Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Asus Rog Ally incarcator.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mrkmrk0323

mrkmrk0323

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.05.2021
Buna ziua , mi-am achizitionat o consola portabila asus rog ally, si am si un laptop asus rog g15 strix care are incarcatorul lui dar am observat ca se incarca si cu mufa usb-c de la consola, intrebarea mea e vreo problema sau vreo diferenta daca incarc laptopul cu acel incarcator de la consola rog ally, nu ar mai merge la performante mai mari ? multumesc.

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Da, este diferenta.

Te uiti la cati wati are incarcatorul de la G15 si cati wati are incarcatorul de la ROG Ally. La ROG Ally o avea 65W, nu stiu, suficient pentru acea consola.
Laptopul consuma mult mai mult in mod maxim, asadar incarcatorul dedicat cu acel jack o avea 240W sau mai multi, depinde de model.

Daca tu bagi USB-C-ul in G15, oricum portul de la G15 probabil suporta maxim 100W, incarcatorul are si mai putin, va scadea bateria in timp ce te joci cel mai probabil, nu se va incarca sau mentine.
Ala il poti folosi doar daca folosesti laptopul G15 in mod Silent la ceva usor, browsing, si nu ai celalalt incarcator.

#3
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Poate sa afecteze bateria in timp, mai bine folosesti incarcartorul corespunzator pentru fiecare.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

 mrkmrk0323, on 10 august 2023 - 20:36, said:

Buna ziua , mi-am achizitionat o consola portabila asus rog ally, si am si un laptop asus rog g15 strix care are incarcatorul lui dar am observat ca se incarca si cu mufa usb-c de la consola, intrebarea mea e vreo problema sau vreo diferenta daca incarc laptopul cu acel incarcator de la consola rog ally, nu ar mai merge la performante mai mari ? multumesc.
Iti spune si asus ca USB C e limitat la x W (cred ca 60) si ca GPU dedicat nu o sa functioneze full power (sau deloc).

Pe langa asta, cred ca Ally are un incarcator de vreo 30W... putin aiurea pentru laptop. ca o sa consumi mai mult decat bagi.

Eu mai incarc G14 cu incarcatorul de la macbook, dar cand sunt in vacanta si iuau doar usb c sa nu ma car cu multe.

Also, vezi ca la G14 2020 daca le bagi pe amandoiua il prajesti. parca au rezolvat problema asta, dar totusi :lol:

#5
mrkmrk0323

mrkmrk0323

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.05.2021
ca sa nu fac alt topic .. la laptopul meu asus rog g15 imi arata cand ma uit din aplicatia lui si in my computer 5.8gb din 8gb  si imi ruleaza 4.6 din 5.8 , cea ce inseamna ca e la limita si parca uneori il simt greoi desi nu ar trebui sa fie, daca e sa mai adaug niste gb ram sau pot face altceva  ce imi recomandati ?


https://imgur.com/a/gH71ciB[ https://imgur.com/a/gH71ciB - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://imgur.com/a/gH71ciB - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Noi am raspuns si la intrebarea anterioara, nu ai spus nimic.

La intrebarea actuala, daca modelul permite, si din cate stiu G15 permite, adaugi un modul de 8GB si vei avea 16GB in dual channel. Ceea ce ajuta mult si dpdv al capacitatii dar si al vitezei fiind in dual channel. O parte din RAM oricum este rezervata pentru iGPU, grafica integrata, asadar 8GB chiar sunt foarte putini.

#7
mrkmrk0323

mrkmrk0323

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.05.2021

 d4m4g3, on 12 august 2023 - 12:08, said:

Noi am raspuns si la intrebarea anterioara, nu ai spus nimic.

La intrebarea actuala, daca modelul permite, si din cate stiu G15 permite, adaugi un modul de 8GB si vei avea 16GB in dual channel. Ceea ce ajuta mult si dpdv al capacitatii dar si al vitezei fiind in dual channel. O parte din RAM oricum este rezervata pentru iGPU, grafica integrata, asadar 8GB chiar sunt foarte putini.

Multumesc pentru raspuns..

PS : nu are nimic daca iau cei 8 gb ram alt model sau sa iau tot samsung la fel cum are laptopul acum ?

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Pai ai unul sau doua sloturi pe placa?

Daca ai un singur slot, liber, si 8GB pe placa lipiti iei 8GB cu aceleasi specs (viteza si latenta).

Daca ai doua sloturi, din care unul liber si unul ocupat, iei un modul identic (preferabil) sau unul cu aceleasi specs.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate