Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 

Jafurile asupra romanilor din Grecia

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#109
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,925
  • Înscris: 15.06.2007

View PostwolfydRg, on 11 august 2023 - 11:27, said:

@crischir pai explicat ca la 60 euro in Romania m-am ridicat flamand de la masa in schimb in Grecia/Bulgaria eram satul de peste si fructe de mare. Naspa senzatie.
In general un platou de 2 persoane era intre 20-45 euro. Si zic sincer te saturai. De obicei mancam unde mancau si localnicii. Totul proaspat.
adevarul e ca se manca serios prin Grecia, portiile sunt portii sa se sature orice om normal, si oricand mai vine ceva salata pe langa sa completeze.

#110
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,086
  • Înscris: 17.08.2022

View Posttfmercedez, on 11 august 2023 - 15:53, said:

adevarul e ca se manca serios prin Grecia, portiile sunt portii sa se sature orice om normal, si oricand mai vine ceva salata pe langa sa completeze.

Se manaca serios si gustos...se manaca cu placere caci ambianta este de asa natura ca te simti bine.
Atmosfera este placuta ca si decorul
Se manaca diverse, chiar si falafel au bagat in meniuri...
Preturile in locurile normale sunt normale
40 de EU o masa de pranz de doua persoane cu 2-3 antreuri, salata, felul principal si o bere de fiecare.

#111
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 17.12.2006

View PostLeo2006, on 09 august 2023 - 20:07, said:

N-am plecat niciodata cu bani in concediu. Am scos de la atm cat aveam nevoie pentru 2 zile. Hotii au actionat la pont si sunt tot romani, tovarasi din gasca celor pradati. Nu vi separe ciudat ca o singura casa au pradat.

pe bune? vroiai sa sparga tot cartierul?

#112
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,086
  • Înscris: 17.08.2022

View Postando01, on 11 august 2023 - 21:11, said:

pe bune? vroiai sa sparga tot cartierul?

Nu , dar exact casa unde se aflau 2000 EU numerar este "sparta" , este mai mult decat curios....
banuiesc ca grecii, poate si gazda, au in case ceva mai multi bani si nu au fost vizati

Edited by vio69c, 12 August 2023 - 08:36.


#113
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Ce-ați mai descoperit, acu' grecii nu vă lasă să trăiți mulțumiți? :roflmao:

#114
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,925
  • Înscris: 15.06.2007
S-au cazat la hotel niste insi dubiosi.. gen ceafa lata, lanț la gat, tatuaje,  destul de bronzati,  femeile cu brizbrizuri, leopard skin, intre ei se vorbeste germana, italiana turca greaca..  dar posibil sa fie gitani, au venit cu un X5 portocaliu / roz cu sclipici. Chestia e ca nu m-as simti confortabil cu asa vecini.

View Postvio69c, on 12 august 2023 - 08:35, said:



Nu , dar exact casa unde se aflau 2000 EU numerar este "sparta" , este mai mult decat curios....
banuiesc ca grecii, poate si gazda, au in case ceva mai multi bani si nu au fost vizati
cu mai multi ani in urma niste prieteni s-au laudat ca pleaca in concediu. Au tras niste vizite cu o seara inainte si cand au ajuns acasa, casa sparta, banii luati, tot asa niste mii de euro.

View PostAlltrack, on 10 august 2023 - 21:06, said:

cu un pret desigur MINIM...MEGA OFERTA DE PRET  fara a zice cat si imi cere la sfarsit...desigur fara bon/factura 300 de euro pe un peste de 3,5 kile ! Pe un peste de genul ala venea in fiecare dimineata alt grec si cerea cam 15 - 20 de euro ! Am zis ca vrea 50....hai 70...hai nesimtit total 100...dar 300 dupa ce s-a mancat ??????????

Chiar am fost la un magazin de pescuit unde pe un ecran rulau poze cu angajatii in iesirile la "spear fishing".
Am intrat in discutii despre peste, mancarea din restaurante si mi-a spus ca ce se serveste la ieftinache este din crescatorie, "pentru binele nostru". Ca un peste cum aveau ei prin poze se vinde cu 40-70 de euro/Kg.

Nu stiu care a fost situatia la tine, poate ai desconsiderat meniul, poate ca ai fost tepuit, sau nu ai apreciat ceva anume. Da-i unui profan o tuica de casa capatata pe degeaba sau un whisky de 35 de ani super scump, si o sa zica de ambele ca sunt la fel.

Banuiesc ca nu te-ai pus singur sa papi un peste de 3,5kile. Au mai fost si altii la masa. O bere  costa 5 euro, un cocktail 10, mai o salata, o sticla de vin se duce si ea spre 35 de euro, mai un desert, etc.  Se aduna cand tragi linie.

Edited by tfmercedez, 12 August 2023 - 17:37.


#115
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,011
  • Înscris: 16.07.2015
Aia e cea mai mare imbecilitate să postezi poze cât ești plecat și să mai și anunți, înainte, că pleci de acasă în nu știu ce interval... Nici la vecini nu e bine să le spui și, în general, să nu vorbești să se audă tot. Dacă pui poze, măcar fa-o când te întorci din concediu, nu cât ești acolo, să le dai mură în gură potențialilor hoți.

Erau bande care urmăreau fix asta, când e lumea plecată de acasă, pentru mai multe zile și puneau la punct fiecare detaliu, știau exact când să acționeze, să nu fie văzuți prin cartier etc.

Edited by Vlad_22, 12 August 2023 - 18:52.


#116
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postcristiany, on 10 august 2023 - 15:10, said:

OK, am inteles, faptul ca te fura la taverne e un aspect secundar.
Care este aspectul principal ?
Nu fura nimenea la taverne

#117
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,086
  • Înscris: 17.08.2022

View PostDannyHuwe, on 14 august 2023 - 08:21, said:

Nu fura nimenea la taverne


De acord.....Odata cu comanda, rulata intr-un mic pahar vine si nota de plata a ce ai comandat.
Mai comanzi ?  alt paharel, alta nota....
Trebuie doar sa casti ochii ce comanzi si sa pastrezi un meniu permanent pe masa.

Edited by vio69c, 14 August 2023 - 08:35.


#118
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,902
  • Înscris: 16.04.2007

View PostDannyHuwe, on 14 august 2023 - 08:21, said:

Nu fura nimenea la taverne

Ete nu se fura.
Nu ai vazut ce scrie colegul Alltrack ? L-au furat pe toata suprafata Pamântului, dar in mod special in Grecia ...

#119
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,700
  • Înscris: 15.06.2004
Mai, cui nu-i place la greci mai bine sa stea acasa.
Gaseste hoti si aici. Si spargatori, si la restaurant...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate