Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Cursuri online cu abonament - Hyperskill, Pluralsight

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 17.09.2003
Buna seara,

Am observat la cursurile online de mai sus, ca daca la Billing Address aleg Romania, apare in plus TVA 19%. Daca pun de exemplu Texas la Billing Address, apare 0%. Daca platesc cu card de Romania si la Billing Address aleg Texas sau orice alt stat, mi se poate bloca cardul ? Sau pot aparea alte probleme ?

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
Normal sa apara, atat e TVA-ul.
Ai adresa de Texas?

#3
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 17.09.2003

View PostMarianG, on 10 august 2023 - 16:58, said:

Normal sa apara, atat e TVA-ul.
Ai adresa de Texas?
Nu am adresa de Texas. Dar daca trec eu una fictiva cu cod postal, TVA apare 0. Eu pana acum unde am avut abonament, am trecut adresa mea, TVA platit. Dar am citit ca sunt multi care trec adresa de Texas sau alte adrese din SUA unde TVA e 0.

#4
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 17.09.2003

View PostOClaudiu, on 10 august 2023 - 17:10, said:

Nu am adresa de Texas. Dar daca trec eu una fictiva cu cod postal, TVA apare 0. Eu pana acum unde am avut abonament, am trecut adresa mea, TVA platit. Dar am citit ca sunt multi care trec adresa de Texas sau alte adrese din SUA unde TVA e 0.
M-am documentat mai atent. Se poate declina tranzactia si bloca cardul.

#5
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostOClaudiu, on 10 august 2023 - 16:56, said:

Buna seara,

Am observat la cursurile online de mai sus, ca daca la Billing Address aleg Romania, apare in plus TVA 19%. Daca pun de exemplu Texas la Billing Address, apare 0%. Daca platesc cu card de Romania si la Billing Address aleg Texas sau orice alt stat, mi se poate bloca cardul ? Sau pot aparea alte probleme ?

Ca idee, Romania nu foloseste Address Verification System la platile cu cardul.
Asta inseamna ca atunci cand faci o plata, poti pune si Zimbabwe la tara si tot o sa mearga, atat timp cat treci de 3d secure, etc.

Cat despre comerciant, nu il prea intereseaza. Eventual te poate intreba de ce ai ip de Romania dar ai pus tara USA.
Pluralsight nu o sa faca asta cel putin.

Este un pic neortodox dar asa se procedeaza de mult, in special la achizitie de domenii si gazduire de la americani, se pune adresa de USA sa nu mai dai 19% VAT.

Sub nicio forma banca si/sau procesatorul de carti de debit/credit nu o sa poata vedea aceste detalii.
Nu iti poate bloca nimeni cardul pt simplu motiv ca ei nu proceseaza o adresa. In Romania se verifica doar numarul, expirarea si cvv impreuna cu numele titularului.

Desi, ca idee, in 95% din cazuri nici numele titularului nu se verifica, in sensul ca poti pune Zamfir Parpandel si tot o sa treaca.

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
Asta este o chestiune ce tine de plati pe internet, nu cu produsul cumpărat care incident este un set de cursuri despre programare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate