Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Youtube - fair use

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023
Cum functioneaza acest fair use in Romania. Sa zicem ca vrei sa faci un clip (recenzie) la un film (anii 90-2023) si folosesti clipuri/imagini din aceste filme. Adaugi bineinteles comentariul tau, opinia ta, recenzia ta etc. Ceva similar cu ce facea CTP-ul pe pro-cinema.

Acum, Pro Cinema banuiesc ca avea drepturi de autor pentru filmele difuzate, deci, intra si emisiunea CTP-ului.

Tu poti sa faci asta in Romania ? Ar fi fair use, in modul cum e definit de americani (continut transformat/editat)...dar, nu stiu cum e definit de noi fair use-ul la noi. Poate ca la noi nu e.

Asa ca am luat un pic la pas internetul...am dat de cateva canale romanesti. Din cate vad, multi se feresc din a posta imagini/clipuri din film. Pe cand la americani e cu totul si cu totul alta poveste.

Nu stiu daca conteaza limba, dar as vrea sa fac in engleza acele review-uri. Nu prea am vazut ceva asemanator cu ce am eu in cap.

Asa ca, poate cunoaste cineva mai bine legislatia de la noi...cat si ce iti este permis sa folosesti. Din cate am inteles, Youtube-ul, in cazul in care primeste o notificare ca tu ai incalca legile copyright-ului, indiferent daca ai respectat legea, iti va da jos clipul si tu primesti un strike. Iti ofera totusi posibiliatea sa contesti acel strike.

Repet, continutul meu ar intra la fair use (nu stiu in Romania cum se aplica). Mi se pare necesar sa adaugi acele imagini/clipuri pentru a le comenta si in acelasi timp, sa le si transformi.

Ceva pareri ?

Ca referinta

CinemaSins -youtube

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j03TBsTi7Ro?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca ai voie sa folosesti fragmente de o anumita lungime maxima si cu o anumita pondere din totalul recenziei.

Edited by pasilla, 09 August 2023 - 15:02.


#3
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023

View Postpasilla, on 09 august 2023 - 15:02, said:

Cred ca ai voie sa folosesti fragmente de o anumita lungime maxima si cu o anumita pondere din totalul recenziei.

Nu ma intereseaza atat de mult clipurile, cat ma intereseaza imaginile. Clipuri nu ar trebui sa depaseasca 10 secunde. In schimb, imaginlle le-as tine, astfel incat sa comentez peste ele.

Dar, oricum, eu nu vad pe nimeni de la noi care sa foloseasca imagini/clipuri la fel cum folosesc baietii de la CinemaSins.

Si se pune problema filmului...de unde iau filmul ? Sau scenele din film ? Oare ai voie sa descarci filme de pe internet (bagam aici netflix-ul) si sa le editezi ? Sa iei ce vrei din ele ?

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Cred ca n-ai inteles despre ce este vorba

Extras din termeni si conditii

Fair use is a legal doctrine that says you can reuse copyright-protected material under certain circumstances without getting the copyright owner’s permission.
There aren’t any magic words to automatically apply fair use. When you use someone else’s copyrighted work, there’s no guarantee that you’re protected under fair use.

In traducere libera - poti incalca copyrightu' dupa prima secunda
Totul depinde doar de proprietar care este el
Face plangere = ai buba
Nu face = esti OK

In SUA totul se leaga de fraza - under certain circumstances
Proprietarul este deranjat de felul in care i-ai folosit imaginile ? = ai buba
Nu este deranjat = esti OK

#5
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023

View PostNaijax, on 09 august 2023 - 15:20, said:

Cred ca n-ai inteles despre ce este vorba

Extras din termeni si conditii

Fair use is a legal doctrine that says you can reuse copyright-protected material under certain circumstances without getting the copyright owner’s permission.
There aren’t any magic words to automatically apply fair use. When you use someone else’s copyrighted work, there’s no guarantee that you’re protected under fair use.

In traducere libera - poti incalca copyrightu' dupa prima secunda
Totul depinde doar de proprietar care este el
Face plangere = ai buba
Nu face = esti OK

In SUA totul se leaga de fraza - under certain circumstances
Proprietarul este deranjat de felul in care i-ai folosit imaginile ? = ai buba
Nu este deranjat = esti OK


Youtube da si un exemplu

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HfuwNU0jsk0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://support.goog...r/9783148?hl=en

Deci, practic, ce vreau eu sa fac...conform Youtube...este fair use. Dar, asta e fair use-ul de la americani.



Pot eu sa fac un clip cum e cel de la CinemaSins ? Nu e diferit la noi ?

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
In Romania trebuie sa mentionezi obligatoriu sursa si numele autorului dar, chiar si asa, poti incalca drepturile de copyright daca il superi pe autor

Asta-i tot

#7
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023

View PostNaijax, on 09 august 2023 - 15:33, said:

In Romania trebuie sa mentionezi obligatoriu sursa si numele autorului dar, chiar si asa, poti incalca drepturile de copyright daca il superi pe autor

Asta-i tot

Pai bun...dar, autorul e nu stiu ce studio care a produs filmul. Aici vorbim de continut international.....se aplica legea de la noi aici ?

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Dap - Concepte enervant de similare sunt si in Romania / Legea nr. 8/1996

#9
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
Din punctul asta de vedere YouTube e un gunoi. N-au conceptul de fair usage.
Primesti strike chiar automat daca folosesti continut al marilor giganti entertainment, iar in unele cazuri, daca vad ca e canalul popular si face banuti iti lasa clipul dar monetizarea se duce in buzunarul gigantului care isi revendica clipul tau.

#10
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023
Din ce citesc aici, eu cred ca m-as incadra

https://www.avocatoo...turile-de-autor

Problema e ca...nu inteleg de ce altii nu fac asta...clipuri/imagini din filme in recenziile lor. Poate imi scapa mie ceva.

#11
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
Nu stiu ce facea CTP la Pro, dar la TV regulile sunt altele.

#12
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023

View Postasffga, on 09 august 2023 - 15:56, said:

Din punctul asta de vedere YouTube e un gunoi. N-au conceptul de fair usage.
Primesti strike chiar automat daca folosesti continut al marilor giganti entertainment, iar in unele cazuri, daca vad ca e canalul popular si face banuti iti lasa clipul dar monetizarea se duce in buzunarul gigantului care isi revendica clipul tau.


Mai, acum...uite ce canale ai

https://www.youtube....official/videos

Astia efectiv descriu filmul....tot filmul. Ce as face eu ar fi nimic in comparatie cu ei.

#13
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Fair use inseamna ca daca elimini ce ai inserat din alte surse clipul tau, cu tot cu metrici, ramane la fel de relevant.

SI apoi mai vine o faza ca anumite publicatii is cu drepturi exclusive, ceea ce inseamna ca nu se preteaza la fair use.

https://support.goog...opyrighted-work

Edited by MooF2010, 09 August 2023 - 16:21.


#14
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image  Fie Posted Image ca să suporți toate consecințele legale Posted Image legate de toate faptele tale :bye: nu poți monetiza tot ce ai impresia că vei putea monetiza!

  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/idMcy0xLB3s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,363
  • Înscris: 28.07.2008
Dai un search dupa ce vrei tu, iar in filtre de cautare, la caracteristici, apesi  Creative Commons

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postasffga, on 09 august 2023 - 15:56, said:

Din punctul asta de vedere YouTube e un gunoi. N-au conceptul de fair usage.
Primesti strike chiar automat daca folosesti continut al marilor giganti entertainment, iar in unele cazuri, daca vad ca e canalul popular si face banuti iti lasa clipul dar monetizarea se duce in buzunarul gigantului care isi revendica clipul tau.
E normal, folosestri materialul altora macar nu monetizezi... daca o faci atunci n-ai niciun merit deci pleaca la aia, nu mai esti fair usage. Nu stiu ce te mira...

Edited by andreic, 09 August 2023 - 22:39.


#17
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
Cum sa fie normal.
Pana si televiziunile care isi pun emisiunile pe YouTube ajung chiar sa puna pe mute cand canta o melodie in emisiune artistul invitat... ca sa nu fie arsi de YouTube. Atat de aberant e YouTube.

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Nu e aberant. E in functie de cine si unde a cerut protectie. Am un clip unde youtube mi-a taiat sonorul in germania si in alte vreo 3 tari, in rest, nu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate