Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Rabla local 2023.

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Salutare, din Pitești a primit cineva vești de la primărie?
Dacă nu a primit nimeni, ce e de făcut,  așteptăm?

Mulțumesc

Vali

#38
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003
Am depus copii la urmatoarele acte online :
Carte identitate
Declaratie pe propria raspundere
Cartea masinii
Extras cont bancar
Talon
Cazier
Certificat atestare fiscala
Acum astept de la primarie  data cand trebuie sa duc actele in original.

#39
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Suceava:

Am depus ieri actele și am completat o cerere (în care am bifat, printre altele, cum că nu am cazier și că nu voi cumpăra o mașină Euro 5 sau mai veche timp de 3 ani, parcă).
Acum aștept să verifice dosarul și să mă sune să semnăm contractul, după care să merg să casez mașina.

#40
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Salutare

Voi a-ți făcut acestea așa din senin, sau v-a cerut cineva de la primărie sau mediu, v-a contactat cineva?


Și din ce oraș sunteți, poate la voi sunt mai operativi

#41
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003
A venit un mail cu :

Administrația Fondului de Mediu (AFM) a transmis Primăriei Sibiu lista persoanelor fizice care s-au înscris pe site-ul AFM în programul “Casarea autovehiculelor uzate”, cunoscut ca Rabla Local. Un număr de 649 de sibieni sunt incluși pe această listă.
Aceștia sunt așteptați în perioada 9-23 octombrie să depună documentele necesare încasării stimulentului de 3.000 de lei. Precizăm că pot primi acest stimulent doar cei care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții: s-au înscris pe site-ul AFM, întrunesc condițiile  de eligibilitate menționate la art. 9 și 10 din Ghidul de finanțare și își exprimă acordul privind participarea în Program, completând formularele disponibile pe portalul www.sibiu.ro, secțiunea Rabla Local de pe pagina principală, care va fi disponibilă începând de luni, 9 octombrie.


La Sibiu aici introduci actele   https://e-portal.sibiu.ro/

#42
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Mulțumesc,  deci la Sibiu sunt mai prompți.

La Pitești  nimic încă...

Nici nu știu unde să întreb,  la Primărie sau la Mediu, stau și aștept....

#43
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
NIci la Targoviste nu au dat niciun semn ...

#44
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
eu am ajuns la pasul cu radierea rablei.. apoi certificatul de radiere si cel de distrugere le incarc pe siteul primariei si in termen de 30 zile se vireaza stimulentul (zic ei)
mai ramane apoi sa scot rabla din evidenta fiscala

#45
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
În ce oraș,  dacă se poate?
Mulțumim

Am recitit în urmă Cluj, mulțumim

Edited by silenced, 18 October 2023 - 19:46.


#46
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
revin cu update
masina am dus-o la casat de vreo 2 saptamani de unde am obtinut certificatul de distrugere (atentie la cei care sunteti din cluj, trebuie sa duceti printat si contractul de finantare, nu stiu de ce dar mi l-a cerut la locul de fata, desi niciunde nu se mentioneaza lucrul asta)
zilele astea am fost si s-o radiez, langa aeroport, directia inmatriculari si permise (daca aveti cont o puteti face online, doar ca pentru a va face contul trebuie sa mergeti personal acolo Posted Image)
inainte de asta faceti un drum si la taxe si impozite locale (la piata unirii, nu la primaria mare) de unde va luati cazierul fiscal si scoateti rabla din evidenta fiscala

apoi ambele documente (certificatul de distrugere si radiere) insotit de un extras bancar, se incarca pe platforma si gata, in termen de 60 zile intra banii pe cont

Edited by mikaell, 09 November 2023 - 09:20.


#47
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
a intrat si prima de 3000 lei, la o saptamana dupa ce am incarcat certificatul de distrugere si radiere pe siteul primariei
s-au miscat destul de repede, credeam ca va fi o procedura mult mai complicata
cam atat din cluj :)

#48
gab-riel

gab-riel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 21.01.2022
Salutare, o intrebare. In cat timp s-au epuizat fondurile pentru Rabla Plus in Septembrie? Intreb pt ca informatii oficiale au aparut abia ieri, iar la ANAF se elibereaza in 2-3 zile lucratoare. Certificatul la primarie, vine mai greu, nu au vrut sa faca urgentare nici contra cost, si au spus ca termenul este fix 3 zile, cat e legal pt ca au multe cereri. Am intrebat cate si au spus ca au 9. Stau intr-o comuna medie de vreo 9000 persoane oficial. Deci teoretic Joi poate Vineri o sa primesc certificatele. Dar supriza, Vineri nu se lucreaza la primarie. Nu inteleg cum se anunta aceste programe de pe o zi pe alta, si de ce dureaza atat de mult un amarat de certificat ca nu am datorii.

#49
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Mai este vreun oraș unde nu au anunțat nimic de la Primărie?

În Târgoviște niciun semn ...

#50
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Suceava:

Am semnat contractul cu primăria, am dus mașina la casat, apoi am scos iar certificat fiscal de la primărie. Apoi am radiat mașina din circulație, după care m-am întors la primărie, unde am scos mașina de la impozite și am depus certificatul de distrugere și cel de radiere la biroul unde semnasem contractul. Acum aștept să intre banii.

Dacă e cineva din Suceava pe aici: am dus mașina la Alin for You (firma de dezmembrări de pe Jean Bart, mai sus de gara Burdujeni) unde am luat 500 de lei pe ea.
Sunasem la altă firmă care se ocupă cu dezmembrări, de unde mi s-a spus că nu-mi dă decît certificat de distrugere; alte firme auzisem că oferă... 50 de lei.


#51
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
mai este cineva in situatia in care masina are numere de Pitesti sa zicem (exemplu !) insa masina este pe taxe si impozite in Bucuresti (sau alta localitate) ?
Cum se procedeaza ? De casat sigur o casez in locul unde se gaseste insa la ce Politie merg sa depun numerele vechi ?? Asta unde este inregistrata masina sau aia unde de unde sunt numerele - in cazul asta Pitesti

#52
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Fonduri epuizate la rabla plus.
..ue Romania. Iar se umple olx ul de springuri noi la supra pret 😂

#53
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Suceava:

Doar 96 de mașini casate. Săptămîna viitoare ar trebui să intre banii în cont.

https://m.monitoruls...l-1-5-decembrie


#54
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
la cluj au fost casate 1700 de rable din 5000
nu prea s-au inghesuit clujenii
la mine a fost a 2-a masina (oricum era pe butuci) vroiam s-o duc la fier vechi acum 2 ani cand am auzit de program si am tot asteptat sa se lanseze

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate