Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

laptop usor

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Frecventa la sata 3 e 150MHz. O comparati cu 2-3 GHz?

Chiar considerati ca interesul suprem al producatorilor e sa-si fure clientii? Cativa centi conectorul la memorie. Se aduna, nu?
Ce fiabilitate avea un laptop acum 20 de ani si ce fiabilitate are un laptop produs astazi?

Eu mi-am spus parerea, o puteti ignora usor. Oricum, orice informatie gasita oriunde (internet, carti, rtc) ar fi bine sa fie filtrata.

#38
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
Va spusesem la inceputul topicului ca am avut un lenovo 2 in 1 910kib https://www.emag.ro/...i/pd/DB4407BBM/
era touch ecranul , 8gb ram baterie foarte mare 78wh ma tinea lejer 8h si am cautat sa vad ce fel de Ram avea si culmea avea si asta tot memorie ram sudata. Posted Image) singura problema care am avut-o cu el a fost ca s-a dus ecranul , in rest numai de bine.

#39
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
@pateu_98 un laptop, la functionare normala, se strica datorita caldurii. Racirea deficitara duce la degradarea componentelor.
Deci e logic ca un laptop performant are fiabilitate mai mica - frecventele de tact sunt mai mari. De unde scot performanta?

Vedeti ce racire au laptopurile facute anume pentru jocuri. Vedeti ce racire (pasiva) au unele laptopuri. Acum verificati frecventele, macar la procesor.

Succes! ;)

#40
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011

 pateu_98, on 06 august 2023 - 13:31, said:

@djhappy89 nu conteaza ca e ramu liput pe placa de baza sau nu ca fiabilitatea e la fel. Mai degraba e vorba care e mai rapid si performant? Aicea eu inclin sa cred ca ramu lipit pe placa e mai rapid da decat in testetele sintetice ca in viata reala nu o sa vezi diferenta

In viata reala diferenta o sa o vezi in laptop mai subtire si mai compact da scump ca e ramu lipit pa placa de baza si costa mai mult sa fie fabricat asa

Si o sa ii raspund lu useru @tclau da te intereseaza si pe tine raspunsu

Personal am dat de 3 sau 4 laptopuri stricate cu ramu lipit

Aicea e adevarat ce zici ca laptopu cu ramu lipit e mai performant decat ala cu ram in slot. Da e o performanta pe care o vezi in teste sintetice si in pret

Daca lasam producatorii sa stabileasca produsele pa care sa le cumparam cum face Apple o sa creasca preturile la produse

Ai auzit @djhappy89 cum e treaba la ramu lipit pa placa de baza si fara slot liber?

Ai zis ca vrei sa dai maxim 2.500 Lei, dupa aia ai zis ca maresti la 3.200. Nici la banii astia nu gasesti multe laptopuri cu doua porturi usb-c si slot liber la ram
Ori cu un singur port usb-c ori cu doua porturi si ram lipit si fara sa mai maresti memoria. Poate decat cum a zis useru @tclau mai sus
Am inteles mi se pare corect ceea ce ai scris cu privire la performanta memoriilor Ram sudate si la pret!

 pateu_98, on 06 august 2023 - 13:31, said:


Personal am dat de 3 sau 4 laptopuri stricate cu ramu lipit


De curios ce marci erau mai stii? si din ce cauza s-au stricat acei rami utilizare necorespunzatoare ? doar de informare intreb ca tot s-a ajuns aici cu subiectul

#41
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 21.07.2011
Laptop Lenovo ThinkBook 15 G4 IAP cu procesor Intel® Core™ i5-1235U pana la 4.40 GHz, 15.6", Full HD, IPS, 16GB, 512GB SSD, Intel® Iris™ Xe Graphics, No Os, Mineral Grey
- Capacitate memorie: 16 GB  DDR4
-  Numar sloturi: 1 (ocupat si sudat de placa de baza)
Porturi:
1 x HDMI
1 x RJ-45
1 x Audio Out/Microfon
2 x USB 3.2 Type A Gen 1
1 x USB 3.2 Type C Gen 2
1 x Thunderbolt v4

#42
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@djhappy89 am citit prima ta postare si tu de fapt vrei un laptop ca sa il conectezi la un tv 4k pt a viziona filme?
Altfel sunt aiurea cerintele tale:
"-dimensiune ecran 14 inch;
-calitatea ecranului buna cred ca un full hd este ok ;
-placa video habar nu am ...sa pot vedea un film pe el in format 4k gen tras de pe warez_spam

Daca vrei calitatea ecranului buna asta nu inseamna sa fie minim full hd.
In primul rand trebuie sa fie cu minim panel ips si luminozitate ok.
Daca te uiti la filme pe un laptop cu panel TN e masochism.
Daca am inteles gresit atunci tu vrei sa descarci filme in format 4k pt a le vedea pe un laptop cu ecran de 14 inch si display full hd ??????
Iti dai seama ca daca ecranul e full hd nu iti va reda filme la rezolutie 4k.

Dar ce om normal se oboseste sa descarce filme in format 4k ca sa le vada pe un laptop cu ecran de 14 inch???

Edited by mariusixy, 06 August 2023 - 14:03.


#43
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
@djhappy89 Daca-ti place laptopul vechi, scapi usor schimband ecranul (daca e spart, daca e altceva...)

https://www.onlaptop...0-pin-slim-60hz

#44
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

 tclau, on 06 august 2023 - 13:51, said:

@pateu_98 un laptop, la functionare normala, se strica datorita caldurii. Racirea deficitara duce la degradarea componentelor.
Deci e logic ca un laptop performant are fiabilitate mai mica - frecventele de tact sunt mai mari. De unde scot performanta?

Vedeti ce racire au laptopurile facute anume pentru jocuri. Vedeti ce racire (pasiva) au unele laptopuri. Acum verificati frecventele, macar la procesor.

Succes! Posted Image
Mai bine sfatuiel pa @initator sa isi cumpere laptopu cutare, nu mai continua discutia cu mine ca nu il ajutam pa @initiator. Parerea mea


 djhappy89, on 06 august 2023 - 13:54, said:

Am inteles mi se pare corect ceea ce ai scris cu privire la performanta memoriilor Ram sudate si la pret!

De curios ce marci erau mai stii? si din ce cauza s-au stricat acei rami utilizare necorespunzatoare ? doar de informare intreb ca tot s-a ajuns aici cu subiectul
Erau modele vechi ultrabook, ca firma era un Samsung, un Asus, un LG si inca unu da nu mai stiu marca
Insa nu ramu lipit pa placa de baza era defect! Ci alta componenta din laptop, da fiinca memoria era lipita nu puteai sa o scoti s o pui la alt laptop

Acuma eu vad ca la emag ai decat laptopurile astea care au ce ceri tu in 3.200 Lei si cu renuntare la ceva din pretentiile tale:
1. Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 8GB cu un singurt port usb-c da cu un slot liber la ram sa mai pui inca un ram 2.399,99 Lei
https://psref.lenovo...14IAU7_Spec.pdf
https://www.emag.ro/...m/pd/DFLBWBYBM/

2. Lenovo IdeaPad 5 14IAL7 16gb cu doua porturi usb-c si ram lipit fara sa poti pune inca o memorie langa 3.099,99 Lei
https://psref.lenovo...14IAL7_Spec.pdf
https://www.emag.ro/...m/pd/DSPKK6MBM/

Daca o mai fi si alte laptopuri nu stiu, cauta si tu sau sa iti cauta colegii ca eu m am saturat sa iti explic ca costa peste 3.200 de Lei laptop usor cu ecran maxim 14 inch si doua porturi usb-c si cu macar 1 slot liber la ram sa mai maresti memoria

#45
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
@pateu_98 sunteti amuzant, sa-i recomand un laptop care, asa cum spuneti, nu exista?
@djhappy89 pentru un laptop cu cerintele date trebuie sa bagati mult mai adanc mana in buzunar. Bafta!

#46
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015

 tclau, on 05 august 2023 - 05:49, said:

@djhappy89 ce inseamna "-port mufa ssd una ."?

@varanhia Nu a fost numai 2000 de lei, nu? :)

Da, am dat 1998 €!

#47
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011

 mariusixy, on 06 august 2023 - 14:04, said:

@djhappy89 am citit prima ta postare si tu de fapt vrei un laptop ca sa il conectezi la un tv 4k pt a viziona filme?
Da, dar nu tin foarte mult la aceasta optiune ,

 tclau, on 06 august 2023 - 14:13, said:

@djhappy89 Daca-ti place laptopul vechi, scapi usor schimband ecranul (daca e spart, daca e altceva...)

https://www.onlaptop...0-pin-slim-60hz
l-am  maritat tot cam atat am dat si eu pe ecran:) multumesc!!

#48
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
@djhappy89 eu m-am abtinut sa-ti recomand ceva pentru ca nu stiu peste ce caracteristici poti sa treci si, in primul rand, la ce-l folosesti (inafara de excel si filme). Dar vezi sa nu iei un laptop "ieftin" la un pret mare. Daca insisti cu caractetisticile alea, cred ca-ti trebuie un minim 8000. 8000 daca ai noroc. La pretul asta nu mai stai sa bagi memorii si sa vinzi memorii daca ti se strica. Acum, fiecare cu placerile lui.

#49
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@djhappy89 aceasta optiune e de la cap la coada o prostie.
In primul rand laptopurile actuale au de obicei un slot m2 pe placa de baza pt un ssd si cam atat. Adica nu ai si hdd si nici nu poti instala asa ceva.
Da si laptopurile ieftine vin cu ssd de 250 gb care nu e suficient.
O sa-i scada durata de viata rapid la acel ssd daca e folosit pt torrenti.

Daca laptopul va fi folosit doar pt descarcat filme atunci ar fi suficient sa cumperi un laptop sh cu ddr3 +rack extern pt ssd+ssd de 250 gb.
Conectezi la tv rack extern cu ssd.
Filmele se copiaza rapid pe ssd.
Nu o sa te coste mai mult de 500 lei laptopul +rack+ssd.
Cauti laptop cu suport hdd/ssd 2.5 si unitate optica. Scoti unitatea optica si bagi un caddy pt ssd. Asa o sa ai un ssd +hdd sau 2 ssd de 2.5 instalate.

Edited by mariusixy, 06 August 2023 - 15:48.


#50
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
@djhappy89 ai hotarat ce laptop iti cumperi? Intreb de curiozitate

#51
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
Salut @pateu_98 multumesc ca mi-ai scris !
Sunt intre cele doua laptopuri https://www.emag.ro/...MYBM,DFLBWBYBM/
Au mai pus 100 la primul si au sczaut 100 la al doilea . imi placea primul ca totusi avea 2 porturi , bateria tinea mai mult, si ecranul oled. dar e prea mare diferenta oricum... astept cateva zle sa vad daca prind vreo oferta de 10 la suta reducere

#52
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
@djhappy89 eu stiu c ai zis c ai marit bugetu la 3.200 Lei si ca esti dispus sa mai lasi din pretentii

Deci in cazu asta alegerea potrivita e Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 2.299,99 Lei care are un slot liber sa mai pui inca o memorie de 8GB ca iti ajung banii de inca o memorie si iti mai ramane si bani in buzunar

Ai zis ca o sa pui laptopu la un monitor extern deci n ai nevoie neaparat sa ai display OLED, si cu al doilea port usb-c ti am zis ce sa faci cumperi un adaptor si din 1 port faci doua

#53
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
https://www.emag.ro/...t/pd/D33VCZMBM/ ce parere ai despre acesta? pare cam grosut, si cam mica frecventa la ram oare? este totusi prima generatie

#54
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
https://www.vexio.ro...natural-silver/ dar acesta are sigur doar 8 gb ram ca ambele sunt ocupate si sunt 4x2

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate