Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Traseu Auto Galati - Varna

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Salutare
As dori sa merg luni 14.08 din Galati pana la Varna.
Ma intreb care e cel mai bun traseu auto.
Vad ca google maps nu imi recomanda prin vama veche ci prin EforieNord -> Dobrici.

Orice sfat este binevenit.
Va multumesc
Attached File  galati_varna.png   404.96K   81 downloads

a fost cineva prin vama silistra? se trece cat de cat normal?

Edited by roPopa, 09 August 2023 - 07:43.


#2
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Google Maps nu iti recomanda nimic, doar iti afiseaza traseul in functie de setarea ta, aici pare a fi traseul cel mai rapid.

Vad ca sunt lucrari dupa Eforie, eu as ocoli traseul pe care se lucreaza, in limita posibilitatilor.

Edited by paco rabanne, 09 August 2023 - 07:52.


#3
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023
Ar fi bine sa ocolești complet zona litoralului romanesc. E Sf Maria și va fi totul blocat pe acolo.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,552
  • Înscris: 30.08.2017
Am trecut pe la vama Silistra de vreo 2 ori, nu au fost probleme. Și mie cu plecare din București mi-o mai recomandã din când în când.

Update:

Am confundat Silistra cu Negru Vodã.

Uite aici timpii de așteptare la vamã:

https://www.politiad...ficonline/?vw=2

Edited by george_alexandru, 09 August 2023 - 08:35.


#5
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007

View PostroPopa, on 09 august 2023 - 07:39, said:

....
a fost cineva prin vama silistra? se trece cat de cat normal?

Banuiesc ca stii ca acolo se trece cu bac-ul, nu? Iar la bac se trece cums e trece la bac, ba ajungi fix cand a plecat, ba nu sunt masini si nu trece doar cu tine.
Personal am trecut de cateva ori pe acolo (ultima data inainte de pandemie) si nu au fost probleme. Bonus am cumparat de fiecare data cateva sticle de vin direct din parcarea bacului. Mai stau si bulgarii cu dulciuri pe acolo.

#6
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
@initiator nu ai aplicatia waze ? Acolo ai sa gasesti mai multe informatii plus alternative mai optime in functie de trafic, lucrari, politie..

#7
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View Postdacibesti, on 09 august 2023 - 08:49, said:

Banuiesc ca stii ca acolo se trece cu bac-ul, nu? Iar la bac se trece cums e trece la bac, ba ajungi fix cand a plecat, ba nu sunt masini si nu trece doar cu tine.
Personal am trecut de cateva ori pe acolo (ultima data inainte de pandemie) si nu au fost probleme. Bonus am cumparat de fiecare data cateva sticle de vin direct din parcarea bacului. Mai stau si bulgarii cu dulciuri pe acolo.
Nu am fost nici o data si nu stiam ca e cu bac.
Acum am aflat.

Ai cumparat vin fiind "obligat"? sau ca vroiai?

Deci trebuie sa existe un numar critic/minim de masini ca sa puna aia bacul in lucru .. daca nu poti sta si ore?
Trec si camioane?

Edited by roPopa, 09 August 2023 - 08:55.


#8
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
De bunavoie si nesilit de nimeni. Esti in Domeniul Ostrov: https://www.domeniileostrov.ro/ / https://www.cramerom...v-crama-76.html
Vinuri bune.

Foarte frumos si pitoresc drumul ala prin sud de la Ostrov la Topraisar. Recomand sa treci odata pe acolo. E si monumentul de la Adamclisi in zona.

Anul trecut, din cauza secetei si a debitului mic pe Dunare au fost ceva probleme la traversari, bac ramas blocat in duna de nisip. Anu' asta nu cred sa fie probleme.
https://www.facebook...v/?locale=ro_RO - poate gasesti aici detalii suplimentare.

Edited by dacibesti, 09 August 2023 - 09:05.


#9
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Multumesc foarte mult de informatii.
Si vama/trecerea de frontiera unde este? ca nu am gasit-o pe lista data de george.

a gata .. e calarasi chiciu.
multumesc

Edited by roPopa, 09 August 2023 - 09:06.


#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Traseul acela e jale.
Braila-Baraganu-Tandarei-Fetesti-Cernavoda-Ciocarlia de Sus-Topraisar-Negru Voda. Tot traseul este ok si neaglomerat.
La vama, cum ti-o fi norocul. Eu am gasit-o cam aglomerata.

Edited by Leo2006, 09 August 2023 - 09:07.


#11
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 03.06.2006
Mergi prin Negru Voda, traseul recomandat de GM. Drumul e fara camioane, lejer, chiar frumos, chiar daca asfaltul este mai slabut.
Lasa net-ul deschis si urmareste update-urile la vama. Ieri am venit si sunt zonele ”rosii” de trafic, erau exacte.
Uneori mai da trasee aiurea, dar in 95% din cazuri e ok. Daca te grabesti, Giurgeni-Vadu, Topraisar si tot Negru Voda.
La Ostrov e bac, trece din ora in ora si e undeva la 80 lei, plus timp pierdut si la bac, si la vama. Nu uita de bgtoll.

Edited by gvincentiu, 09 August 2023 - 09:09.


#12
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Am revenit recent din Eforie Nord.Ca sa traversezi statiunea este o adevarata aventura indiferent ca mergi prin statiune s-au prin teoretica lor ocolitoare care este o strada cu masini ce merg bara la bara.Nu recomand acest traseu.Acum vreo 3 ani am traversat granita pe la Negru Voda,nu stiu cat de comod iti este tie sa ajungi pe acolo ,dar atunci a fost super.Am avut la granita o singura masina in fata mea.La punctul vamal am stat 2 minute.

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,552
  • Înscris: 30.08.2017
Eu as recomanda Negru Vodă în loc de Silistra.

#14
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
La Google Maps am renuntat de ani de zile,imi da niste trasee tare ciudate.Folosesc Waze cu incredere.

#15
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Trecerea este destul de libera atat pe la Silistra cat si pe la Negru Voda insa trebuie sa tii cont ca va trebui sa treci cu bacul langa Calarasi, ai de traversat Dunarea de pe malul romanesc tot pe cel romanesc. Daca nu ai parcare asigurata vezi ca Varna e cam cosmar in perioada verii, descarca aplicatia Varna Parking .

Edited by tomcatsk8, 09 August 2023 - 09:18.


#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
eu as merge pe drumul asta, evitand trecerea cu bacul dar si si litoralul romanesc
369 Km, 5 ore si 14 minute.
Attached File  gl_varna.jpg   28.59K   31 downloads

#17
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

View PostPiticVerde, on 09 august 2023 - 09:09, said:

Am revenit recent din Eforie Nord.Ca sa traversezi statiunea este o adevarata aventura indiferent ca mergi prin statiune s-au prin teoretica lor ocolitoare care este o strada cu masini ce merg bara la bara.Nu recomand acest traseu.Acum vreo 3 ani am traversat granita pe la Negru Voda,nu stiu cat de comod iti este tie sa ajungi pe acolo ,dar atunci a fost super.Am avut la granita o singura masina in fata mea.La punctul vamal am stat 2 minute.

Nu are de ce sa treaca prin Eforie Nord sau pe ocolitoare.
Ruta OK este Agigea - Techirghiol - Movilita - Negru Voda.
https://www.google.r...1!3e0?entry=ttu

#18
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Citeam pe undeva ca pe la Negru Voda e o portiune mai nasoala. Si ca sunt cozi de camioane...Dar nici cu bacul nu as lua-o...
https://forum.softpe...6#entry29130100

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate