Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Motanul bea putina apa

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 18.05.2020
Motanul meu bea foarte putina apa . Bea cam 40 ml apa / zi in conditiile in care consumul normal de apa este 40 ml/ kg si el are 4,8 kg . Ce poate sa aiba ?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O fantana cu apa curgatoare ii va starni curiozitatea implicit il va face sa bea mai multa apa. Recomand ceva in genul, usor de intretinut spalat/curatat

https://www.zooplus....ntana&i=17&ro=1

https://www.zooplus....ntana&i=11&ro=1


https://www.emag.ro/.../pd/D163L8MBM/?


Poate ii dai mancare umeda si isi ia si de acolo ceva lichid. Oricum, o fantana este chiar recomandata.
Trebuie sa tii motanul hidtratat, poate avea probleme cu litiaza renala.

Edited by MembruAnonim, 08 August 2023 - 05:19.


#3
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 18.05.2020
Are 2 fantani si 2 boluri de apa . Daca ii dau mancare umeda vomita .

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mergi la medic pt consult. Poate are vreo afectiune ceva.

#5
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 18.05.2020
Am fost la medic , nu reuseste sa afle ce are . I-am facut analizele de sange si are si lipsa de fosfor in sange . Azi ii fac si la urina analize . Pentru lipsa de fosfor medicul i-a recomandat capelin crud însă vomită.

#6
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
De mancat mananca normal? Vara oricum pisicile au o scadere de apetit. De urinat iti poti da seama, adica face la litiera?

Edited by tomcatsk8, 08 August 2023 - 08:15.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Al meu nu bea apa deloc. I-am pus si fantana, s-o pus cu curu un ea sa se joace. Sta in dus sa se joace. Dar de baut, nu bea apa Posted Image Pipi face o gramada

Mancare umeda de 3x pe zi grain free, uscata tot grain free putin intre mese sau cand nu suntem acasa in timpul zilei.

Edited by Lex404, 08 August 2023 - 09:16.


#8
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 18.05.2020
Mananca bine . Cam 56 g mancare uscata / zi .

#9
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023

View Postredsnake74, on 08 august 2023 - 06:44, said:

Am fost la medic , nu reuseste sa afle ce are . I-am facut analizele de sange si are si lipsa de fosfor in sange . Azi ii fac si la urina analize . Pentru lipsa de fosfor medicul i-a recomandat capelin crud însă vomită.
dai sa manance peste

#10
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005

View Postredsnake74, on 08 august 2023 - 04:54, said:

Motanul meu bea foarte putina apa . Bea cam 40 ml apa / zi in conditiile in care consumul normal de apa este 40 ml/ kg si el are 4,8 kg . Ce poate sa aiba ?
Stiu ca s oftopic, si mi cer scuze ptr asta, dar ...... "motanul bea 40ml de apa intr o zi"!?
Ai putea sa-mi spui, in ml, cata apa ai baut ieri?
Am copil, a fost mic, eram cu ochii pe el ca pe butelie: e prea cald, e prea rece, de ce e cald, de ce nu e cald, de ce doarme de ce nu doarme si toate celelelte intrebari tampite si fara rost pe care ti le pui la primul copil, in conditiile in care copilul e vioi, cu chef maxim de joaca si urla dupa atentie.
Dar pe asta cu cata apa, in ml, a baut am ratat o chiar daca ii dadeam cu biberonul. Si vorbesc de un copil.

Ma gandesc ca si la pisici e ca si la copii: e vioi si se comporta normal, ca in ultimel 10 zile, atunci e ok ca nu ar supravietui deshidratat atatea zile, altfel il ei in brate si fuga la veterinar.

Edited by gelublabla, 08 August 2023 - 10:33.


#11
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Trebuie vazut si daca isi face nevoile normal.
Si pisica mea, saptamanile trecute nu prea voia apa. A avut si scaunul tare, constipata, probabil ca nu a baut destula apa, a fost perioada caniculara.
Nu am facut cel mai indicat lucru, dar i-am dat mancare umeda si cate putin iaurt simplu, ca sa o ajute la burta. Si-a revenit singura si cu apa, si cu scaunul. Ca si-a reglat singura tranzitul, ca a ajutat-o iaurtul, nu stiu.

#12
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Cati ani are ?

#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

View Postredsnake74, on 08 august 2023 - 06:16, said:

Daca ii dau mancare umeda vomita .

Asta mi se pare mie o problemă mai importantă în momentul de față. Mâncarea umedă e esențială pentru a evita problemele urinare. Vomită la orice mâncare umedă? Ai încercat mai multe sortimente/mărci? Dacă-l poți convinge să mănânce mâncare umedă rezolvi și problema consumului de apă, mâncarea umedă e practic 80% apă.

Edited by caiuscorneliu, 08 August 2023 - 11:45.


#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Lapte ?

#15
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Cred ca putin iaurt nu strica.

#16
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

View Postoverseas, on 08 august 2023 - 12:25, said:

Lapte ?

Ăsta e contraindicat la pisici adulte.

#17
Evening_light

Evening_light

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.11.2022
Are temperatura corpului mai ridicata decat in mod normal? Se observa la mangaiere. Temperatura masurata rectal nu ofera informatii daca pisica are temperatura mai mare la nivelul capului si gatului. Si pisicile racesc daca stau in curent :)) Daca nu se simte foarte ok, se observa in numarul mai ridicat de ore de somn.

Un consum scazut de apa poate surveni si pe fond de probleme la rinichi. Dar ati zis ca ati fost la doctor.

Sau, poate ca ati folosit de curand substante chimice: din produse de curatenie, spray-uri contra tantarilor, parfumuri de camera, deodorante spray etc. Dar in special produsele de curatenie cu clor si spray-urile au substante active toxice pentru pisici.

Sau poate ca are obiceiul sa manance plante; nu toate plantele sunt ok pentru ele.

Sau poate calitatea apei nu mai este aceeasi.

Am observat ca si tipul de hrana uscata influenteaza setea la pisici. Cand am schimbat hrana, pisica a baut mai multa apa.

Recomand verificarea tuturor factorilor de mai sus.

Astept si feedback. :)

#18
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postredsnake74, on 08 august 2023 - 04:54, said:

Motanul meu bea foarte putina apa . Bea cam 40 ml apa / zi in conditiile in care consumul normal de apa este 40 ml/ kg si el are 4,8 kg . Ce poate sa aiba ?

De unde provine informația cu 40 ml/kg corp?
Mi se pare exagerată, nu cred ca exista pisică pe lumea asta, care să bea 200 ml apă pe zi. Adică o cană :o.



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate