Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

China restrictioneaza accesul la net ptr copiii, oare se poate asta ?

* * * - - 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
68 răspunsuri în acest subiect

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.041
  • Înscris: 04.09.2018
Citisem alaltaieri in Libertatea ca, chinezii vor sa restrictioneze timpul pe care copiii sa-l stea pe net pe telefoane sau pe ce o fi. Pai cum face ?! De unde stie ca nu e telefonul unui adult ? A lui tacs-u, ma-sa, si il da tocmai sa fenteze asta.
Nu vad tehnic cum ar face.
Voi ce parere aveti ? Atasez si sursa.

De unde stiu aia cine e la acel telefon ? Ca doar abonamentele se fac pe numele parintilor. Si daca vreau ca parinte imi fac doua abonamente sau bag o cartela, si gata, unul il dau copilului. Ca si la aia cu jocurile cand au restrictionat, de unde stiu aia cine era la calc sa se joace ?!

Se poate doar daca cumva s-ar inregistra un telefon cu IMEI si tot, dedicat doar acelui copil si sa se stie ca doar el il foloseste, si ca nici un adult nu il foloseste, chestie cam utopica.

Ideea oricum nu e buna, eu as fi facut altfel, si anume lasam pe net doar ce este util si duce sa inveti ceva, nu retele de socializare unde doar sa te tampesti cu toate balariile, sau altele de genul.
Pe youtube tot asa, despre ceva inteligent, bicle, masini, electronica, calculatoare, matematica, fizica, medicina, stiri, filme, mai lasi si distractie dar nu sa stea sa discute numa prosteli ore in sir, sa se laude cu masinile, haine, sa urmareasca scandaluri pe Tik Tok, instagram, amenintari cu bataie, etc.
Ba chiar si jocuri tip balena albastra (eu nu am gasit acest joc, nu stiu unde dracu l-au gasit astia, eram curios cum era) care nenorocesc pe unii copii.

Lasam forumuri cum este softpedia, cu subiecte serioase desi lasam si aria Fun. Chiar incurajam forumuri cu subiecte mai serioase.

Ptr ca este adevarat ca prostelile au tampit copiii, nici miscare nu mai fac, toata ziua se hlizesc si se prostesc pe chaturi, whatsapp.
Auzisem pe celalalt forum ca erau doi indragostiti care vb 6 ore pe zi doar prosteala, ce dracu vb ei atata zilnic nu am inteles. Hai, daca era un subiect stufos gen istorie, politica, analiza istorica, mate, fizica sau altele, era normal, dar asa e curios. Ce sa invete aia ? Cum ca sa te dezvolti ca tara cu asa ceva ?

Adica umblam la continut, nu la orele petrecute acolo daca invatau chestii.

Si ne mai miram ca ministrul german al educatiei zice ca, China a devenit un rival in stiinta si cercetare.

Fișiere atașate


Editat de MinettoMatoi, 06 august 2023 - 12:39.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.578
  • Înscris: 19.04.2009
Internetul in China e complet diferit fata de restul lumii.

Se foloseste mult WeChat si alte servicii CN only care sunt usor restrictionabile.

Also, mindsetul (si nu doar in China, dar si in Korea si Japonia) e diferit, parintii nu o sa dea telefoane de adulti sau abonamente de genul copiilor, nu sunt idioti.

#3
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.913
  • Înscris: 25.12.2016

Vizualizare mesajMinettoMatoi, pe 06 august 2023 - 12:34, a scris:

De unde stiu aia cine e la acel telefon ? Ca doar abonamentele se fac pe numele parintilor. Si daca vreau ca parinte imi fac doua abonamente sau bag o cartela, si gata, unul il dau copilului. Ca si la aia cu jocurile cand au restrictionat, de unde stiu aia cine era la calc sa se joace ?!
Chinezii au tot felul de sisteme de control ale populatiei, merg pana la detalii de genul ca daca incalci o regula nu mai poti sa cumperi nici bilet de tren. Daca incearca o fenta din asta, sa dea abonament pe numele lui copilului, se trezeste ca-l intreaba cenzorul de ce-a stat 5 ore pe tiktok sau pe cutare joc, marti la ora 15, cand trebuia sa fie la serviciu si sa munceasca.

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.214
  • Înscris: 27.06.2007

Vizualizare mesajMinettoMatoi, pe 06 august 2023 - 12:34, a scris:

Si ne mai miram ca ministrul german al educatiei zice ca, China a devenit un rival in stiinta si cercetare.
gresit, nu in stiinta si cercetare ci in furtul tehnologic care a facut din China un rival in stiinta si cercetare

Vizualizare mesajLex404, pe 06 august 2023 - 12:40, a scris:

Internetul in China e complet diferit fata de restul lumii.

Se foloseste mult WeChat si alte servicii CN only care sunt usor restrictionabile.

Also, mindsetul (si nu doar in China, dar si in Korea si Japonia) e diferit, parintii nu o sa dea telefoane de adulti sau abonamente de genul copiilor, nu sunt idioti.
https://en.wikipedia..._mainland_China
cele mai mari siteuri sunt blocate China

Editat de STARTREK1, 06 august 2023 - 13:05.


#5
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.988
  • Înscris: 13.03.2005
Iar cele care nu sunt blocate, au conținut rescris pentru China, conform normelor de cenzură de acolo...

Editat de wertyck, 06 august 2023 - 13:11.


#6
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.390
  • Înscris: 29.12.2006

Vizualizare mesajMinettoMatoi, pe 06 august 2023 - 12:34, a scris:

...lasam pe net doar ce este util si duce sa inveti ceva

Lasam forumuri cum este softpedia, cu subiecte serioase desi lasam si aria Fun. Chiar incurajam forumuri cu subiecte mai serioase.

Adica umblam la continut...

Lăsăm şi umblăm, dar...cine decide ce lăsăm şi la ce umblăm: Ministerul Adevărului ?!

Inteligenţa nu creşte prin obligare ci prin capacitatea de a atrage copiii prin idei cât mai bune şi folositoare. O avea China politica aceea, dar sensul migraţional nu e dinspre Vest înspre China, ci din China spre Vest. Asta ne spune ceva, aşa, cu mirarea ministrului german cu tot !

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.578
  • Înscris: 19.04.2009

Vizualizare mesajSTARTREK1, pe 06 august 2023 - 13:05, a scris:

https://en.wikipedia..._mainland_China
cele mai mari siteuri sunt blocate China

Stiu, am experimentat asta :lol:

Dar au oricum variantele lor la tot. Nici nu ai nevoie de siteurile externe, majoritatea nici nu stiu ca exista...

#8
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.604
  • Înscris: 19.03.2022
Eu am auzit ca si familia lui Bill Gates restrictioneaza timpul la dispozitive smart maxim la o ora pe zi pentru copii.
Stiu ei ce efecte are timpul lung asupra mintii lor.
Preintampina imbecilizarea .

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.213
  • Înscris: 15.05.2008
Plina lumea de oameni destepti care stiu ce e mai bine pt restul, da nu nai bine va vedeti de treaba voastra si lasati oamenii unde vor ei.

#10
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.999
  • Înscris: 12.03.2010
In China... se poate. In restul lumii, fără acordul si implicarea părinților n-ai nici o șansă de succes.

#11
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.225
  • Înscris: 02.06.2021

Vizualizare mesajSTARTREK1, pe 06 august 2023 - 13:05, a scris:

https://en.wikipedia..._mainland_China
cele mai mari siteuri sunt blocate China
minciuni
le-am dat la chineji linkuri pe youtube si ce sa vezi le-au vazut
whatsapp vorbesc in china pe whatapp fara probleme

pipipedia minte de bubuie

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.113
  • Înscris: 30.08.2006
Adultii nu stau 6-8 ore pe zi jucandu-se pe telefon. Probabil ca din aceasta cauza guvernul chinez a decis sa restrictioneze accesul la produsele recreative pentru copii la o perioada de timp rezonabila. Nu cred ca e ceva restrictiv. Noi ca si adulti nu ne putem imagina ca un copil de 6 ani poate sta pe telefon si 12 ore pe zi dar se poate.

#13
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.778
  • Înscris: 08.10.2004
stirea e data eronat ca de obicei, nuanta e nu ca vor interzice accesul la internet, ci ca vor controla accesul la internet si utilizatorii vor vedea ceea ce decide tatucul ca trebuie sa vada.

#14
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.280
  • Înscris: 30.11.2021
Chiar si youtube in china este diferit, ei incurajeaza altfel de continut.
La noi, europeni si americani? Manele, tik tokuri si alte astea idioate.

Ei incurajeaza educatia.

Cred ca in 10-20 de ani oameni or sa se desprinda cumva de internet, o sa-l interzica, or sa-l cenzureze, o sa fie ceva trecut la lucruri nocive care dau dependenta.
Clar ca viitorul nu poate continua cu oameni care stau non stop prinsi cu ecranul in telefon.

#15
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.405
  • Înscris: 06.01.2007
Nu doar China restrictioneaza. Si eu restrictionez. Acum in vacanta nu, insa pe timpul scolii, au voie la max 1 ora pe zi pe tablete.
In general politica Google implementeaza posibilitatile de a restrictiona copilului diverse chestii, saituri. Eu nu am facut-o, pentru ca youtube kids mi se pare o spalare de creier. Mai bine sa se uite la ce vor ei.
Dar se restrictioneaza chestii si la noi. Unele restrictii absolut cretine, De exemplu copilul nu poate folosi apple pay sau google pay ana pe la vreo 16 ani, desi are card cu care plateste binemersi.
La 16 ani? Pe bune? Adica poti da la buci, dar nu poti plati cu telefonul.:)

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.913
  • Înscris: 25.01.2007
Cand i-am vazut pe copii japonezi ca stau pe telefon mai rau decat ai nostri, am ajuns la concluzia ca problema e in educatia si mentalitatea pe care noi le insuflam copiilor nostri.

#17
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.214
  • Înscris: 27.06.2007

Vizualizare mesajVaronul, pe 06 august 2023 - 14:48, a scris:

minciuni
le-am dat la chineji linkuri pe youtube si ce sa vezi le-au vazut
whatsapp vorbesc in china pe whatapp fara probleme

pipipedia minte de bubuie
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YeFzeNAHEhU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] sa sa imi spui daca l-au vazut...

#18
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.390
  • Înscris: 29.12.2006

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 06 august 2023 - 15:23, a scris:

Cred ca in 10-20 de ani oameni or sa se desprinda cumva de internet, o sa-l interzica, or sa-l cenzureze, o sa fie ceva trecut la lucruri nocive care dau dependenta.
Clar ca viitorul nu poate continua cu oameni care stau non stop prinsi cu ecranul in telefon.

Nu. Viitorul continuă întotdeauna cu cei care se adaptează mediului. Odată ce softurile de tip Chat GPT vor intra în faza în care să existe comunicare prin viu grai cu oamenii, Internetul va intra într-o nouă etapă istorică, prin care se va face conexiune între minte şi reţeaua globală, după mijlocul acestui secol.

Progresul nu se poate opri din cauza celor cu nivel de inteligenţă care se uită la Ţancă Uraganu' şi la imagini cu câini şi pisici.

Editat de lupini, 06 august 2023 - 16:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate