Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Plimbare cu avionul deasupra Brasovului

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
Am observat ca in jurul Brasovului sunt firme care fac curse aeriene cu elicopterul sau avionul sau planorul.
Si m-am gandit la un zbor cu avionul, Cessna, in jurul Brasovului, Castelul Bran.
http://comefly.ro/pr...bor-cu-avionul/

Si ma intereseaza daca a fost careva de pe forum intr-o asemenea plimbare.
Doresc sa plec de la Busteni cu trenul sau masina pana la gara brasov si de acolo cu bolt, taxi catre Aerodromul Ghimbav.

Sunt cateva firme care opereaza zborurile respective, cum ziceam, are cineva experienta? Vreo firma de recomandat?
La ce sa fiu atent? De ce sa ma feresc?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
La cata despadurire s-a facut si toate constructiile anapoda din zona, eu zic ca o sa ai acelasi rezultat vizual ca si cum te-ai uitat pe Google Earth.

Mai bine dai banii pe saritul cu parasuta.

Edited by Lex404, 01 August 2023 - 15:51.


#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Mergi cu elicopter sau cu planor. E cu totul alta experienta. De fapt, experiente. Sunt diferite intre ele.

#4
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
Lex404 - Mi-ai citit gandurile, am verificat saritura cu parasuta, parapanta, dar am probleme cu spatele si iti dai seama ce ar insemna o aterizare nefericita.

Asa ca ma intereseaza un zbor cu avionul in jurul Brasovului, o plimbare placuta.
Pana mai inainte nu m-am gandit la asa ceva, o publicitate pe facebook si ma gandeam? Ba? Vreo 5 zile sunt pe la Busteni, bani am, ma pot duce pana la Brasov sa ma dau cu avionul.
Nu este vreo chestie ca pot sa dorm o noapte la Brasov ca nu cred ca sunt toate hotelurile rezervate sa nu pot sa gasesc o camera. Dar oricum Bolt masinile circula si noaptea(daca ajung tarziu) sa ma pot duce la gara din Brasov si de acolo tot asa, trenurile catre Busteni circula si noaptea.

sebulbus

Cred ca tine de placere, la Caciulata cred ca faceau curse cu elicopterul pe firul Oltului, elicoptere private.
Dar parca sa fiu sincer, imi place mai mult cu avionul.
Asa recunosc ca are dreptate Lex, cel mai fain imi pare saitura cu parasuta dar ma duc in vacanta sa ma simt bine, nu sa stau stresat de vreo aterizare.

Edited by MindArchitect, 01 August 2023 - 16:03.


#5
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Mai bine iei o parasuta si o duci la Paradisul Acvatic in Brasov... bagi si un masaj pentru durerile de spate si te intorci happy din concediu.
Altfel, nu stiu de ce, dar am o frica teribila la gandul de a zbura cu avioanele astea mici, n-am incredere ca au mentenanta corespunzatoare.
Mi se pare mai ok parapanta, daca tot vrei sa vezi de sus peisajul.

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
1. Nu mai accepta sfaturi de la cei care n-au vazut avioane usoare, elicoptere, deltaplane decat in poze si la televizor.

#7
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
'lex2010
Asta da sfat sa pui zambetul pe fata unui om.

Asta mi-a parut varianta a mai ok, un avion.
Da, daca eram mai tanar, parasuta sau parapanta.

Am fost cu trenul si aia se plimbau cu ciocanele in mana si ciocaneau cu degetele, se plimbau cu ciocanele dar ciocaneau rotile cu degetele.

abac

Eu am vazut cursele astea mai inainte pe facebook.
Imi pare rau ca nu le-am observat in urma cu cativa ani ca am tot fost la Sinaia, Busteni, Brasov.

#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Fara nici o legatura cu initiatorul , nu pot spune ce le doresc astora care zboara la inaltime mica deasupra localitatilor !

#9
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Pe vremuri se facea cursul de parasutism sportiv pe aerodromul Mircea Zorileanu din Stupini...l-am facut in 74, o  luna de pregatire inainte de salt.

#10
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View PostIon_Bumbu, on 01 august 2023 - 16:20, said:

Pe vremuri se facea cursul de parasutism sportiv pe aerodromul Mircea Zorileanu din Stupini...l-am facut in 74, o  luna de pregatire inainte de salt.
Da, da' ai sarit singur.
Acu' scoti banu' si sari cu instructoru' in spinare.


Bre Aether, sa nu uiti de pampers.
Si dopuri de urechi.


#11
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
Alltrack

Stai linistit ca la Craiova se face dezinsectie aeriana cu avion, pricep ce zici, Mai stau si la curte.
Nici nu are rost sa iti zic ca este tot orasul plin de tantari dar aia freca avionul ala.
'Ion_Bumbu

Saluturi cu parasuta sau curse cu planorul se fac si la Craiova.
Dar nu m-au atras.

Nu cred ca este nevoie de vreo pregatire la mersul cu avionul? Nu are ce, daca pica.... ai murit si asta este.
Chiar apare pe google cand cauti "avioane brasov" apare un avion care s-a prabusit.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Chestiile astea is faine in zonele nepopulate si deosebite (Grand Canyon, Cappadocia, poate Maramures, zona Transfagarasanului si vf Moldoveanu). Sau populate si deosebite (Tokyo, New York, vegas)

Baiul in zona Brasov e ca s-a construit mult

#13
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Vezi că ăștia nu-s la Ghimbav, ci între Râșnov și Bran, pe cîmpul ăla, pe dreapta. Aerodromul Piatra Craiului.
Poți merge cu trenul chiar pînă la Râșnov, apoi taxi.

#14
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Brasovul nu ma incanta, statiunile nici atat, dar sa vad Bucegii din aer ar fi ceva.
Totusi dinspre Brasov spre sud...
Ai grija ca s-a mai prabusit unul la Banesti. Cred ca-l chema Aurel Vlaicu...
Serios acum, daca vremea este buna face banii si-ar fi pacat sa ratezi Bucegii. Branul, nu merita...
Dar... creasta Bran-Omul, Babele, Crucea, Cheile Tatarului... si cate mai sunt de vazut acolo! Mi-ar fi placut cu elicopterul si cu o aterizare la Malaiesti, dar... Astea-s toate-s trasee de facut cu piciorul ca sa intelegi maretia muntilor.

Edited by adip1962, 01 August 2023 - 20:24.


#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
In avionase se scapa mult mai des decat ati crede. Si daca tace motorul, un avion devine un planor mai prost, nu cade ca o piatra. Nici macar elicopterele nu cad ca o piatra daca nu se beleste transmisia rotorului. Mai putin Robinsoanele. Alea n-au destula masa in rotor pentru o aterizare in autorotatie.
Ce e 100% basina in vant e parapanta. Am vazut aproape in fiecare an cate unu' mort ca i s-a pliat aripa din vreo tampenie. Iar acum multi ani pe unul l-am vazut murind prin Muntenegru c-a luat sarmele de curent la creasta si a cazut ca o punga cu oase pe drum. Eu l-am ocolit, ala din spate era sa-l incalece. A mai horcait de cateva ori cand am ajuns langa el si s-a racit.

View PostIon_Bumbu, on 01 august 2023 - 16:20, said:

Pe vremuri se facea cursul de parasutism sportiv pe aerodromul Mircea Zorileanu din Stupini...l-am facut in 74, o  luna de pregatire inainte de salt.

Se fac si acum in cadrul tuturor aerocluburilor, dar trebuie sa ai o varsta suficient de mica si sa treci un medical un pic mai stufos care include si un psihologic. In rest nu-s probleme. Dar, cum i-am intrebat si pe ei cand m-au mai invitat, de ce ai sari dintr-un avion perfect functional?

Edited by sebulbus, 01 August 2023 - 21:16.


#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Pentru ca poti?
Examenul medical a fost facut la Spitalul Militar din Sibiu la mine, ceilalti colegi tot asa la militare si ne-au controlat muuult mai bine decit la incorporare.
Unii colegi au ramas la Bobocu si au facut scoala de ofiteri de parasutism, aia le-a fost meseria lor.
Eu am ales alt curs.

Edited by Ion_Bumbu, 01 August 2023 - 21:30.


#17
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostIon_Bumbu, on 01 august 2023 - 21:26, said:

Examenul medical a fost facut la Spitalul Militar din Sibiu la mine,
Au sectie de aeronautica la Sibiu ?

#18
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
In anii aceia cred ca deja exista o escadrila de elicoptere pe militar.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate