fizica, prin care sunetul sa ajunga la un monitor/tv conectat la portul HDMI). Nu stiu daca si practic este implementat asa - necesita suport atat hardware cat si software.

Ce am mai gasit in legatura cu un monitor HP cu touch este ca pentru a reda imaginea poate fi conectat prin DisplayPort sau HDMI dar (i) trebuie conectat si un cablu USB si (ii) trebuie activat touch-ul din meniul monitorului (din ODS). Acel monitor are si un hub USB integrat, poti conecta la el tastatura/mouse/stick/etc, dar pentru ca acestea sa functioneze e nevoie de a conecta un cablu USB de periferic intre PC si monitor; acelasi cablu este folosit si de touch, nu e nevoie de un al doilea.

Edited by sags, 12 August 2023 - 17:43.


#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Am mai cautat despre implementarea touch screen fara cablu USB, si am gasit ca se poate iar posibilitatea a fost demonstrata practic in ianuarie 2011.

Citat


SAN JOSE, Calif.--(BUSINESS WIRE)--Integrated Device Technology, Inc. (IDT®) (NASDAQ:IDTI), … today announced it has demonstrated the world's first usage of the DisplayPort auxiliary (AUX) channel to carry touch screen data. The demonstration implements a novel technique for transmitting the touch sensor data over the existing DisplayPort AUX channel to the operating system (OS) …. The demonstration took place during the 2011 International Consumer Electronics show in Las Vegas on January 6-9, 2011.

… This technology will enable notebook system manufacturers to eliminate USB interface communication from host to panel …"
Sursa: <https://www.engadget...liary-chan.html>

Daca monitorul si placa video a initiatorului pot asa ceva, nu stiu.

#10
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
va multumesc frumos pentru raspuns.
Am mai gasit un post in care cineva incerca sa faca aceeasi chestie.
Am aflat ca trebuie atentie si la cablurile folosite. Se pare ca nu toate sunt bidirectionale:
https://forums.evga....C-m3205498.aspx

Trebuie sa primesc ptr munca alt laptop (pe cel vechi aveam un port care cred ca mergea insa nu il am la mine pe cel vechi).
Macar daca pe cel de la munca va merge, tot va fi un castig :)
Nu stiu daca are rost sa imi mai bat capul cu partea touch la desktop. E drept ca facem o economie de vreo 200 de lei daca luam unul fara touch insa erau multe no name...asa ca nu o sa plang tare mult :).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate