Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ferestre pvc cu deschidere catre exterior

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
andivoicu

andivoicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.08.2012
Buna ziua. Are cineva cunostere daca exista firme care produc ferestre cu rama pvc si geam termopan, care sa sa se deschida catre exterior? Manerul ferestrelor sa fie catre interior, evident

Edited by andivoicu, 10 August 2023 - 19:17.


#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
feroneria exista, exista si ferestrele noi sau second hand.
cred ca poti rezolva daca vorbesti la un atelier mai mi de ferestre care nu are linia automata. astia iti pot monta ce feronerie vrei.

Edited by strongsss, 10 August 2023 - 19:40.


#3
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postandivoicu, on 10 august 2023 - 19:15, said:

Buna ziua. Are cineva cunostere daca exista firme care produc ferestre cu rama pvc si geam termopan, care sa sa se deschida catre exterior? Manerul ferestrelor sa fie catre interior, evident

View Postandivoicu, on 10 august 2023 - 19:15, said:

Buna ziua. Are cineva cunostere daca exista firme care produc ferestre cu rama pvc si geam termopan, care sa sa se deschida catre exterior? Manerul ferestrelor sa fie catre interior, evident

Cum vei spala ferestrele? Saca nu stai la curte, vei avea probleme. Stiu ca am un balcon care nu are toate geamurile cu deschidere, si spalatul e o acrobatie periculoasa.

Mai e problema plasei de insecte.  Cum o vei fixa?

#4
andivoicu

andivoicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.08.2012

View Postunknown_35, on 10 august 2023 - 20:07, said:


Cum vei spala ferestrele? Saca nu stai la curte, vei avea probleme. Stiu ca am un balcon care nu are toate geamurile cu deschidere, si spalatul e o acrobatie periculoasa.

Mai e problema plasei de insecte.  Cum o vei fixa?

Stau la casa. Am plasa de tantari tip rulou

Edited by andivoicu, 10 August 2023 - 20:18.


#5
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postandivoicu, on 10 august 2023 - 20:18, said:



Stau la casa. Am plasa de tantari tip rulou
Dar la rabatare cum faci?
Cu Sau fara plasma de tantari coborata.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
La ce furtuni avem o să plângi când vei găsi  fereastrele sparte și inundație in camera.
Rama ferestrei si garniturile vor fi expuse intemperiilor si nu va mai etansa corespunzator. Balamaua e prima care cedeaza. Cei care au plasa stiu asta. Mie era sa-mi cada in cap o plasa de tantari noroc ca nu m-a lovit.

Edited by Leo2006, 10 August 2023 - 23:07.


#7
andivoicu

andivoicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.08.2012

View Postcipaul, on 10 august 2023 - 21:28, said:


Dar la rabatare cum faci?
Cu Sau fara plasma de tantari coborata.

Deschidere simpla, fara rabatare

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
O soluție mai practica ar fi ferestrele cu deschidere tip ghilotina, cu glisare pe verticala.

#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,114
  • Înscris: 29.06.2005
Da, doar ca alea cu glisare necesita o lungime minima de 1500mm a ferestrei. Am vrut sa pun eu asa ceva la o fereastra de 1400...."nu se poate".

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View Postandivoicu, on 10 august 2023 - 19:15, said:

Buna ziua. Are cineva cunostere daca exista firme care produc ferestre cu rama pvc si geam termopan, care sa sa se deschida catre exterior? Manerul ferestrelor sa fie catre interior, evident
Orice firmă pricepută poate face. Dacă ferestrele dau direct în stradă, aceasta e o soluție de evitat. Dacă se rupe balamaua, cerceveaua trântită de vânt, poate să cadă la cineva în cap. La curte mai merge. Dar sunt dezavantaje. Feronerie e mai expusă la intemperii, chiar dacă e din aia ascunsă. Vântul îți trântește geamul înapoi. Nu poți monta rulouri.
Părerea mea e că doar pentru uși de balcon, să le faci cu deschidere exterioară uneori e util să poți câștiga spațiu la interior, dacă ai camera foarte mică. Plasele se pot monta la interior.

#11
andivoicu

andivoicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.08.2012

View PostDigix, on 11 august 2023 - 08:02, said:


Orice firmă pricepută poate face. Dacă ferestrele dau direct în stradă, aceasta e o soluție de evitat. Dacă se rupe balamaua, cerceveaua trântită de vânt, poate să cadă la cineva în cap. La curte mai merge. Dar sunt dezavantaje. Feronerie e mai expusă la intemperii, chiar dacă e din aia ascunsă. Vântul îți trântește geamul înapoi. Nu poți monta rulouri.
Părerea mea e că doar pentru uși de balcon, să le faci cu deschidere exterioară uneori e util să poți câștiga spațiu la interior, dacă ai camera foarte mică. Plasele se pot monta la interior.
Am deschis acest topic pentru ca am intrebat la foarte multe firme care produc tamplarie, mai mult de 30. Nici una nu produce asa ceva. Si toti, cand ii intreb, iau figura aia tâmpă, de parca intreb despre elefanti.
M-am gandit ca poate stie cineva. Dar din comentarii inteleg ca nu. Doar ca unii vor sa arate cat sunt de destepti, fara sa dea solutii.
Am nevoie de acest gen de ferestre pentru ca sunt limitat de chestiuni de arhitectura si de spatiu

#12
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View Postandivoicu, on 11 august 2023 - 13:06, said:


Am deschis acest topic pentru ca am intrebat la foarte multe firme care produc tamplarie, mai mult de 30. Nici una nu produce asa ceva. Si toti, cand ii intreb, iau figura aia tâmpă, de parca intreb despre elefanti.
M-am gandit ca poate stie cineva. Dar din comentarii inteleg ca nu. Doar ca unii vor sa arate cat sunt de destepti, fara sa dea solutii.
Am nevoie de acest gen de ferestre pentru ca sunt limitat de chestiuni de arhitectura si de spatiu
varianta cu deschidere in exterior se folosește mai rar,dar nu înseamnă că nu există,ALUPLAST are așa ceva ( profile dedicate) precum și  ceva profile turcești,personal am văzut profile de genul asta recent( de la ALUPLAST),ar trebuii să folosești feronerie ascunsă și ferestrele sa fie făcute cu stulp mobil( doua canate cu deschidere),se poate face și cu profile obișnuite ( T-uri de intermediara) ,un atelier mic cu un meseriaș MARE😜 o poate face fara probleme( dacă are să-ți convină și prețul🤔)

#13
andivoicu

andivoicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.08.2012

View PostTimplarualin, on 11 august 2023 - 20:36, said:

varianta cu deschidere in exterior se folosește mai rar,dar nu înseamnă că nu există,ALUPLAST are așa ceva ( profile dedicate) precum și  ceva profile turcești,personal am văzut profile de genul asta recent( de la ALUPLAST),ar trebuii să folosești feronerie ascunsă și ferestrele sa fie făcute cu stulp mobil( doua canate cu deschidere),se poate face și cu profile obișnuite ( T-uri de intermediara) ,un atelier mic cu un meseriaș MARE😜 o poate face fara probleme( dacă are să-ți convină și prețul🤔)
Multumesc

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostTimplarualin, on 11 august 2023 - 20:36, said:

...un atelier mic cu un meseriaș MARE�� o poate face fara probleme( dacă are să-ți convină și prețul��)
Îți dai seama ce nașpa e când trebuie să pui cercevelele în ramă după ce ai montat tocul, undeva pe la etajul 10.

View Postandivoicu, on 11 august 2023 - 13:06, said:

Am nevoie de acest gen de ferestre pentru ca sunt limitat de chestiuni de arhitectura si de spatiu
E la casă sau la apartament? La ce etaj?

#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018

View Postcorinadaniela, on 11 august 2023 - 04:48, said:

O soluție mai practica ar fi ferestrele cu deschidere tip ghilotina, cu glisare pe verticala.


Si spune-i si cine face asa ceva in Romania. Exact. Nimeni.

#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Nu se fac, pentru că sunt nepractice pentru clima de la noi. Nefiind batante, etanșează cu perii, adică etanșează prost.

#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Si cu usile culisante cu perii ce ne facem? In clima de la noi?

#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Există uși culisante cu garnituri. Alea cu perii, se pun la interior.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate