Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Card Imagini Video 4k

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
dangerdvd

dangerdvd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.02.2016
Salutare tuturor !
Am o nelamurire si apelez la ajutorul vostru !
In ce mod poate influenta calitatea filmarii 4k, cardul SD pe care se face salvarea/scrierea datelor ((( ???
Posed un Sony AX53 si am constatat ca, calitatea imaginilor fiimate fullhd este mai clara, mult mai clara decat a imaginilor filmate 4k.
In mod normal ar fii trebuit sa fie exact invers, insa asta am constatat si evident am ramas uimit si nelamurit DE CE ?
Setarile pentru teste au fost astfel:
FullHD a fost setata la 60p / 50 Mbps
4k setata la 30p / 100 Mbps
Mentionez ca pentru testare am folosit un card SanDisk Extreme SDXC / V30 I / 90 Mb/s
Este posibil ca acest tip de card sa nu poata suporta scrierea corecta a imaginilor 4k ? ((( .... de fapt scrie, insa fara a primii vreun mesaj care sa ma avertizeze ceva in acest sens, dar calitatea este vizibil sub cea FullHD
Va multumesc si astept cu mult interes opiniile voastre !

Edited by Dany_Darke, 26 July 2023 - 23:13.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
O poza (comparativa) face cat 1000 de cuvinte.

#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
nu cumva CURSIVITATEA este cea care sufera la filmarile 4k? pentru ca acolo ai doar 30 de imagini pe secunda, iar la full hd ai dublu! si asta conteaza foarte mult!

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cinematografic se filmeaza cu 24 de cadre / sec, deci nu de acolo e problema.

4K e o rezolutie de 4X mai mare decat full HD care e 2K ( 2,5K e altceva)
K se refera la nr. de pixeli pe latura mare +/- 10%, 1800-2200 e 2K, 3800-4200 e 4K, etc.

Daca la FHD@60/s ai 50 Mbs e o compresie similata cu 100 MBs la 4K @ 30/s.

Cauze pot fi:
1.Daca acea camera face pixel bining doar la 4K, sare randuri, sau foloseste un crop din senzor, ambele motive dau DR mai mic, de unde zgomot de imagine mai mare, de unde NR noise reduction mai agresiv care face imaginea muci separat de compresie.
2.Daca procesorul camerei nu e destul de performant pt. banda video 4K, realizeaza o compresie cu pierdere mai mare de calitate, si volumul de date e purtator de zgomot de imagine si muci din zgomot de imagine filtrat.
3.Cardurile au o viteza de citire si una de scriere, si conteaza cea minim garantata stabil la scriere.
100 Mbs inseamna 12,5 MBs.
Daca cardul coboara la 10 sau sub nu face fata.
Cardul pt video chiar si FHD se recomanda A2 U3 V90, nu A1 U1 V30.
Pt. calitate ireprosabila se folosesc camere cinematografice cu senzori mari care filmeaza RAW fara compresie sau compresie lossless si care salveaza pe codex digital pe interfata quad infiniband sau quad thunderbolt si cardul propriuzis e format din doua SSDuri cu performanta de top maxim care sunt si conectate in RAID pt. viteza dublata.

Edited by loock, 26 July 2023 - 23:20.


#5
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
@loock scuza-ma, nu cred ca ai inteles.

nu vorbesc aici de cite frame-uri pe secunda avea o camera cinematografica. vorbesc aici de faptul ca ACEEASI filmare este mult mai cursiva la 50 de imagini pe secunda decit la 25. chiar daca tehnic acel 25 este mai mare decit 24-le tau, uneori, mai ales la panoramari au imagini rapide (sport, de ex.), NU ESTE SUFICIENT.

de ce crezi tu ca foarte multa lume vrea sa filmeze in 4k cu 60 fps in loc de 30? mai multe detalii, aici si altele aici.

LE
sint constient ca am folosit si frame-rateurile folosite in europa (25 vs 50) sau america (30 vs 60).

LE2
Sony AX53 e tare departe de o camera de top, dar... isi merita banii (zic eu).

Edited by tEo, 26 July 2023 - 23:36.


#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu mereu dar in cvasitotalitate vrea de proasta.

Exista motive justificate pt a filma cu fps mare, si nu doar pt a face apoi slow motion.

Dar pt. panoramare iti trebuie in primul rand global shutter, ca altfel ai rolling shutter si la 500 fps si arata groaznic cum se balangane si deformeaza formele, verticalele, etc.

Apoi asa cum am scris deja, pt. calitate iti trebuie si senzor mare, care sa fie si folosit fara sa sara pixeli sau randuri si fara crop, si interfata performanta si procesor ultraperformant si bine racit, si card de memorie foarte bun pana la fantastic de bun.

Edited by loock, 26 July 2023 - 23:41.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
AX 53 are senzor de 7,2 mm.
Sunt telefoane care au senzor mai bun...

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
In primul rand camera foloseste toata suprafata senzorul si in FHD si in 4K si in al doilea rand filmezi in 60fps in fhd si doar 30 in 4K.   30fps inseamna putin la filmarea in miscare. Fa o filmare statica in natura si vezi daca exista diferente intre formate.
Cauta o camera care poate filma 4K la 60fps daca vrei claritate si fluiditate. E adevarat ca un flagship si un ghimbal bate camera ta video din cauza senzorului mai mare, a focalei mici, a procesorului mult mai puternic si a filmarii in 4k60fps.

#9
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 22.05.2011
Depinde si pe ce hardware se vad diferentele intre cele 2 filmari. Poate te uiti pe o vechitura ce se impiedica la procesat 4k…

#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
N-are treaba cardul ala. V30 garanteaza teoretic o scriere de 30MB/s, iar 100Mbps-ul ala ca bitrate inseamna 12.5MB/s.

Dar cand testezi asta, banuiesc ca filmezi acelasi lucru, in acelasi mod, si cu setari manuale corecte.
Pentru ca in mod automat cine stie ce face aparatul, ca si alte aparate sau telefoane cu timpul de expunere, etc.
Si daca tu filmezi foarte mult in miscare, daca ai si timp de expunere scurt, imaginea poate iesi mai blurata.

Ma gandesc ca in principiu cineva n-ar filma la framerate diferit fara motiv, iar daca vrei sa incetinesti filmarea de 60fps la 30fps incat sa fie de doua ori mai lenta, oricum ai filma intr-un cadru oarecum static si poate rezultatul este mai clar si de aici, plus din setarile de expunere, adica:

De aia poti incerca, testa, arata si noua cum filmeaza in mod automat un cadru static atat la 1080p 60fps cat si la 4K 30fps, apoi un cadru in miscare la ambele rezolutii, apoi toate astea dar cu setari manuale de expunere pentru toate testele astea.

Ma gandesc sa nu aleaga camera setari de expunere complet diferite si tu sa vrei sa  filmezi ceva in miscare multa, unde daca ai avea corect pentru 30fps un timp de expunere de 1/60s, iar la 60fps un timp de expunere de 1/120s, fiecare frame ar fi mai rapid capturat la 60fps, deci ar putea sa inghete actiunea mai rapid. Dar fara exemple a ce ai incercat, ce ti se pare, totul este o presupunere sau o varianta.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cardul ala e suficient de rapid ca sa nu creeze probleme.
Problemele sunt la camera.

Am vrut si eu sa-mi iau eva 4k de la Sony dar in majoritatea cazurilor parerile erau impartite legate de calitatea filmarii 4k - foarte multe critici - multi ziceau ca sunt telefoane care filmeaza mai bine.

Ce poti incerca - daca exista - alte setari de calitate/compresie, eventual firmware nou...

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Totuși pe ce redai filmarea? Pe un PC? Are capabilitate sa ruleze 4k?
Acum 10 ani erau probleme serioase la redarea 4k pe unele TV sau sisteme PC nu prea performante.

#13
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Ai placa grafica ce suporta 4K si monitor 4K? Sau le redai pe TV 4K?

#14
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
GoPro nici nu caraie pentru un 4K 60fps, card Samsung 128GB. Asa ca ma îndoiesc ca aceasta cameră poate da kix. Ori partea de redare e problema ori ceva setări la inregsitrare.

#15
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020

 loock, on 26 iulie 2023 - 23:06, said:

Cinematografic se filmeaza cu 24 de cadre / sec, deci nu de acolo e problema.


Ce shutter speed ai setat?

#16
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

 eiffel, on 27 iulie 2023 - 08:06, said:

Am vrut si eu sa-mi iau eva 4k de la Sony dar in majoritatea cazurilor parerile erau impartite legate de calitatea filmarii 4k - foarte multe critici - multi ziceau ca sunt telefoane care filmeaza mai bine.
Puteai sa iei linistit 4k de la Sony, probabilitatea de a nimeri ceva necorespunzator sunt minime. Mai mult de la transport, nu de la fabricatie. Daca iei online, poti returna linistit in caz de probleme.
Sony sa filmeze mai slab decat anumite telefoane de top? Sa fim seriosi...

#17
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 19.02.2023

 dangerdvd, on 26 iulie 2023 - 22:23, said:

Posed un Sony AX53 si am constatat ca, calitatea imaginilor fiimate fullhd este mai clara, mult mai clara decat a imaginilor filmate 4k.
Daca exista posibilitatea, seteaza calitatea codecului (bitrate-ul) la maximum pentru 4K.

#18
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 wolfydRg, on 27 iulie 2023 - 10:45, said:

GoPro nici nu caraie pentru un 4K 60fps, card Samsung 128GB.
Niciun telefon de top nu cârâie ,de ce ar face-o o cameră video?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate