Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Sfaturi montaj tamplarie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Vladimirrrrr

Vladimirrrrr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.07.2023
Va salut !

Momentan sunt la stadiul de plan de arhitectura pentru casa si finalizam ultimele detalii. As aprecia sfaturi si sugestii legate de montajul corect al ferestrelor pentru a diminua puntile termice.

Pentru a putea dimensiona golurile din zidarie pentru tamplaria de exterior, am nevoie sa stiu daca detaliul de montaj din imagine este corect.
Tocul orb are latimea de 5 cm. Zidaria are grosimea de 25 sau 30 cm ( inca nu m-am decis ). Termosistemul este EPS de 20 cm. Ferestrele sunt cu profil Veka Softline 82. Vitraj : 52mm, Solar4S [4] + Clar [4]+ Low-e [4], [Argon], bagheta [WarmEdge]

Orice sugestie este binevenita.
Multumesc !

Attached Files



#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,009
  • Înscris: 02.08.2021
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dFJig86LbwA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Caută mai multe la Soflete pe canal, omul spune mereu despre importanța montării corecte a tâmplăriei.
Doar că nu cred că o să găsești pe cineva care să le monteze profi, toți dau cu spumă și cam atât.

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostValy_User, on 08 august 2023 - 16:23, said:

Doar că nu cred că o să găsești pe cineva care să le monteze profi, toți dau cu spumă și cam atât.
Adevărul e că Șoflete e singurul din România care o face profesional. Restul sunt ageamii.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
daca vrei sa diminuezi puntile termice o montezi pozitionata coliniar cu izolatia exterioara a cladirii,

adica scoti tamplaria in afara, in izolatie. am vazut ca se prinde mecanic de zid cu niste conectori metalici sau un cadru de lemn izolat sau profile speciale.

https://nzebshop.ro/...ugelb-triotherm

Edited by laffin, 08 August 2023 - 20:42.


#5
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Da, detaliul din imagine este corect, ce scrie in lateral nu prea se pupa. Montajul in toc orb din lemn (din pvc nu stiu daca exista), montajul in precadru in zidarie, nu prea se face cu benzi de etansare, compriband, si cu atat mai putin cu amandoua. Fereastra se dimensioneaza cat mai exact, precadrul fiind perfect drept, imbinarea se etanseaza cu silicon ori cu un cordon expandabil.

O sugestie, zic eu mai potrivita decat a arhitectului, daca tot esti dispus sa cheltuiesti atat de multi bani cu montajul, atunci montajul in precadre exterioare de gen triotherm (precadre montate in exteriorul zidariei, in termoizolatie) ar fi mai ok decat cel cu precadre in zidarie.

Ca sa fie multumit si colegul de mai sus, este un montaj promovat si de Soflete.

#6
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostDigix, on 08 august 2023 - 19:24, said:

Adevărul e că Șoflete e singurul din România care o face profesional. Restul sunt ageamii.

Soflete stie el ceva dar nu este cel care o face, deci stie doar jumatate, stie doar ce i se spune. La fel ca si Buhnici (un pic mai bun mi se pare Soflete), daca-i iei pe astia doi si le dai o fereastra sa o monteze cu toate materialele posibile si uneltele necesare cred ca ne cacam pe noi de ras. Cred ca si fanii lor se vor caca pe ei de ras, majoritatea dintre ei isi vor da seama ca stiu mai bine cum sta treaba cu ferestrele deca stiu astia doi.

#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,009
  • Înscris: 02.08.2021
Tot de la Soflete a învățat si Buhnici.

#8
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Nu conteaza cine de la cine a invatat, invatacelul insa cred ca putea lua lectii mai bune de la Budeanu. Dar probabil aia trebuia platita si a preferat gratis. Nu este cea mai buna alegere.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 08 August 2023 - 23:09.


#9
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View PostDorel-Jefuitorul, on 08 august 2023 - 23:07, said:

Nu conteaza cine de la cine a invatat, invatacelul insa cred ca putea lua lectii mai bune de la Budeanu. Dar probabil aia trebuia platita si a preferat gratis. Nu este cea mai buna alegere.

Cica profilele vechi din PVC nu sunt bune ca sunt de santier si tot mai bune erau vechile ferestre vechi din lemn cu doua geamuri de la blocurile comuniste. Poate e si putin adevar aici, dar sa fie lemnul mai bun izolator ca PVC-ul e putin ciudat.

#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,009
  • Înscris: 02.08.2021
Se fac și din lemn rame de termopan.
Dar nu cred că are cum să bată o fereastră veche din lemn un termopan premium cu sticlă triplă.

Edited by Valy_User, 09 August 2023 - 00:55.


#11
Vladimirrrrr

Vladimirrrrr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.07.2023

View PostDorel-Jefuitorul, on 08 august 2023 - 20:47, said:

Da, detaliul din imagine este corect, ce scrie in lateral nu prea se pupa. Montajul in toc orb din lemn (din pvc nu stiu daca exista), montajul in precadru in zidarie, nu prea se face cu benzi de etansare, compriband, si cu atat mai putin cu amandoua. Fereastra se dimensioneaza cat mai exact, precadrul fiind perfect drept, imbinarea se etanseaza cu silicon ori cu un cordon expandabil.

O sugestie, zic eu mai potrivita decat a arhitectului, daca tot esti dispus sa cheltuiesti atat de multi bani cu montajul, atunci montajul in precadre exterioare de gen triotherm (precadre montate in exteriorul zidariei, in termoizolatie) ar fi mai ok decat cel cu precadre in zidarie.

Ca sa fie multumit si colegul de mai sus, este un montaj promovat si de Soflete.

As dori, daca se poate, o detaliere de ce nu se pot folosi benzile de etansare in varianta aceasta.
Detaliul este facut de mine, nu de arhitect. Si am incercat sa gasesc o alternativa, mai "de buget", la precadrele triotherm ( m-ar costa 5000 lei doar precadrele, fara nimic altceva ).
Multumesc !

#12
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Eu am zis ca nu prea se face, nu am vazut un astfel de montaj, este montaj “de import” in precadre de lemn. Cum am spus si mai sus fereastra se dimensioneaza cat mai exact, nu prea este loc de benzi si compriband. De putut sigur ca se poate, se dimensioneaza fereastra mai mica si se pun si benzi si compriband si ce mai vrea beneficiarul. Numai ca si aici ar trebui ori benzi antivapori si spuma , ori compriband, banda precomprimata avand rol si de spuma si antivapori.

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
E cam ciudat cu precadre din lemn. Ăla lucrează la umiditate, se torsionează, strâmbă, etc.
Au aș pune fără precadrul din lemn, cu benzi de etanșare interior, exterior, fără compriband, cu spumă flexibilă, cu sau fără precadrul din triotherm/ polistiren, funcție de buget. Personal, nu aș da 5000 de lei pe acel polistiren. Dacă ții neapărat, cred că se poate confecționa mult mai convenabil din polistiren extrudat tăiat cu firul cald acel cadru aplicat pe zid la exterior.

#14
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
lasa din proiect golurile mai mari cu 5-10-15 cm pe fiecare parte si izolezi cu polistiren extrudat. Geamul il montezi la fata exterioara a zidariei cam ca in poza.

Attached Files



#15
Vladimirrrrr

Vladimirrrrr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.07.2023

View PostDorel-Jefuitorul, on 09 august 2023 - 07:24, said:

Eu am zis ca nu prea se face, nu am vazut un astfel de montaj, este montaj “de import” in precadre de lemn. Cum am spus si mai sus fereastra se dimensioneaza cat mai exact, nu prea este loc de benzi si compriband. De putut sigur ca se poate, se dimensioneaza fereastra mai mica si se pun si benzi si compriband si ce mai vrea beneficiarul. Numai ca si aici ar trebui ori benzi antivapori si spuma , ori compriband, banda precomprimata avand rol si de spuma si antivapori.

View PostDigix, on 09 august 2023 - 10:42, said:

E cam ciudat cu precadre din lemn. Ăla lucrează la umiditate, se torsionează, strâmbă, etc.
Au aș pune fără precadrul din lemn, cu benzi de etanșare interior, exterior, fără compriband, cu spumă flexibilă, cu sau fără precadrul din triotherm/ polistiren, funcție de buget. Personal, nu aș da 5000 de lei pe acel polistiren. Dacă ții neapărat, cred că se poate confecționa mult mai convenabil din polistiren extrudat tăiat cu firul cald acel cadru aplicat pe zid la exterior.


View Postrelu_24, on 09 august 2023 - 11:09, said:

lasa din proiect golurile mai mari cu 5-10-15 cm pe fiecare parte si izolezi cu polistiren extrudat. Geamul il montezi la fata exterioara a zidariei cam ca in poza.

Am inteles, va multumesc ! Sa inteleg ca m-as complica aiurea cu toc orb din lemn, cand as obtine aceleasi rezultate cu bordarea golului de zidarie cu XPS, urmat de benzi antivapori si spuma ( sau doar compriband ).
Am primit si o oferta pentru tamplarie, de la o firma locala. Mi s-a recomandat Salamander BE92 in locul Veka SL82, pretul fiind ceva mai mic, dar cu performante termice similare ( pachetul de sticla fiind acelasi - 52mm 4S-Float-LowE ). Din coeficientii termici Uw, par chiar mai bune ferestrele cu BE92, decat cele cu VekaSL82.
Am cerut si recomandari legate de rulouri si mi s-au recomandat rulouri aplicate cu caseta tencuibila. Din ce am inteles, un potential minus la rulouri ar fi grosimea mica de termoizolatie care ar urma sa acopere caseta ( raman vreo 20mm de termoizolatie, peste caseta de 180mm ). Aveti niste recomandari pentru o termoizolare mai buna in zona rulourilor ?
Multumesc !

#16
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Rulourile aplicate tencuibile sunt cele mai ok din punctul meu de vedere, eventual si cu actionare electrica.
Despre eficienta si calitatea bluevo vs softline, intreaba denumirea fabricilor de sticla si scrie descrierea sticlei de pe oferta aici.

#17
Vladimirrrrr

Vladimirrrrr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.07.2023
Bluevo92 - Sticlă: 52mm, Solar4S [4] + Clar [4]+ Low-e [4], [Argon] [WarmEdge]
Softline82 - Sticlă: Lowe 4 - F4 - 4S 4 (52) Argon WarmEdge Negru

Din cate pricep eu, sticla este aceeasi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate