Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Cum imi dau seama daca o impamantare este legata la faza?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
A0mi

A0mi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.07.2023
A venit azi din nou Electricianul #2 sa-mi rezolve problema. De data asta a verificat cum trebuie si a vazut ca aveam faza pe impamantarea prizelor (la telefon incerca sa-mi demonstreze ca "n-are cum").

Mi-a explicat ca la sigurantele de pe panou era pusa (de catre Electrician #1) o punte tip "pieptene" care nu e facuta pt acest tip de sigurante si trebuiau sa-i fie rupti unii pini. Nefiind rupti acestia faceau contact si provocau problema cu impamantarea. Asta am inteles din spusele lui.

Toate bune, prizele acum merg corect. Centrala insa tot nu merge cu impamantare, tot sar sigurantele. Electricianul a presupus ca poate in urma acelor cateva scurturi s-a topit in ea nu stiu ce dioda si de asta nu mai merge nici acum. E ciudat ca teoretic nu-s nici instalatorii nici eu de vina.

Cu cea mai mare "placere", am sunat instalatorul centralei si i-am zis ca nu merge. Era nespus de incantat. Mi-a zis sa astept vreo 2 zile. Sper ca mi-o repara pe garantie, dar nu m-as mira sa dea vina pe mine.

Intrebarea 1: Centrala merge cand e conectata la o priza fara impamantare. Sunt in siguranta sau mai mult "cu Domnul"?

Intrebarea 2: Are rost/vi se pare corect sa-i cer Electricianului #1 ceva despagubiri? Intreb mai mult teoretic caci nu am de la el chitanta, doar sigiliul lui pus pe contor. Intentionez sa-i spun ce s-a intamplat si inca nu-s hotarat daca sa arunc in el cu pietre verbale sau e doar o greseala pe care o putea face oricare. Chiar daca a facut-o din neatentie/lipsa de experienta, cred ca ar trebui sa existe consecinte.

#20
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 02.08.2021

 A0mi, on 02 august 2023 - 18:33, said:

Intrebarea 1: Centrala merge cand e conectata la o priza fara impamantare. Sunt in siguranta sau mai mult "cu Domnul"?


Alea mai vechi nu sunt așa pretențioase. Astea noi fac figuri, vezi și dacă este faza și nulul pus cum trebuie, că unele au protecție și nu binevoiesc să meargă dacă faza și nulul sunt inversate.
2. Încearcă să tragi un cablul direct din panou, cu fază nul și împământare provizoriu până la centrală și vezi dacă merge așa.

PS: Cumva centrala e vreun Ariston?

Edited by Valy_User, 02 August 2023 - 19:35.


#21
A0mi

A0mi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.07.2023

 Valy_User, on 02 august 2023 - 19:33, said:

Astea noi fac figuri, vezi și dacă este faza și nulul pus cum trebuie, că unele au protecție și nu binevoiesc să meargă dacă faza și nulul sunt inversate.

Mi-a spus si electricianul ca a intalnit asa cazuri. A mea merge in orice orientare, doar sa nu aiba impamantare.

 Valy_User, on 02 august 2023 - 19:33, said:

PS: Cumva centrala e vreun Ariston?

Da, un Ariston Clas One 24 Wifi.

#22
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 02.08.2021
Dubios, să meargă dar fără împământare. Probabil că ai ceva tensiune pe ea. Fă rost de un multimetru și măsoară tensiunea între nul si împământare.
Dar împământarea este conectată la ceva? Stai la bloc sau la casă? Dacă stai la casă, ai făcut împământare? Dacă stai la bloc, există continuitate între ceea ce ajunge la tine și platbanda de împământare de pe casa scării?

Edited by Valy_User, 02 August 2023 - 21:50.


#23
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,702
  • Înscris: 17.01.2008
Schimba si electricianul #2 ca habar nu are....
"Mi-a explicat ca la sigurantele de pe panou era pusa (de catre Electrician #1) o punte tip "pieptene" care nu e facuta pt acest tip de sigurante si trebuiau sa-i fie rupti unii pini. Nefiind rupti acestia faceau contact si provocau problema cu impamantarea"

Sigurantele din tablou sunt fie 1P (1 modul latime)  fie 1P+N (pot fi la un modul latime, sau 1,5 module latime, sau chiar 2 module). La 1P+N, cu latime 1 modul, clemele de prindere sunt decalate pe verticala...
Nu are cum sa se inatample ce te zice el....

Plus ca circuitul de impamantara nu are nicio legatura cu sigurantele... este o bara la care se leaga conductorul de impamantare care vine de "afara" si cele care "pleac" spre prize / consumatori....

#24
A0mi

A0mi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.07.2023
Totusi ar fi o problema ca acele prize au nulul si impamantarea legate la un loc? Alte aparate merg conectate la ele, dar ma gandesc ca poate centrala are nevoie de impamantare reala.
Si daca ar fi sa renunt la impamantare in prizele alea, probabil ma pun in pericol, dar oare mai mare pericol decat cand ai nulul si impamantarea la un loc?

#25
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 03.12.2014

 A0mi, on 03 august 2023 - 14:00, said:

Totusi ar fi o problema ca acele prize au nulul si impamantarea legate la un loc? Alte aparate merg conectate la ele, dar ma gandesc ca poate centrala are nevoie de impamantare reala.
Si daca ar fi sa renunt la impamantare in prizele alea, probabil ma pun in pericol, dar oare mai mare pericol decat cand ai nulul si impamantarea la un loc?
nulul și împământarea trebuie obligatoriu conectate într-un anumit loc. Unde și cum se face asta depinde de mai mulți factori.

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,704
  • Înscris: 15.06.2004

 A0mi, on 03 august 2023 - 14:00, said:

Totusi ar fi o problema ca acele prize au nulul si impamantarea legate la un loc? A
Pai asta inseaman ca nu ai impamantare.

Nulul la baza e tot o "impamantare" dar e facuta undeva mai departe, de obicei la stalpul de tensiune.
Impamantarea reala se face cat mai aproape de locul de consum si trebuie sa ofere o rezistenta minima ptr curent. Ptr o casa asta inseamna un maxim de 4 ohmi. Ceea ce nulul nu poate oferi.

Si da, poate fi o problema cu centrala daca impamantare anu e reala - unele modele au nevoie de impamantare ptr functionarea corecta a unor senzori. Unele au probleme si daca faza e aiurea pusa - la alea se rezolva inversand stecherul in priza...

Daca stai la casa, nu ar strica sa-ti faci o impamantare - se gasesc kituri de tarusi la magazinele de constructii.

#27
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 09.07.2019
eiffel, nu chiar....
Nulul (de fapt, neutru) de la distribuitor provine din conductorul de PEN, în sistemul nostru de distribuție. Rezistența pe acest conductor este sub 1 ohm (ideal cât mai aproape de 0, dar de regula sub 0,5 ohmi) pentru a putea funcționa rețeaua de distribuție. La originea branșamentului (la bmpm/t) PEN-ul se separă în PE (conductor de împământare) și N (conductor neutru) și vor avea rezistența conductorului PEN, adică sub 1 ohm. Instalația de utilizare poate funcționa așa bine-mersi, dar, în caz de defect în rețeaua de distribuție (întrerupere accidentală a PEN-ului) în amonte de instalația abonatului, poate să apară faza pe carcasele metalice ale aparatelor utilizatorului. De aceea este imperios necesar să existe o împământare a instalației utilizatorului legată la PE-ul din bmpm/t - în caz de defect, tensiunea periculoasă se scurge în pământ. Rezistența sub 4 ohmi (sub 1ohm, în caz de inst de paratrăsnet) a împământării locale este pentru a funcționa protecțiile magneto-termice în caz de întrerupere PEN în amonte de instalația de utilizare.

Revenind la problema inițiatorului, cred că a dat peste meseriași nepricepuți - și instalatorul, și electricianul. Centrala în nici un caz nu se lasă fără împământare. Electricianul trebuie să verifice dacă există vreun curent diferențial rezidual care pleacă pe conductorul de PE. Dacă nu este, problema este la centrală și trebuie să repare instalatorul/service-ul centralei. Am același tip de centrală și funcționează perfect cu împământarea legată.

Edited by a_r_C, 04 August 2023 - 10:48.


#28
A0mi

A0mi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.07.2023
Am vorbit azi cu cineva de la service si mi-a spus ca a intalnit destul de des cazuri cand sare siguranta din cauza ca centrala intoarce tensiune pe impamantare. Mi-a recomandat sa chem pe cineva sa-mi rezolve problema la instalatie si deocamdata sa folosesc centrala fara impamantare.

 a_r_C, on 04 august 2023 - 10:46, said:

Revenind la problema inițiatorului, cred că a dat peste meseriași nepricepuți - și instalatorul, și electricianul.

Asta-i clar. Unu a venit si mi-a inversat faza cu nulul incat am primit doua faze la acele prize (bine, de vina e si manareala facuta deja in instalatie). Altul a venit si mi-a reparat ce a facut primul, dar nu avea idee de ce in continuare nu merge centrala.
Instalatorul a dat-o cu "eu ti-am facut montajul, n-am ce sa-ti fac cu problemele pe partea electrica". Understandable, have a nice day.

Stau si ma gandesc daca merita chiar acum sa chem pe cineva sa-mi gaseasca problema in instalatie, care probabil nu va putea fi rezolvata fara o refacere a instalatiei.

#29
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,469
  • Înscris: 06.06.2006

 Valy_User, on 02 august 2023 - 21:44, said:

Dubios, să meargă dar fără împământare. Probabil că ai ceva tensiune pe ea. Fă rost de un multimetru și măsoară tensiunea între nul si împământare.
Pai ar sari diferentialul daca se scurge tensiune in PE pe undeva.

 A0mi, on 04 august 2023 - 20:39, said:

Asta-i clar. Unu a venit si mi-a inversat faza cu nulul incat am primit doua faze la acele prize (bine, de vina e si manareala facuta deja in instalatie). Altul a venit si mi-a reparat ce a facut primul, dar nu avea idee de ce in continuare nu merge centrala.
Instalatorul a dat-o cu "eu ti-am facut montajul, n-am ce sa-ti fac cu problemele pe partea electrica". Understandable, have a nice day.

Stau si ma gandesc daca merita chiar acum sa chem pe cineva sa-mi gaseasca problema in instalatie, care probabil nu va putea fi rezolvata fara o refacere a instalatiei.
Asta pentru ca nu au aparatele de masura minim necesare. Daca le-ar fi folosit inainte, nu mia primeai doua faze in prizele alea.

#30
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 09.07.2019
Există un curent rezidual diferențial maxim admisibil pe care îl pot avea aparatele la funcționarea normală, conf. normelor naționale și internaționale. Parcă 3,5 mA este pt. ct-ul tău - clasa 1 de izolație. Serviceul bate câmpii cu centrala care "întoarce tensiune pe împământare". Dacă centrala îți declanșează diferențiala, chiar și pe cea de 10mA, trebuie reparată.

În fine, eu nu cred că are nimic centrala ta. Ai probabil N cu PE-ul unit în aval de protecția diferențială care declanșează când bagi centrala în priză. Aș putea paria că ac-ul ăla de care zici că a funcționat în priza aia nu era conectat la împământare. Nu înțeleg de ce nu a făcut electricianul câteva teste simple.

#31
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,311
  • Înscris: 17.03.2009
@A0mi
Nu sta  ca in Miorita ,cheama o firma sau electrician din orasul tau  si intreaba-l cat te costa rezolvarea problemei , si gata .

Edited by anaki, 05 August 2023 - 15:15.


#32
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,469
  • Înscris: 06.06.2006

 a_r_C, on 05 august 2023 - 15:01, said:

Există un curent rezidual diferențial maxim admisibil pe care îl pot avea aparatele la funcționarea normală, conf. normelor naționale și internaționale. Parcă 3,5 mA este pt. ct-ul tău - clasa 1 de izolație. Serviceul bate câmpii cu centrala care "întoarce tensiune pe împământare". Dacă centrala îți declanșează diferențiala, chiar și pe cea de 10mA, trebuie reparată.

În fine, eu nu cred că are nimic centrala ta. Ai probabil N cu PE-ul unit în aval de protecția diferențială care declanșează când bagi centrala în priză. Aş putea paria că ac-ul ăla de care zici că a funcționat în priza aia nu era conectat la împământare. Nu înțeleg de ce nu a făcut electricianul câteva teste simple.
Poate testa asta daca un electrician ii duce temporar un traseu dedicat de la RCBO-ul din tablou la centrala. Daca centrala functioneaza cu acest traseu temporar inseamna ca e problema pe traseul pana la priza buclucasa.
Sunt curios daca s-a incercat tragand temporar un prelungitor de la alta priza din casa (de pe alt RCBO sau circuit protejat cu DDR) la centrala. :D

#33
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 02.08.2021

 kretzu77, on 05 august 2023 - 11:58, said:

Pai ar sari diferentialul daca se scurge tensiune in PE pe undeva.
Asta dacă e făcută corect și are unde să se scurgă.

#34
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,405
  • Înscris: 06.01.2007

 A0mi, on 04 august 2023 - 20:39, said:

Unu a venit si mi-a inversat faza cu nulul incat am primit doua faze la acele prize
Nu prea are sens ce spui.
Cand inversezi faza cu nului, primest in loc de nul+faza, faza+nul sau viceversa.
Man, tie ce siguranta iti sare? Diferentialul sau siguranta generala? Poate ca ai scris mai sus, dar vreau sa raspunzi direct si concret.

#35
A0mi

A0mi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.07.2023

 maccip, on 06 august 2023 - 20:41, said:

Nu prea are sens ce spui.
Cand inversezi faza cu nului, primest in loc de nul+faza, faza+nul sau viceversa.

Acele 2 prize cu problema cica au nulul si impamantarea legate impreuna. Adica priza are un nul la borna si la lamelele de impamantare. Cand inversezi nulul cu faza, ai faza pe borna si pe lamele.

 maccip, on 06 august 2023 - 20:41, said:

Man, tie ce siguranta iti sare? Diferentialul sau siguranta generala? Poate ca ai scris mai sus, dar vreau sa raspunzi direct si concret.

Diferentialul. Dar acesta mi-a fost pus cand au venit ultima data electricianul. Pana atunci aveam doar o siguranta pt prize si una pt lumini, deci sarea aia pt prize.

 a_r_C, on 05 august 2023 - 15:01, said:

Aş putea paria că ac-ul ăla de care zici că a funcționat în priza aia nu era conectat la împământare. Nu înțeleg de ce nu a făcut electricianul câteva teste simple.

De acord. AC-ul a functionat in acea priza in orice configuratie: doua nuluri si o faza, doua faze si un nul. Electricianul a tras repede concluzia ca priza e buna si centrala nu, bazandu-se pe faptul ca mergea AC-ul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate