Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Acces terestru Gura Portitei

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022
Știe cineva daca se mai poate ajunge de la Periboina la Gura Portitei pe grind ?

Am înțeles că se putea ajunge și cu 4x4 sau poate a fost o informație greșită din auzite, citisem undeva că la un moment dat lățimea drumului de trecere e de doar 1m.

Daca are cineva info actualizate. Mulțumesc.

#2
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cautati alte trasee ! Acolo nu aveti ce cauta cu 4x4 Posted Image !!!

#3
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Nu se poate ajunge cu masina. Nici nu trebuie.

#4
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Nu poti traversa canalul Periboina cu masina, ar merge poate cu moto enduro si ceva indrazneala.

#5
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Aia nu se numeste indrazneala, ci nesimtire.

#6
mdaci

mdaci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.05.2014
Daca are doar 1m poti merge cu bicicleta ca ai si voie

#7
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.06.2022
Se poate, dar nu ai voie decat cu bicicleta. Multa apa potabila sa ai la tine si multe petice pt cauciucuri si minim o camera de bicicleta de rezerva.

#8
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 dannvlas, on 06 august 2023 - 08:20, said:

Aia nu se numeste indrazneala, ci nesimtire.

Grindul Chituc e plin de turisti iar intre Edighiol si Periboina pasc vacile. Intre Periboina si Portita nu e decat o limba ingusta de nisip. Portita e mai scumpa decat Mamaia iar in week-end manelele se aud mai tare decat in Mamaia. Deci unde ar fi nesimtirea?
In loc de tot balamucul asta de la Vadu cu amenzi si scandal ar putea permite constructiile de tip cabana lemn fara etaj si camping. Cu apa curenta, electricitate, fosa septica, containere de gunoi. In felul asta pe plaja locul ramane curat si se bucura si oamenii de el. Si se castiga si un ban care poate fi folosit pentru conservarea zonei.

Edited by tomcatsk8, 06 August 2023 - 11:52.


#9
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 Userul_80, on 06 august 2023 - 11:14, said:

Se poate, dar nu ai voie decat cu bicicleta. Multa apa potabila sa ai la tine si multe petice pt cauciucuri si minim o camera de bicicleta de rezerva.
Am mers in 2021 pana la Edighiol cu bicicletele. Planul era Periboina dar dupa Edighiol n-am gasit decat turme de vaci, caini si foarte multe muste, asa ca ne-am intors. N-am avut probleme cu penele, drumul a fost nisip batatorit, am mers perfect, fara sa ne oboseasca nisipul. Fiind 1 Mai nu ne-a rupt nici caldura.

Edited by tomcatsk8, 06 August 2023 - 13:14.


#10
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022

 tomcatsk8, on 06 august 2023 - 11:48, said:

Grindul Chituc e plin de turisti iar intre Edighiol si Periboina pasc vacile. Intre Periboina si Portita nu e decat o limba ingusta de nisip. Portita e mai scumpa decat Mamaia iar in week-end manelele se aud mai tare decat in Mamaia. Deci unde ar fi nesimtirea?
In loc de tot balamucul asta de la Vadu cu amenzi si scandal ar putea permite constructiile de tip cabana lemn fara etaj si camping. Cu apa curenta, electricitate, fosa septica, containere de gunoi. In felul asta pe plaja locul ramane curat si se bucura si oamenii de el. Si se castiga si un ban care poate fi folosit pentru conservarea zonei.
Daca spuneai ca se aud manele fara sa specifici "in weekend", as fi afirmat sus si tare ca minti, fiindca tocmai am petrecut un sejur de luni pana vineri acolo. Muzica se aude in surdina de la beach-bar si numai in acel golf. In celalalt auzi doar marea si vantul, asa ca poti citi linistit o carte. Sigur, daca iti place sa citesti. De douazeci de ani imi fac vacanta acolo si o singura data -anul trecut- a fost o zi cand niste natarai au primit aprobare sa puna reggae toata ziua. Le-am zis in fata ca sunt nesimtiti si bineinteles ca m-am ales cu un ranjet imbecil in fata. Dar mi-am transmis supararea catre conducere si oamenii m-au asigurat ca nu se va mai intampla. Nu eram singurul care facuse reclamatie. Acolo e o comunitata care s-a retras de pe restul litoralului romanesc si te rog sa renunti la invadarea odihnei noastre. Ai milioane de locuri unde sa te dai cu 4×4=16, lasa-ne linistea pe care ne-o dorim acolo asa cum e.
Nici in weekend nu poate fi diferit, ca e vorba de alti oameni din aceeasi comunitate ;)
Conservarea zonei se face in primul rand prin tinerea cocalarilor departe de locul respectiv. Deocamdata, Gura Portitei a reusit asta. Ca e scumpa sa nu, aia e treaba celor ce merg acolo.

#11
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
I-auzi, probabil ne-am intersectat pe undeva pe plaja, ca si eu m-am prajit saptamana trecuta pe acolo. Si sunt si eu veteran prin zona. Sa-mi dai un indiciu, poate ne vedem fata-n fata in 2024.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

 dannvlas, on 06 august 2023 - 17:18, said:

Gura Portitei a reusit asta.
reușea dacă mergeai și erau 5 corturi pe toată plaja iar în prima noapte veneau vacile și porcii semisălbatici ai localnicilor și-ți mâncat toată mâncarea într-o liniște deplină.așa era acolo nu demult

cât mai stăteai răbdai o foame cumplită că nu mai venea  nimeni la magazin până săptămâna  viitoare.degeaba am ziz că prindem porcu și-l tăiem că n-a mai venit.fiecare turist pățea asta în prima noapte

#13
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 dannvlas, on 06 august 2023 - 17:18, said:

Nici in weekend nu poate fi diferit, ca e vorba de alti oameni din aceeasi comunitate Posted Image

https://romanialiber...ntegral-245343/
https://www.replicao...-portitei-7857/

Cunosc persoana care mergea la Gura Portitei si dupa ce a prins cateva chefuri monstru ale baronilor Deltei de n-a putut sa doarma tot week-endul s-a reorientat spre Sf Gheorghe si Sulina. Singurul motiv pentru care platea preturi umflate la orice era linistea, apoi a pierdut-o. Ar fi bine sa se mai fi schimbat lucrurile intre timp.

Edited by tomcatsk8, 07 August 2023 - 09:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate