Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

conectare TV 4K(HDR-DoVi) la Receiver AV - PC

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Salut,ieri am achizitionat un TV Horizon QLED 55HQ8590U/C(4K,HDR,HLG,Dolby Vision,Dolby Atmos,Android TV 11,etc) ce doresc sa-l conectez la Receiver-ul AV Pioneer VSX-329-K pt decodare DTS-HD MA si Dolby True HD si respectiv ca sursa media la PC(Ryzen 5 5600x - RTX4070TI)pt redare filme HDR/Dolby Vision.

Am urmatoarele probleme,nelamuriri:

1.Dolby Vision vad ca se activeaza momentan doar pe aplicatia HBO Max(pe altele nu am cont),iar pe alte surse,de exemplu redare de pe PC,si/sau Kodi nu imi dau seama daca se activeaza sau nu

2.Receiver-ul inteleg ca are suport 4K- 60p dar nu sunt sigur ce versiune de HDMI suporta maxim,nu gasesc nimic in manual sa mentioneze ceva legat de asta

3.conectat la PC - HDMI ,folosind cablul HDMI primit in cutie la monitor,ce suporta 1080p 144hz,pot activa 2160p la 60hz si functiile HDR din Windows de la Display Settings,am testat si in AC Valhalla dar pt Kodi tot nu sunt sigur ca se activeaza

4.daca receiver-ul nu suporta Dolby Atmos,atunci isi poate face downmix la Dolby True HD ? Sau doar daca fisierul video/aplicatia de ex HBO Max are si alte track-ul audio ?

5.pe iesirile DP de la GPU oare pot conecta un cablu DP-HDMI si astfel sa "trimit" sunet catre Receiver ?

6.Kodi,VLC,Plex,etc oare suporta redare de pe retea cu suport HDR/DOVI ?

Format filme testate:

nume.film.2160p.WEB-DL.DDP5.1.Atmos.HDR.DV.HEVC.mkv
nume.film.UHD.Bluray.2160p.HDR.TrueHD.Atmos.7.1.HEVC.mkv

In Kodi de pe PC la System Info / Video am la 3840x2160 - 60 hz , Display Supported HDR Types doar HDR10,asta dupa ce am activat ambele optiuni HDR din Windows/Display Settings

Iar pe Kodi instalat pe TV am 1920x1080 - 60hz dar apar si HDR10,HLG si Dolby Vision,sa inteleg ca de pe PC nu e ceva setat/configurat sa functioneze si celelalte moduri HDR ?

Multumesc.

#2
GB1337

GB1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 13.04.2007
Windows nu suporta HLG/DV, iar HDR pentru video din Windows este o gluma. Aplicatiile de Windows in cel mai bun caz iti fac tone mapping automat la SDR.
Ia-ti un Apple TV 4k sau Nvidia Shield pentru playback daca vrei DV/HLG/HDR10 afisate corect/aplicatiile de pe TV/uhd bluray player.

#3
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Salut,redarea Dovi functioneaza din ce inteleg pana acum direct de pe TV doar prin 2 aplicatii ,respectiv de pe Maven Kodi(nerds) si de pe Plex,cu redare prin retea(shared network folder).Prin player-ul TV-ului nu detecteaza Dovi ,de asemenea,chiar daca e redat prin DLNA(click dreapta pe fisier - Play to) sau de pe alte player-e externe(PowerDVD/Plex player)

Momentan pare sa fie ok prin Kodinerds,iau in calcul si achizitia unui player dedicat intr-un viitor apropriat.Inainte sa cumpar un player dedicat parca as vrea sa schimb receiver-ul cu unul mai performant.Doar ca prin TV nu cred ca pot sa redau si Atmos,acesta functioneaza doar de pe PC,cumva virtual cred,receiver-ul meu nu are compatibilitate Atmos,si detecteaza doar Dolby Digital,conectat pe optic la TV,prin HDMI - ARC/eARC reda sunet dar nu recunoaste nici un format digital,culmea ca pe TV-ul celalalt recunoastea DD de pe CATV sau din Kodi.

HDR-ul de pe PC parca nu se compara cu cel direct de pe aplicatia instalata pe TV,dar cel putin la jocuri(NFS Unbound si AC Valhalla) se simte o diferenta fata de monitor.

#4
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Salutari din nou !

Se pot seta in vreun fel asa incat boxele de la receiver si cele de la TV sa functioneze intr-un setup Dolby Atmos(5.1.2) ? Deja la Windows/Control Panel/Sound Options apare activ "Dolby Atmos for Home Theatre" dar boxele de la TV dubleaza cred "Center"-ul de la Receiver. Mi-am dat seama de asta deoarece se aud vocile si unele sunete de fundal atat pe TV cat si pe boxele de la Receiver.Iar receiver-ul detecteaza Dolby Digital fiind conectat pe optic la TV.(pe HDMI ARC nu detecteaza nimic Digital)

Propunerea mea ar fi sa setez cumva boxele de la TV sau satelitii LR spate de la receiver pt Dolby Atmos.

Daca receiver-ul nu are suport pt Atmos,presupun ca este doar ceva virtual mai mult,asa cum se intampla pe castile 7.1 surround ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate