Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Certificare Powerpoint MO-300

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Baiatul meu de 13 ani a invatat Powerpoint, chiar ii place stie sa faca o gramada de lucruri pe care eu nu le stiu.

L-am incurajat sa-si dea o certificare, daca tot stie destul de mult.

Acum pentru certifiare cred ca ar fi mai bine sa citeasca un study guide nu? sa-i cumpar cartea recomandata?
Aici e un preview
https://ptgmedia.pea...8101_Sample.pdf

Am mai gasit pe youtube playlist-ul asta care mi se pare bine explicat la prima vedere:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jrIgxvGCR-A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
e gratis si e si interactiv adica intelegi mai bine exact cum sa faci decat sa citesti dintr-o carte, dar nu stiu cat de complet ar fi.

Si pentru examen am cautat niste exercitii sample, nu am gasit mare lucru.


Am vazut ca si Udemy au niste cursuri:
https://www.udemy.co...19-mo-300-exam/
https://www.udemy.co...-certification/

Nu e o problema de budget e mult mai important sa-i gasesc ceva care sa fie folositor sa ramana interesat sa nu-si piarda motivatia.

Care ar fi o strategie buna pentru trecerea examenului?

Multumesc
P.S. Daca nu e aria buna rog un moderator sa mute topicul in aria corespounzatoare

#2
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003
E prima oara cand aud de asa ceva.
Certificarea aia probabil c-are sens doar daca vrei sa treaca prin experienta examenului ca altfel nu cred sa-i dea cineva valoarea meritata cand o vede-n CV
Din contra s-ar putea sa fie subiect de bascalie : i-a uite la asta e expert powerpoint si-a venit sa se angajeze XXXXX-orice job vrei tu unde  powerpoint e subinteles la fel ca word, chrome, outlook si aplicatii office

Eu l-as incuraja sa-si dea certificarea Cambridge de engleza, un nivel cat mai mare.
Asta l-ar ajuta mai mult in viata si-are valoare reala

Edited by radu103, 31 July 2023 - 09:55.


#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Oricum, la interviul de angajare, orice angajator te pune la probă să vadă cat de bine știi Word, Excel si PowerPoint.
Nu cred ca au valoare prea mare certificarile de genul.
Mai degrabă ar lua o certficare Cisco.
Vezi ca sunt multe licee care oferă așa ceva.

Edited by Valy_User, 31 July 2023 - 10:40.


#4
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

View PostValy_User, on 31 iulie 2023 - 10:40, said:

Mai degrabă ar lua o certficare Cisco.
Certificarea Cisco are valoare zero daca nu ajungi sa operezi switch-uri si routere Cisco, la nivel de liceul probabil niciodata, la nivel de facultate doar daca ai laborator Cisco in unitate. Sa lucrezi doar cu simulatorul e pierdere de timp daca nu vei face asta pe bune.
Valoarea certificarii Cisco a scazut mult de cand Ubuiquity si Fortinet i-au cam depasit pe zona SMB (small medium business)

Edited by radu103, 31 July 2023 - 11:18.


#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View Postradu103, on 31 iulie 2023 - 11:17, said:

Certificarea Cisco are valoare zero daca nu ajungi sa operezi switch-uri si routere Cisco, la nivel de liceul probabil niciodata, la nivel de facultate doar daca ai laborator Cisco in unitate. Sa lucrezi doar cu simulatorul e pierdere de timp daca nu vei face asta pe bune.
Valoarea certificarii Cisco a scazut mult de cand Ubuiquity si Fortinet i-au cam depasit pe zona SMB (small medium business)
Aia de liceu Cisco nu are ncio treabă cu rețelistica Cisco. Așa, doar tangențial.
Sunt doar noțiuni generale despre calculatoare.

Mare valoare în CV nu are, dar te ajută să-ți pui la punct competențele digitale.

Edited by Valy_User, 31 July 2023 - 13:58.


#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postjimmyy, on 31 iulie 2023 - 09:13, said:

Care ar fi o strategie buna pentru trecerea examenului?


o strategie bună ar fi să găsești niște simulări de examen să le facă puștiul.
Revizuiți împreună rezultatul și-i explici unde a greșit dacă a greșit dar fără să-l critici.

Îi spui că nu contează rezultatul ci doar experiența și învățămintele care decurg de aici.

Părerea mea este că dacă copilul ezită să se ducă la examen nu insista. Ar fi foarte bine să dea un examen de orice fel dar să fie dorința lui, nu ceva impus.
Or să fie grămezi de examene obligatorii, nu-l face să prindă ură pe ele de pe acum.

Fă ca experiența să fie ceva pozitiv indiferent de rezultat.

Edited by DaculScoril0, 31 July 2023 - 18:21.


#7
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

View Postradu103, on 31 iulie 2023 - 09:54, said:

E prima oara cand aud de asa ceva.
Certificarea aia probabil c-are sens doar daca vrei sa treaca prin experienta examenului ca altfel nu cred sa-i dea cineva valoarea meritata cand o vede-n CV
Din contra s-ar putea sa fie subiect de bascalie : i-a uite la asta e expert powerpoint si-a venit sa se angajeze XXXXX-orice job vrei tu unde  powerpoint e subinteles la fel ca word, chrome, outlook si aplicatii office

Eu l-as incuraja sa-si dea certificarea Cambridge de engleza, un nivel cat mai mare.
Asta l-ar ajuta mai mult in viata si-are valoare reala

Da si Cambridge-ul e bun, Engleza stie bine, nu prea ma ingrijorez.
Parerea mea, discutabila de acord, e ca certificarea iti deschide o usa, dar apoi angajatorul trebuie sa testeze cunostintele prin intrebari sau proba.
Ideea era ca oricum ii place si a studiat mult, asa ca de ce sa nu aiba si o certificare...

View PostValy_User, on 31 iulie 2023 - 10:40, said:

Oricum, la interviul de angajare, orice angajator te pune la probă să vadă cat de bine știi Word, Excel si PowerPoint.
Nu cred ca au valoare prea mare certificarile de genul.
Mai degrabă ar lua o certficare Cisco.
Vezi ca sunt multe licee care oferă așa ceva.

Nu prea se arunca la retelistica sau la programare, am incercat un pic si nu vreau sa fortez, ii place mai mult design, editare photo, video, efecte speciale...

View PostDaculScoril0, on 31 iulie 2023 - 18:17, said:

o strategie bună ar fi să găsești niște simulări de examen să le facă puștiul.
Revizuiți împreună rezultatul și-i explici unde a greșit dacă a greșit dar fără să-l critici.

Îi spui că nu contează rezultatul ci doar experiența și învățămintele care decurg de aici.

Părerea mea este că dacă copilul ezită să se ducă la examen nu insista. Ar fi foarte bine să dea un examen de orice fel dar să fie dorința lui, nu ceva impus.
Or să fie grămezi de examene obligatorii, nu-l face să prindă ură pe ele de pe acum.

Fă ca experiența să fie ceva pozitiv indiferent de rezultat.

Da, asta era idea, i-am promis ca il recompensez daca trece, si ca poate sa incerce de cate ori vrea, ok sa studieze, in sensul ca nu e nici o problema daca nu trece.

Eu am deschis thread-ul asta sa stiu cum sa se pregateasca de examen, si cred ca la cate certificari au astia de la microsoft , nu vorbim aici numai de Powerpoint sau Office, dar presupun ca Microsoft au si certificari de Windows, .NET, C#...
De aia eu credeam ca ar fi trebuit sa existe o piata pentru astfel de nevoi sa poti sa te pregatesti pentru un examen fie cu un curs fie cu un examen de test.

Acum multi ani cand m-a batut si pe mine gandul stiu ca existau variate PDF-uri care mai circulau cu Study guide sau cu intrebari sample...

Cum am doar o solutie gasita probabil ca o sa incerc cu un examen pregatitor la Udemy. Costa 16$.

Va multumesc

#8
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Dar si certificarile respective, presupun ca au si un fel de "termen de valabilitate". Daca ia o certificare acum la 13 ani, pana ajunge sa se angajeze nu stiu daca mai e valabila sau daca nu s-a invechit prea mult certificarea respectiva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate