Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Locatie plus cazare buna pentru vizionat perseidele

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Salutare, anul acesta vrem sa vedem perseidele mai adevarat si cum de la oras nu se vede bine cerul instelat am decis sa mergem undeva la munte in weekend ca sa putem vedea mai bine "stelele cazatoare". Ne puteti recomanda locatii sau chiar si locuri de cazari bune pentru asa ceva ?

In visele mele cele mai faine cred ca as gasi o cabana la munte in forma de  triunghi cu acoperis de sticla si sa stau in pat seara si sa ma uit doar in sus si sa vad luna si stelele cazatoare, dar presupunand ca nu exista asa ceva, ma multumesc si cu un camping in care sunt cabanute mici (cortul ar fi prea wild pt noi ca familie) si sa iesim seara din cabana sa ne punem o saltea gonflabila pe iarba si sa vedem stelele poate impreuna cu multi alti tineri din camping care au venit sa faca acelasi lucru. Nu tin neaparat. sa fie camping, si ceva cabana mai retrasa mi-ar surade.

Noi suntem din Cluj, nu am merge prea departe, ma gandeam ceva in zona Apuseni. Astept sugestiile voastre, mersi fain.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,826
  • Înscris: 30.08.2006
Acum 3-4 luni am vazut pe cer o jerba de lumina care se dezintegra in aer. Daca nu se deplasa foarte repede as fi spus ca era un avion in flacari. Posibil un bolid care doar a sters putin atmosfera superioara a Pamantului. Eram in oras cand am observat fenomenul astronomic. Satelitii, in mod normal sunt ghidati sa se dezintegreaza in mare parte deasupra oceanelor.
Perseidele se vor vedea cel mai bine pe 13 august dupa ora 1.00 catre N-E.
Attached File  Perseidele.png   867.47K   58 downloads

Edited by Leo2006, 07 August 2023 - 13:03.


#3
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Se pare ca va fi luna plina

#4
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023
Pe 30 o sa fie luna plina.

#5
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 14.05.2023
Cel mai bine le-am vazut de pe Dealul Balaban - cazare in Simon.

#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

View Postalexandersch, on 07 august 2023 - 11:25, said:

Noi suntem din Cluj, nu am merge prea departe, ma gandeam ceva in zona Apuseni. Astept sugestiile voastre, mersi fain.
As zice Raven's Nest in Alba ... pentru ca e o zona destul de izolata, la altitudine ceva mai mare si ma gandesc ca ar trebui sa fie poluarea luminoasa chiar redusa. Desi nu stiu daca mai gasesti locuri libere asa de tarziu ...

https://ravensnest.eu/

Edited by utopium, 07 August 2023 - 18:33.


#7
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
In zona Ramet cum vi se pare ? Nu mi dau seama daca e altitudine mare, ar trebui sa fie cat mai mare ca sa se vada mai bine ? La ravensnest pare ocupat dar arata fain

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,826
  • Înscris: 30.08.2006
La cum e vremea in august cred ca nici luna nu o s-o vedem de prea multe ori. Eu stau la campie si e mai mereu innorat zilele astea dar la munte cred ca mai si ploua. Azi e zi de octombrie si a plouat marunt. Ieri si aseara numai nori. E prima oara cand avem o vara atat de instabila meteorologic.
Attached File  cer.jpg   60.63K   9 downloads

Edited by Leo2006, 08 August 2023 - 06:43.


#9
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023
Conteaza mai mult lumina decât altitudinea. Pentru o vizibilitate bună trebuie sa mergi undeva unde nu exista surse de lumina în jurul tău. Clădiri, iluminat public, mașini... Sa fie cât mai bezna. Și sa fie cer senin, bineînțeles.

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

View Postalexandersch, on 07 august 2023 - 23:25, said:

In zona Ramet cum vi se pare ? Nu mi dau seama daca e altitudine mare, ar trebui sa fie cat mai mare ca sa se vada mai bine ?
E faina zona si inteleg ca au terminat si drumul de la Aiud pana la Ramet (Transapuseni) ... Iar daca nu o sa vezi perseidele fain, macar vezi Cheile Manastirii de sus, sunt chiar faine (sigur, poti sa cobori si jos, unde e manastirea, nu stiu cat de grozav e drumul ala care coboara insa). Inca nu e gata modernizat tot drumul Transapuseni, dar va fi unul dintre traseele spectaculoase din Apuseni. Nu e o zona prea populata, deci nu vad de ce ar fi poluare luminoasa prea mare.

Edited by utopium, 08 August 2023 - 08:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate