Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

MacBook Pro M1/M2 - problema display - gauri in ecran

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
dreyfus

dreyfus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 21.02.2006
Salutare la toată lumea!

Oameni buni, știu că oficial Apple nu recomandă pentru MacBook-urile cu ecrane Liquid Retina XDR Display utilizarea screen-protecterelor însă, din păcate am văzut că aceste laptopuri au un fel de design flaw.

Se pare că suprafața ecranului și / sau coating-ul este foarte sensibil. Să vă spun pățania mea.

Dețin un MacBook Pro M1 (2021) de anul trecut din noiembrie (2022). Deși am avut foarte mare grijă de el și l-am șters numai cu Apple Polishing Cloth (soluția recomandată de Apple), am observat că mi-au apărut niște mici puncte pe ecran. Unele dintre ele se pare că de fapt au străpuns ecranul, unul din ele făcând chiar o găurică care a dus la apariția a câtorva pixeli morți sau posibil să fie intrat și murdărie acolo și să le blocheze strălucirea.

La o cătuare pe web, am observat că problema e comună. Câțiva deținători au avut produsul în service, deși au avut mare grijă ș deși le-a fost schimbat display-ul, în câteva luni, se pare că problema a reapărut.

Atașez nilște link-uri cu problema:

https://www.reddit.c..._pro_16_screen/

https://discussions....hread/254060313


Realmente și eu am MacBook-ul în service. Aș dori să știu dacă cineva dintre voi folosește vreun screen-protector și care l-ați recomda. Aș vrea să scap de această problemă și să nu mă mai bântuie.

Dacă ați putea lăsa și un link de unde aș putea achiziționa, v-aș fi profund recunoscător!
Toate cele bune!

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Pe langa protectie de ecran, eu ti-as recomanda si sa pui tot timpul ceva peste tastatura si trackpad cand inchizi ecranul, de exemplu daca mai ai foaia aia care era intre display si tastatura cand l-ai cumparat. Si niciodata sa nu-l pui undeva unde va fi apasat sau strans intre alte lucruri.
In linkul de reddit unul spune ca i-au aparut fix unde se suprapune ecranul peste colturile trackpad-ului.

Oricat de grijuliu ai fi, inevitabil mici particule de praf granular vor ajunge pe tastatura sau trackpad, si pot afecta ecranul.

Edited by Hider141, 11 August 2023 - 09:18.


#3
dreyfus

dreyfus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 21.02.2006

View PostHider141, on 11 august 2023 - 09:17, said:

...
In linkul de reddit unul spune ca i-au aparut fix unde se suprapune ecranul peste colturile trackpad-ului.
...

Tot in acea regiune mi-a apărut și mie... cel de a făcut gaura mai mare - partea de sus a ecranului, pe stanga... tot pe-acolo suprapunerea colțului stanga-sus a trackpad-ului. Mai aveam câteva pe partea drepată dar mai superficiale.. Nu au afectat vizibilitatea pixelilor... și da... tot sub partea de suprapunere cu tastatura, sub tasta spațiu.

Edited by dreyfus, 11 August 2023 - 19:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate