Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sfat inlocuire placa de retea laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
lonutz

lonutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.07.2009
Va salut!

Am un laptop HP cu Intel i3 10th gen. Placa de retea este de 2,4 ghz, cu bluetooth 4.2

https://www.emag.ro/...a/pd/DJXBL2MBM/

As dori sa o schimb cu una care are wi-fi pe 5 Ghz, de exemplu cu:

Am vazut cateva modele de la intel, unele si cu wifi 6, dar care au bluetooth 5.0 si din ce am citit e posibil dupa inlocuirea placii de retea, bluetooth-ul sa nu functioneze.

Ce ma sfatuiti sa fac? Sa caut o placa de retea care sa aiba banda de 5 ghz, si bluetooth 4.0? Asa ar fi ok? Sau daca iau o placa cu BT 5.0, acesta va functiona, dar doar la standard de 4.2?

Mai jos pun o poza cu placa mea de retea, si totodata sa va intreb: Aceasta are doar un fir prins de ea...Daca as face upgrade ar fi ok, Ar merge?

Ideea e pe scurt, ca as dori o placa de retea sa suporte 5 Ghz, si sa functioneze bluetooth (nu conteaza daca 4.2 sau 5.0)

Multumesc!

Attached File  20230726_152106.jpg   281.39K   30 downloads

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
De ce nu-ti iei un adaptor USB si scapi mai usor ?

#3
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Da, e complicat cu astea interne, ai posibilitatea sa NU iti functioneze daca nu-i pe "lista interna" de piese autorizate. La laptopuri e bataie de cap, fiecare producator cu regulile lui, deci inainte sa o schimbi ar trebui sa te asiguri ca pe modelul ala specific de laptop functioneaza placa de retea pe care o vrei (fix modelul ala, ca am intalnit cazuri in care nu functiona alta de la acelasi brand - intel), si informatia asta nu e tot timpul usor de gasit.

Firul respectiv e de obicei antena. Daca iei o placa cu 2 mufe de antena si conectezi doar una, s-ar putea sa ai semnal mai slab (sau deloc) la una dintre retele, deci si acolo e putin tricky.

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

 lonutz, on 26 iulie 2023 - 15:45, said:

Va salut!

Am un laptop HP cu Intel i3 10th gen. Placa de retea este de 2,4 ghz, cu bluetooth 4.2
https://www.emag.ro/...a/pd/DJXBL2MBM/
mai bine cumperi memorie sau un ssd mai mare decat sa iti bati capul cu placa wifi

#5
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Eticheta aia mare acopera fix modelul placii WiFi. Monteaz-o la loc in laptop, apoi din Windows -> Task Manager -> Performance -> tabul Wi-Fi -> in dreapta sus ar trebui sa scrie modelul placii wireless

Daca este orice altceva in afara de Intel, atunci cumperi un modul Intel AX200

Strict modulul acesta:
https://www.vexio.ro...p-kit-non-vpro/

Nu alt modul, pentru ca sunt pentru procesoare care suporta vPro sau CNVio2, iar procesorul tau nu suporta, deci nu va functiona!

Sau o placa de retea cu cu adaptor, scoti modulul WiFi si il pui in laptop, apoi vinzi adaptorul pe OLX si recuperezi o parte din bani
https://www.forit.ro...3000-bt5-0-bulk

Edited by nei-k, 26 July 2023 - 18:50.


#6
ungureanuion29

ungureanuion29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 03.12.2010

 nei-k, on 26 iulie 2023 - 18:49, said:

Eticheta aia mare acopera fix modelul placii WiFi. Monteaz-o la loc in laptop, apoi din Windows -> Task Manager -> Performance -> tabul Wi-Fi -> in dreapta sus ar trebui sa scrie modelul placii wireless

Daca este orice altceva in afara de Intel, atunci cumperi un modul Intel AX200

Strict modulul acesta:
https://www.vexio.ro...p-kit-non-vpro/

Nu alt modul, pentru ca sunt pentru procesoare care suporta vPro sau CNVio2, iar procesorul tau nu suporta, deci nu va functiona!

Sau o placa de retea cu cu adaptor, scoti modulul WiFi si il pui in laptop, apoi vinzi adaptorul pe OLX si recuperezi o parte din bani
https://www.forit.ro...3000-bt5-0-bulk

Omul a zis ca are laptop HP si tu ii recomanzi pentru PC

#7
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 03.06.2006

 ungureanuion29, on 26 iulie 2023 - 19:17, said:

laptop ...... PC
Ia vezi ce slot e pe placa aia de PC. El a zis bine, ce a zis.
On: daca merge modulul tau pe adaptorul PCIe, te-ai scos Posted Image

Edited by gvincentiu, 26 July 2023 - 20:01.


#8
lonutz

lonutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.07.2009
@Nei-k multumesc de info!

In task manager la wi-fi scrie "Realtek RTL8723DE 802.11 b/g/n PCIe Adapter"

Placa intel recomandata de tine, ce versiune de BT are? Eu am 4.2 la laptop, ar merge oare? Pe mine ma intereseaza mult sa functioneze si BT ulterior.

Multumesc inca odata!

Edited by lonutz, 26 July 2023 - 20:53.


#9
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Realtek sunt (cele) mai proaste, alaturi de Mediatek

Intel AX 200
Bluetooth Version 5.2
https://ark.intel.co...esktop-kit.html

@ungureanuion29
Produsele recomandate de mine sunt destinate, intr-un fel sau altul, folosirii in desktopuri, dar modulele WiFi integrate sunt universale, pot fi folosite in orice laptop care suport modul wifi M.2.

Platesti doar modulul Wifi si:
- la kitul Intel primesti Bonus: antene, cabluri si Shield
- la Asus primesti Bonus: Adaptorul pentru PC cu Shield si antene incluse

link-ul corect pentru adaptorul Asus, la pretul minim:
https://www.forit.ro...000-bt5-0-bulk/

#10
lonutz

lonutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.07.2009
@Nei-k Multumesc.

Care din cele 2 recomanzi? Ambele in aceeasi masura? BT va functiona din prima, sau trebuie alte modificari in laptop, gen sa montez fire sau altceva? Spun asta pentru ca, din placa mea de retea iese  doar un fir, probabil antena wifi e aia.

Scuze exprimarea stangace, la PC-uri am ceva experienta, la laptopuri mai putin :D

#11
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
BT e integrat, nu faci nimic special. Doar înlocuiești placa veche cu cea nouă, și conectezi firul de la antenă. Normal trebuiau să fie 2 fire, dar văd că în ultima perioadă se practică montarea unui singur fir. Nu știu cât economisesc așa ...

Eventual, înainte de înlocuire, dezinstalezi driverele Realtek pentru WiFi și BT apoi, după ce montezi modulul nou, instalezi ultimele drivere de pe siteul Intel.

Modulul inclus in ambele produse recomandate e identic, alegi oricare variantă îți convine dpmdv al costurilor. Vexio parca livrează și la Easybox, dacă te ajută...

Edited by nei-k, 26 July 2023 - 23:05.


#12
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Cauta la HP pe site manualul de service.  În el îți arată cu ce placi vine echipat de fabrica. Dacă ai noroc, o sa fie și una în 5Ghz.

#13
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
din pacate HP e una din cele mai pacatoase firme.
Mi s-a stricat placa wireless la laptopul hp la vreo 2 luni dupa ce a fost cumparat. Astia fac figuri, nici nu au sediu fizic sa te duci cu jucaria, vor sa il trimiti prin curier. Daca ai aruncat ambalajul... pa si pusi. In fine, nu asta e problema, m-am tot uitat sa iau alta placa si sa o schimb ca nu e mare smecherie, desi idiotii au pus placa sub toata tabla aia de racire, trebuie 2 tipuri de pasta termica si mutla bataie de cap. doar ca nu merge cu orice placa de retea, chiar daca slotul permite.
E blocat din bios, si daca nu e de la "mama lui" adica doar 1 sau 2 modele de placa de retea nu va merge in veci. Modelul de la laptopul meu se gaseste doar in SUA, costa vreo 100 de dolari, plus tva, plus vama... am rezolvat cu una de 20 lei usb dar data viitoare nu mai pupa hp bani mei.
Stai in banca ta ca nu merge sa pui orice placa de retea. Doar daca reusesti cumva sa spargi biosul, sa faci un custom firmware si sa accepte laptopul orice placa. Mai bine daca vrei ceva mai potent, cauta una usb si gata.

#14
lonutz

lonutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.07.2009
Va multumesc pentru raspunsuri, si in special lui Nei-k pentru sfaturile si explicatiile in detaliu.

Am achizitionat placa intel recomandata de el, montare tip plug and play in 5 minute, merge perfect, driverele si le-a luat automat.  Dupa ceva folosire, deja se observa diferenta fata de placa veche, e alta viata. Pe wifi 6 vitezele sunt excelente!

Multumesc inca odata,
Toate cele bune!

#15
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
pai si nu a facut figuri ca nu recunoaste placa de retea?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate