Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Recomandare componente PC Office

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@SpanuFlorin diferenta dintre ddr4 si ddr5 nu e asa mare.
In mintea ta crezi ca e diferenta dintre carura si masina.
Ideal e sa-ti faci un sistem echilibrat cu cel mai bun raport pret/performanta.
Clar nu e exemplu bun sistemul ala cu sursa la 640 lei si carcasa la 490 lei.



#20
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 27.11.2007
Ar trebui sa fii atent la compatibilitate, pe ce PCI Express doresti sa construiesti PC-ul (PCI Express 4 sau 5), atasez o comparatie de viteze teoretice. Aceste viteze se vor observa cel mai mult la componente ssd m2 adica la viteze citire/scriere, la PCIe 5 ai viteze duble fata de PCIe 4.

Attached Files



#21
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,540
  • Înscris: 21.12.2006
Nu stiu de ce va aruncati in recomandari de configuratii pe componente la 4000 lei fara dGPU, cand exista sisteme preasamblate de brand, la preturi incepand de la 2500 lei pentru barbone cu i5-12500H, si pana la <4000 lei cu i7-12700T, 16GB DDR5 si SSD
https://www.compari....4200/?orderby=1

Daca renunta la DDR5, se poate "accesa":
1. un sistem cu i7-12700
- fara unitate optica - https://ipon.ro/shop...0-negru/2108598
- cu unitate optica - https://ipon.ro/shop...0-negru/2072170

si
2. o placa video low profile, fara alimentare separata
https://www.compari....brk-p508027284/

Daca mai raman ceva marunti, poate achizitiona inca o placuta de ram si/sau un SSD mai mare, sau amana achizitia dupa ce vinde sistemul actual










#22
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010
Mai citește odată ce a zis in primul post.
Hai să te ajut eu

Quote

Musai memorii ram ddr5 cel putin 16GB si procesor cu litografie cat mai mica posibil.
Bugetul a zis că e 4000 lei, de banii ăștia are cea mai recentă platformă gata și de upgrade cu o placă video (dacă considera că nu e suficient)
Nu am făcut rabat la sursă pentru că, cred că e importantă într-un sistem sa fie cat mai de calitate, pentru câteva sute de lei în plus ai o siguranță, carcasa deasemenea e una sobră că design, o carcasă de top la fel că și sursa și restul componentelor. Se putea mai bine la placa de bază dar nu se încadrează în 4000.
Oricum el alege, asta a fost recomandarea mea, dacă tine cont de ea e treaba lui.

#23
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011

 pateu_98, on 11 august 2023 - 13:06, said:

32GB RAM etc
Nu mai sunt nici eu la curent de multicel cu configuratiile - poate imi spuneti ce mai consuma multa memorie, vad ca cerintele tot cresc, deja avem 32 GB de RAM. In afara de browser, de care deja stiu.

Edited by aaaa4567, 11 August 2023 - 21:59.


#24
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 02.06.2021
M-am mai documentat si am ajuns la concluzia sa mai pun ceva la cei 4000 lei si sa-mi achizitionez configuratia de mai jos.
Am luat si un ssd pe PCI express 5 ca este pacat sa am placa de baza cu procesor si dotari performante si sa merg pe ssd-urile vechi.
Probabil o sa schimb si monitorul ce ceva OLED, voi vedea pe viitor.

Stiu, puteam sa-mi iau placa de baza cu procesor mai slab, dar vorba aia, degeaba ai masina buna daca soseaua are gropi si de aceea consider ca placa de baza (suportul tuturor componentelor) este de baza.

Attached Files



#25
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@SpanuFlorin te-ai documentat pana nu ai mai inteles nimic.
Ssd de 1tb la 822 lei!!!!
Carcasa aia la 100 lei are ventilatoare incluse?
Placa video unde e???
Sistem echilibrat ce inseamna pt tine?


Probabil vrei sa faci sistem cu 32 gb ddr5 si sa pastrezi placa video ati r7 240 cu 2 gb.


Placa video , procesorul si memoria ram au legatura intre ele.
De ce crezi ca la resurse recomandate la aplicatii ori jocuri vezi procesor, placa video si memorie minima ori recomandata?????
Adica nu se poate placa video puternica dar cu procesor slab ori cu memorie ram putina.

Carcasa aia are un ventilator inclus de 120 mm si mai suporta inca unul de 80 mm in spate.

Foarte inteligent sa cumperi ssd de 822 lei intr-un sistem office.
E ca si cum ai pune roti de masini de formula 1 la o caruta ca cica sunt mai rapide.
Martoaga o sa traga la fel. Bine ca poate ii dai sa bea energizante ori ceva prafuri si alearga mai rapid.

Cu placa de baza iar ai dat-o in bara.
Msi si gigabyte sunt din alta liga.

Daca faceai un concurs avand ca tema cel mai dezechilibrat sistem facut la misto, cu siguranta tu castigai primul loc.

Edited by mariusixy, 12 August 2023 - 06:17.


#26
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 02.06.2021

 mariusixy, on 12 august 2023 - 06:29, said:



Placa video unde e???


Placa video , procesorul si memoria ram au legatura intre ele.

Adica nu se poate placa video puternica dar cu procesor slab ori cu memorie ram putina.


In procesor !

#27
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Singura componenta aleasa bine e coolerul.

#28
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 02.06.2021
Mulțumesc pentru aport!

#29
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 02.06.2021
Hai ca mi-a mai trecut euforia si am revenit cu picioarele pe pamant.
Am constientizat ca arunc cu banii pe ceva ce nu voi folosi la capacitatea lui niciodata, asa ca mi-am reconfigurat un sistem basic care sper sa fie ok.
Am facut comparatii / versus atat la procesor cat si la placa baza si in urma lor am facut o configuratie care spre surprinderea mea a iesit la juma' de pret.
Rugamintea la voi este sa va treceti un ochi peste componente si in caz ca aveti o sugestie mai buna va rog sa mi-o impartasiti.
Attached File  2023-08-12_123826.jpg   116.17K   15 downloads
Procesor
Placa baza
Memorii
Sursa
Cooler
Carcasa
SSD-urile le iau de la PC-ul vechi.

Am totusi doua nelamuri;
1. Memoria ram am luat-o la 3600mhz iar in specificatiile procesorului merge suporta pana la 3200mhz, este ok ?
2. Placa de baza incape in carcasa sau trebuie alt model de carcasa ?

#30
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Schimba sursa cu seasonic si coolerul sa aiba vent de 120 mm.
Ala la 385 grame e o gluma.
Vezi daca gasesti cooler arctic cu un ventilator.

Memoriile au cl 18.
Decat 32 gb inutili si memorii lente mai bine iei 16 gb si memorii mai rapide chiar daca sunt la acelasi pret.

Intotdeauna alegi memoriile dupa specificatiile procesorului.
System Memory Specification
Up to 3200MHz.
Deci alegi memorii la 3200 mhz si CL cat mai mic.

Carcasa aia e model ce se folosea in urma cu 20 de ani.
Ai vazut ca sursa vine instalata sus???



#31
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 02.06.2021
Apreciez ca ma ajuti "indirect" dar as aprecia si mai mult daca mi-ai sugera punctual ce sa achizitionez.
Adica cumpara acest model ca are cu x mai bune performante.
Nu ma intereseaza cum arata carcasa ca nu ma uit la ea, apas un buton si cam atat, iar sursa fiind sus nu mai trage atat praf cum ar fi sa stea jos.
Multumesc.

Edited by SpanuFlorin, 12 August 2023 - 12:17.


#32
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010
32 lei diferența la rami, lăsai pe aia ai tai. Vezi de 3200 mhz

#33
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

 pateu_98, on 11 august 2023 - 13:06, said:

32GB RAM etc

 aaaa4567, on 11 august 2023 - 21:59, said:

Nu mai sunt nici eu la curent de multicel cu configuratiile - poate imi spuneti ce mai consuma multa memorie, vad ca cerintele tot cresc, deja avem 32 GB de RAM. In afara de browser, de care deja stiu.
Nu e vorba ca programele sant prost facute si din cauza asta consuma multa memorie RAM, mai e si din cauza ca Windowsu stocheaza in Ram programele pe care le foloseste useru ca atunca cand vrea sa foloseasca iar programu Windowsu sa acceseaza rapid programu nu sa asteapata useru pana se incarca programu

E adevarat ca Windowsu 10 se descurca si cu 1-2 GB da W11 are nevoie de minim 4GB si tot nu e de ajuns ca programele sant prost facute si mananca multa memorie

Cand zic programele ma refer la  toate! Pana si driverele la video, sunet, SSD uri etc.




 SpanuFlorin, on 12 august 2023 - 11:52, said:

Hai ca mi-a mai trecut euforia si am revenit cu picioarele pe pamant.
Am constientizat ca arunc cu banii pe ceva ce nu voi folosi la capacitatea lui niciodata, asa ca mi-am reconfigurat un sistem basic care sper sa fie ok.
Am facut comparatii / versus atat la procesor cat si la placa baza si in urma lor am facut o configuratie care spre surprinderea mea a iesit la juma' de pret.
Rugamintea la voi este sa va treceti un ochi peste componente si in caz ca aveti o sugestie mai buna va rog sa mi-o impartasiti.
2023-08-12_123826.jpg
Procesor
Placa baza
Memorii
Sursa
Cooler
Carcasa
SSD-urile le iau de la PC-ul vechi.

Am totusi doua nelamuri;
1. Memoria ram am luat-o la 3600mhz iar in specificatiile procesorului merge suporta pana la 3200mhz, este ok ?
2. Placa de baza incape in carcasa sau trebuie alt model de carcasa ?
Da, e OK memoria la 3600Mhz daca placa de baza e compatibila cu ele

Da de ce vrei sa dai 382 Lei pa Kingston FURY Beast 32GB 2x16GB DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel KF436C18BBK2/32 si nu 378 Lei pa 2x 8GB 3200Mhz?
https://www.cel.ro/m...-pNSU7PDcnNg-l/

Si vrei sa cumperi de la cel.ro?
In 4.000 Lei poti sa faci ceva mai bun decat ai pus tu acolo la 2.100

Uite aicea un exemplu mai bun:
Cooler Procesor be quiet Pure Rock Slim 2 compatibil AMDIntel - 139 lei
Carcasa Aerocool Ore Saturn iluminare FRGB MidTower Sticla securizata Fara sursa Neagru - 255 lei
Sursa Seasonic B12 BC-650 650W 80+ Bronze Negru - 324 lei
2x 8GB Memorie Corsair Vengeance LPX Black 16GB DDR4 3200MHz CL16 cmk16gx4m1e3200c16 - 378 lei
Placa de baza ASRock B550M Phantom Gaming 4 Socket AM4 - 446 lei
AMD Ryzen 7 5700G - 919 lei

Produse
2,461 lei
Transport
10 lei

Sub-total
2,471 lei

Da stiu ca e mai scump decat ce ai pus tu da e mai bune si parerea mea e ca merita aia 347 Lei in plus
Si am schimbat sursa AQIRYS Pulsar SI 650W 80 Plus Pachet Bulk ca nu imi inspira incredere da daca nu iti place Seasonic B12 BC-650 650W 80+ Bronze cumpara ce sursa vrei tu! e 75 Lei diferenta

#34
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 02.06.2021
Am inceput sa achizitionez din componente, ma orientez sa fie cu ridicare de la easybox si bineinteles cu pretul cel mai mic.
Attached File  2023-08-12_163556.jpg   21.78K   17 downloadsAttached File  2023-08-12_163144.jpg   30.66K   17 downloads
Multumesc tuturor pentru ajutor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate