Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Vanatarea lui Buteanu

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 14.05.2023
Desi (in opinia mea) este cel mai accesibil varf de peste 2 500 de metri, observ ca nu are un topic dedicat, chit ca il merita.
Am urcat aici de vreo 7-8 ori pe diferite trasee, primul cand am parcurs creasta Fagarasului in urma cu aproape 40 de ani, apoi drumetii  gen Transfagarasan-Fereastra Zmeilor, Lacul Capra, Vanatarea lui Buteanu, dar cel mai scurt e cu plecarea de la Cabana Balea-Lac. De aici, in maxim 2 ore esti pe varf si te asigur ca peisajul merita efortul. Vezi creasta Fagarasului in toata splendoarea ei, cu trapezul Vistea-Moldoveanu spre est, Caltunul si Negoiu in vest.
O experienta ce merita traita e sa urci  si sa admiri rasaritul, de preferat in a doua jumatate a lui septembrie, cand ai mai multe sanse de vreme buna.
Daca pleci cu frontala la 4 dimineata de la Balea, dor sa fii prea impiedicat sa nu ajungi.

Edited by Barboso, 03 August 2023 - 12:07.


#2
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Dacă ai, pune şi poze...

#3
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Cred ca te referi dintre varfurile de peste 2500m, asa pe vf Furnica sau Varful cu Dor ajungi cu telegondala mult mai rapid.
Impediat poti sa nu fii, dar daca dai de ursoaica gunoira ce mai trece pe la Balea Lac e posibil sa nu fie prea bine ...

#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 24.09.2017
am fost si eu de vreo 3 ori, de la Balea faceam de obicei varful Capra, cred ca se numeste, cred ca se urca 30 de minute, dupa ce ajungi la gol alpin si vezi Balea de sus si dupa faceam Vanatarea lui Buteanu, dupa care mai ajungeam si la Fereastra Zmeilor. iar daca aveam chef, faceam si Valea lui Stan, inainte sa urc, sau dupa.

din pacate acum 10 nu erau telefoane asa bune, astept sa mai creasca copii sa merg cu ei.

Attached Files


Edited by bobitad, 03 August 2023 - 11:28.


#5
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023
Privelistea de pe Buteanu mi se pare cea mai frumoasa din tot Fagarasul, poate pentru ca este aproximativ la mijlocul lantului.Panorama este impresionanta in toate directiile. De 4 ori am fost si eu pe varf.
Am inteles ca de curand a fost montat un lant de asigurare imediat dupa spintecatura aia, pentru a face si mai usoara urcarea.

#6
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 14.05.2023

View PostMike1alike, on 03 august 2023 - 11:07, said:

Dacă ai, pune şi poze...
Regret, sunt "novice" si ori nu ma pricep, ori nu-mi permite forumul.

View Postvestale, on 03 august 2023 - 11:09, said:

Cred ca te referi dintre varfurile de peste 2500m, asa pe vf Furnica sau Varful cu Dor ajungi cu telegondala mult mai rapid.
Impediat poti sa nu fii, dar daca dai de ursoaica gunoira ce mai trece pe la Balea Lac e posibil sa nu fie prea bine ...
Ai dreptate.
Din nefericire nu mai pot edita, poate doar moderatorul pe care chiar il rog sa o faca.

#7
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 14.05.2023

View Postbobitad, on 03 august 2023 - 11:19, said:

am fost si eu de vreo 3 ori, de la Balea faceam de obicei varful Capra, cred ca se numeste, cred ca se urca 30 de minute, dupa ce ajungi la gol alpin si vezi Balea de sus si dupa faceam Vanatarea lui Buteanu, dupa care mai ajungeam si la Fereastra Zmeilor. iar daca aveam chef, faceam si Valea lui Stan, inainte sa urc, sau dupa.

din pacate acum 10 nu erau telefoane asa bune, astept sa mai creasca copii sa merg cu ei.
In stanga pozei ai trapezul Vistea-Moldoveanu despre care spuneam.

#8
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postbarbosa1bis, on 03 august 2023 - 11:24, said:

Am inteles ca de curand a fost montat un lant de asigurare imediat dupa spintecatura aia, pentru a face si mai usoara urcarea.

E montat de vreo 2-3 ani, pare-mi-se.

#9
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023
Posibil. Ultima data am fost acum 3 ani și nu era.

#10
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostLegolas01, on 03 august 2023 - 11:59, said:


Regret, sunt "novice" si ori nu ma pricep, ori nu-mi permite forumul.

Ai dreptate.
Din nefericire nu mai pot edita, poate doar moderatorul pe care chiar il rog sa o faca.
Ai gresit si cand ai scris titlul...

#11
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Daca mergi la munte doar ca sa urci varfuri e inutil.Bonus, acum ai pus toti pantofarii de pe forum pe drum.Privelistea e mult mai faina de pe Negoiu de exemplu , sau lespezi.La fel, Vladeasa care e sub 2000 se vede super fain.

#12
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
https://calatoriilei...ea-lui-buteanu/

#13
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023

View Postfqx, on 03 august 2023 - 15:34, said:

Daca mergi la munte doar ca sa urci varfuri e inutil.Bonus, acum ai pus toti pantofarii de pe forum pe drum.Privelistea e mult mai faina de pe Negoiu de exemplu , sau lespezi.La fel, Vladeasa care e sub 2000 se vede super fain.

Depinde de gusturi...Am fost de mai multe ori și pe Negoiu și pe Lespezi. Strict din punct de vedere a priveliști....preferatul rămâne Buteanu pentru mine.

#14
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postbarbosa1bis, on 03 august 2023 - 15:52, said:

Depinde de gusturi...Am fost de mai multe ori și pe Negoiu și pe Lespezi. Strict din punct de vedere a priveliști....preferatul rămâne Buteanu pentru mine.
Apoi e dreptul fiecaruia sa ii placa ce vrea, atat ca, eu daca merg la munte, vreau sa vad natura, nu transfagaraseanul.

#15
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023

View PostCr1spy, on 03 august 2023 - 15:02, said:


Ai gresit si cand ai scris titlul...

Titlul e corect. E o întreaga discuție pe tema asta, dar corect este Vânătarea.
https://ro.m.wikiped...ții_Făgăraș



#16
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 14.05.2023

View Postfqx, on 03 august 2023 - 15:34, said:

Daca mergi la munte doar ca sa urci varfuri e inutil.Bonus, acum ai pus toti pantofarii de pe forum pe drum.Privelistea e mult mai faina de pe Negoiu de exemplu , sau lespezi.La fel, Vladeasa care e sub 2000 se vede super fain.
Am spus ca Vanatarea lui Buteanu e printre cele mai accesibile varfuri de peste 2500.
Pa Negoiu, Lespezi, faci 8-10-12 ore dus-intors.
Cat despre "pantofari", s-avem pardon!
Nu echipamentul te face montaniard.
E pe Facebook un tip, Viorel Simionescu, are peste 80 de ani si in albumele lui de poze vezi cum erau echipati prin anii 50-60, cu bascheti chinezesti pe traseul de creasta in Piatra Craiului.
Atata bine sa am eu cati am intalnit prin munti, incaltati cu Salomon, intorsi din drum pe motiv de traseu dificil.

#17
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostLegolas01, on 31 august 2023 - 08:37, said:

Am spus ca Vanatarea lui Buteanu e printre cele mai accesibile varfuri de peste 2500.
Pa Negoiu, Lespezi, faci 8-10-12 ore dus-intors.
Cat despre "pantofari", s-avem pardon!
Nu echipamentul te face montaniard.
E pe Facebook un tip, Viorel Simionescu, are peste 80 de ani si in albumele lui de poze vezi cum erau echipati prin anii 50-60, cu bascheti chinezesti pe traseul de creasta in Piatra Craiului.
Atata bine sa am eu cati am intalnit prin munti, incaltati cu Salomon, intorsi din drum pe motiv de traseu dificil.
Tu asta nu intelegi, ala intors din drum e ok.Ala care moare pe munte sau e salvat nu e ok.Nu neg faptul ca poti urca pe moldoveanu in slapi, dar daca vine o grindina, de ce sa nu te descurci singur, de ce sa ajungi sa apelezi la salvamont?Cam orice traseu montan la noi e floare la ureche pe vreme buna ca avem 2544 maxim.E alceva daca vine o torentiala.Sigur, daca vii pe transfagarasan de la mare odata pe an, poate nu ai prins.E viorel, dar el a prins, el cunoaste, etc

#18
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 14.05.2023

View PostCr1spy, on 03 august 2023 - 15:02, said:

Ai gresit si cand ai scris titlul...
Nu, n-am gresit.
Chestia e ca nu am folosit numele care apare pe o harta topografica austriaca de la sfarsitul secolului XVIII, anume PWLA LUI VODA... Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate