Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

sfat placa video 4070

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
tocmai ce s-a ars placa video, un MSI de cateva luni de zile si tre sa iau altceva (evident nu MSI)

din cele de mai jos ce recomandati si de ce (vs celelalte):

Asus Tuf gaming OC 4070 sau Gigabyte Aorus master - 3750
Asus Dual - 3300
Gigabyte Aero/Gaming OC 3450

primele 2 sunt cam top la implementarea de 4070 - dar merita vs Asus dual care e considerata best for the money?

nu am de gand sa fac OC dar ma intereseaza sa fie stabila si sa tina mai mult ca msi-ul ala, si sa nu fie deranjant de zgomotoasa.

daca aveti vre-unul din modelele astea ca sa imi spuneti ce si cum ar fi excelent :)

ms!

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006
Placa video merge mana in mana cu monitorul.
Da-ne detalii despre monitor.
Ca si exemplu, degeaba ai 4070 pe un monitor de 22, HD ready. Repet, este doar un exemplu.

#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
e ok monitorul no worries gaming 160hz 2k,  zi tu de placile alea ce stii :)

#4
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
RTX 4070 consuma surprinzator de putin, din asta rezulta ca modelele cu racire buna se incalzesc putin si sunt silentioase. Asus Dual are racirea buna, dar mai putin buna decat Asus Tuf, respectiv in sarcina e cu ~6*C mai calda si cu ~4 decibeli mai zgomotoasa. Eu am Gigabyte RTX 4070 Windforce 12G OC, ajunge la 58-59*C la o temperatura a camerei de ~21*C, complet silentioasa, consum mediu
~162W(!) in Cyberpunk 2077, 4K, de ex...

#5
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 22.02.2007
Asteapta daca poti sa bage iar Palit-ul ala la oferta la 3000 lei ca merita, nu prea conteaza implementarea ca are TDP mic 4070 chel, circa 200W.
https://www.techpowe...etstream/3.html

Asus-ul iar e solid, majoritatea 4070-urilor sunt bune, la banul asta nici nu ma asteptam la altceva.
https://www.techpowe...070-dual/3.html

#6
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
sunt si implementari proaste, cu sistem de racire ce nu ajunge la componente.

@ramuran windforce e versiunea mai slaba de la gigabyte, deci astea ar trebui sa fie si mai ok...

#7
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Deci aveai o placa video de la MSI veche de cateva luni si s-a ars?
Nu ti-au dat acelasi model la schimb cu placa arsa?
Acum depinde si ce model aveai de la msi.
Daca aveai gtx 1650 si monitor 2k cat petetele e posibil sa nu fie vina la placa video.
Apoi mai trebuie luat in calcul si pe ce jocuri si setari video ai omorat placa video.
Mai sunt cate unii care nu concep ca la valoarea lor sa nu joace pe setari maxime.

Poate ai avut varianta ventus de la msi.
Cea mai buna implementare o are msi varianta gaming x.
Nu poti compara asus cu msi gaming x la racire. In primul rand la asus tuf sunt ventilatoare de dimensiuni mai mici.

#8
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
nu are imp ce placa video, nu vreau sa intru in detalii....ce e imp e ce iau acu.
mi-au dat banii inapoi.

Edited by smoke, 28 July 2023 - 11:35.


#9
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016

View Postmariusixy, on 28 iulie 2023 - 10:22, said:

Deci aveai o placa video de la MSI veche de cateva luni si s-a ars?
Nu ti-au dat acelasi model la schimb cu placa arsa?
Acum depinde si ce model aveai de la msi.
Daca aveai gtx 1650 si monitor 2k cat petetele e posibil sa nu fie vina la placa video.
Apoi mai trebuie luat in calcul si pe ce jocuri si setari video ai omorat placa video.
Mai sunt cate unii care nu concep ca la valoarea lor sa nu joace pe setari maxime.

Poate ai avut varianta ventus de la msi.
Cea mai buna implementare o are msi varianta gaming x.
Nu poti compara asus cu msi gaming x la racire. In primul rand la asus tuf sunt ventilatoare de dimensiuni mai mici.

Ori n-am inteles eu bine, ori ai zis tu cea mai mare prostie, cum adica sa se strice placa video ca te joci cu setarile la maxim sau pe o rezolutie mare?

#10
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Cand mi-am luat eu placa, am ales TUF OC, dar nu cred ca as avea o problema nici cu Dual. Asus a avut implementari foarte bune si la seria 3xxx, si au ramas bune si la 4xxx.
Daca merita diferenta de bani, probabil ca nu. Dar daca ai pitici pe creieri, TUF OC, ca-i "ceva mai buna", desi realistic e same shit.
Eu, de exemplu, mi-am facut underclock/undervolt la ea (ca ma plictiseam prin pandemie) si am reusit sa-i scad media de consum cu vreo 100 Wh si performanta cu sub 5%. Nu stiu daca VRM-ul de pe Dual ar fi permis asa ceva. Posibil sa da.

Pe scurt: Ia dual daca nu vrei sa-i faci mai nimic, sanse mari sa n-ai nicio problema cu ea.

...totusi, cum naiba ai reusit sa arzi MSI-ul tho? Sa n-ai probleme la sursa.

#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
nu am nici o problema, merge bine mersi pc-ul cu o placa veche, care a mai si minat 3 ani(cadou de la un prieten).  probabil implementare de rahat - ce am citit prin reviews  se pare ca msi nu prea acorda importanta racirii componentelor...cine stie ce a cedat.

si eu ma gandeam la dual doar din perspectiva bani vs performanta...ca celelalte nu ofera mare lucru in plus, dar asa cum ai zis..am si niste pitici care fac galagie..de aia am si intrebat p-aci sa vad si alte pareri :)))). diferentele nu sunt uriase dar na, pot sa iau altceva de banii aia :P

#12
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
pls nu poluati topicul inutil, as vrea doar sfaturi de  achizitie, nu dezbateri despre durata de viata a componentelor...

#13
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postsmoke, on 28 iulie 2023 - 07:16, said:

@ramuran windforce e versiunea mai slaba de la gigabyte, deci astea ar trebui sa fie si mai ok...
Windforce e doar ceva mai ieftina pentru ca nu are LED-uri, lumini colorate..., nu e cu nimic mai slaba. Sistemul de racire Windforce este unul dintre cele mai bune.Posted Image
E de preferat oricarui sistem "dual", de la orice firma.

#14
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
din ce am vazut in reviews nu e doar atat, Drmos e aoz si au mai avut probleme, vrm e doar 7, cooler-ele nu sunt cu rulment...etc.

best de la gigabyte e aorus, apoi gaming/aero oc, apoi windforce/eagle...dar toate sunt ok.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Vreti va rog sa va potoliti cu comentariile offtopic ?
Ori scriet la subiect, ori mergeti pe alt topic.
Daca insistati va dau eu pauza.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate