Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sterilizari gratuite caini si pisici

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008
Salutare! Vreau sa castrez doua pisici însă preturile pe care le cer veterinarii sunt destul de piperate de aceea as vrea sa le duc la adăpostul de la smeura din județul Argeș deoarece acolo se fac gratuit. Eu am mai cautat și întrebat pe facebook însă nu mi am făcut o părere foarte clara. Îmi este teama ca fiind gratuit ca nu se vor ocupa asa cum trebuie. Cunoașteți cabinete cu medici buni și preturi mai ok(sub 200 lei) în Slatina/pitesti/craiova sau împrejurimi? Dacă sunt dintre voi, persoane care au castrat animalele de companie la adăpostul de la smeura și dorește sa împărtășească experienta? Mulțumesc anticipat!

#2
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu conteaza, se ocupă la fel. Când faci pe banii tăi, poți alege o anestezie mai costisitoare, dar din care se scoală câinele/pisica imediat. La anestezia clasică trebuie așteptat până îi trece efectul. În rest, nu sunt diferențe.

Dar vorbește cu veterinarul la care te duci de obicei. La unul din câinii mei, veterinarul meu s-a oferit să-l sterilizeze gratuit, că era rasă comună. Și l-a băgat el în program, toate cele, eu n-a trebuit să fac nimic. Acum, căutăm să sterilizăm pisicile de la bloc, și am vorbit cu un adăpost privat care face campanii de genul. Interesează-te, că sunt tot felul de campanii, sigur găsești.

#3
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
daca e fara bani atunci nu cred ca isi dau interesul, o sa ii killareasca mai mult pe bietele animale

#4
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008

 SmurfK, on 04 august 2023 - 20:25, said:

Nu conteaza, se ocupă la fel. Când faci pe banii tăi, poți alege o anestezie mai costisitoare, dar din care se scoală câinele/pisica imediat. La anestezia clasică trebuie așteptat până îi trece efectul. În rest, nu sunt diferențe.

Dar vorbește cu veterinarul la care te duci de obicei. La unul din câinii mei, veterinarul meu s-a oferit să-l sterilizeze gratuit, că era rasă comună. Și l-a băgat el în program, toate cele, eu n-a trebuit să fac nimic. Acum, căutăm să sterilizăm pisicile de la bloc, și am vorbit cu un adăpost privat care face campanii de genul. Interesează-te, că sunt tot felul de campanii, sigur găsești.
Din păcate în județul Olt, cabinetele nu prea fac campanii gratuite pentru pisici. Au mai fost pentru câini suportate de primărie dar se cerea ca animalul sa aibă cip. Sunt niște campanii organizate de un adăpost, dar e greu de prins loc plus ca de cele mai multe ori vin când pisicile au deja pui. Am mai întrebat pe la cabinete dacă ar putea face reducere dacă duc mai multe animale dar au zis ca prețul este fix și nici lor nu le fac reducere distribuitorii. Veterinarul la care am mai castrat, nu prea se mai ocupa, a angajat aveți medici tineri însă am pățit o cu una din persoanele noi deoarece și au revenit greu pisicile su au schiopatat 2 luni. Am castrat 6 pisici la acel cabinet și nu mi au făcut o data 10 lei reducere. Preturi nesimțite și servicii de cacao.

#5
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 bibolu, on 04 august 2023 - 21:16, said:

daca e fara bani atunci nu cred ca isi dau interesul, o sa ii killareasca mai mult pe bietele animale

Am fost o singura data cu o colega de serviciu sa-si sterilizeze pisica gratuit, acum 10 ani, actiune a primariei printr-un printr-un ONG olandez . Sterilizare keyhole prin incizie laterala de 1 cm, pisica vioaie in 2-3 ore, nici o clinica veterinara romaneasca nu facea asta pe vremea aia, doar clasic, incizii mari.

#6
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004

 SmurfK, on 04 august 2023 - 20:25, said:

Nu conteaza, se ocupă la fel.

nici intre clinici nu se ocupa la fel, depinde de veterinar si de metoda folosita...

#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 marakech, on 04 august 2023 - 20:09, said:

Îmi este teama ca fiind gratuit ca nu se vor ocupa asa cum trebuie.

Le dai ciubuc, cat ar fi fost sterilizarile pe bani. :)

#8
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 marakech, on 04 august 2023 - 20:09, said:

Salutare! Vreau sa castrez doua pisici însă preturile pe care le cer veterinarii sunt destul de piperate de aceea as vrea sa le duc la adăpostul de la smeura din județul Argeș deoarece acolo se fac gratuit. Eu am mai cautat și întrebat pe facebook însă nu mi am făcut o părere foarte clara. Îmi este teama ca fiind gratuit ca nu se vor ocupa asa cum trebuie. Cunoașteți cabinete cu medici buni și preturi mai ok(sub 200 lei) în Slatina/pitesti/craiova sau împrejurimi? Dacă sunt dintre voi, persoane care au castrat animalele de companie la adăpostul de la smeura și dorește sa împărtășească experienta? Mulțumesc anticipat!
In Caracal la iesirea spre Craiova e un cabinet veterinar OK, dar nu stiu ce preturi are. Poti suna sa intrebi. Dar nu te costa drumul cat sterilizarea? Adica decat sa te cari cu animalul pe drum, mai ales dupa operatie  nu e mai simplu sa faci in orasul tau??

#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 marakech, on 04 august 2023 - 20:09, said:

Salutare! Vreau sa castrez doua pisici însă preturile pe care le cer veterinarii sunt destul de piperate de aceea as vrea sa le duc la adăpostul de la smeura din județul Argeș deoarece acolo se fac gratuit. Eu am mai cautat și întrebat pe facebook însă nu mi am făcut o părere foarte clara. Îmi este teama ca fiind gratuit ca nu se vor ocupa asa cum trebuie. Cunoașteți cabinete cu medici buni și preturi mai ok(sub 200 lei) în Slatina/pitesti/craiova sau împrejurimi? Dacă sunt dintre voi, persoane care au castrat animalele de companie la adăpostul de la smeura și dorește sa împărtășească experienta? Mulțumesc anticipat!

Sunt cabinete care lucreaza cu statul si primesc acea subventie de la ei sau cum se numeste.
Efortul este la fel ca ei oricum isi ia banii.

Am programat 6 sterilizari recent pt niste caini, inca mai sunt locuri

#10
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
Cam in toate UAT-urile mari cred ca se face cam o data pe an o campanie cu sterilizari gratuite pentru animalele de companie personale.
De obicei in primavara fac asta, pentru ca e sezonul cel mai potrivit.

 SmurfK, on 04 august 2023 - 20:25, said:

Acum, căutăm să sterilizăm pisicile de la bloc, și am vorbit cu un adăpost privat care face campanii de genul.

 victor29cr, on 05 august 2023 - 10:20, said:

Am programat 6 sterilizari recent pt niste caini, inca mai sunt locuri
\
Simtiti o placere sadica cand luati si torturati animale nevinovate?

#11
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 asffga, on 05 august 2023 - 17:41, said:

Simtiti o placere sadica cand luati si torturati animale nevinovate?
Yep, hobbyurile mele sunt inotul si chinuitul de caini.

Uneori, ca sa fiu sadic, le dau si un adapost + mancare pt cativa ani, doar sa-mi bat joc de ei.

Edited by althea, 05 August 2023 - 18:38.


#12
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
N-ai cutit acasa?

#13
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 asffga, on 05 august 2023 - 17:41, said:

Simtiti o placere sadica cand luati si torturati animale nevinovate?

Da, pentru că cei vreo șapte pisoi fătați de pisicile respective, care au ajuns călcați de mașini în ultimul ani au murit liniștiți.

#14
OricuiDa2020

OricuiDa2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.06.2020

 SmurfK, on 04 august 2023 - 20:25, said:

Nu conteaza, se ocupă la fel. Când faci pe banii tăi, poți alege o anestezie mai costisitoare, dar din care se scoală câinele/pisica imediat. La anestezia clasică trebuie așteptat până îi trece efectul. În rest, nu sunt diferențe.

Dar vorbește cu veterinarul la care te duci de obicei. La unul din câinii mei, veterinarul meu s-a oferit să-l sterilizeze gratuit, că era rasă comună. Și l-a băgat el în program, toate cele, eu n-a trebuit să fac nimic. Acum, căutăm să sterilizăm pisicile de la bloc, și am vorbit cu un adăpost privat care face campanii de genul. Interesează-te, că sunt tot felul de campanii, sigur găsești.

Sunt de acord... nu contează, medicul veterinar trebuie sa își facă meseria. Crezi ca daca plătești operația este altfel? Ce contează este renumele care îl are respectivul medic sau contează foarte mult sa comunicam si sa divulgam daca ceva Nu este bine! Sunt multe grupuri care vorbesc despre ființele care sunt in grija lor!

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 asffga, on 05 august 2023 - 17:41, said:

Simtiti o placere sadica cand luati si torturati animale nevinovate?

nu te simți „salvatorre schilaci”... :( - este singura metodă de a opri înmulțirea animalelor fără stăpân...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate