Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Preturi mai mici in magazine decat online

* * * * - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
25 răspunsuri în acest subiect

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.773
  • Înscris: 30.10.2003
La inceput a fost invers. Preturile la produsele online erau mai iefitne. Cica costuri mai reduse, ca nu se plateau chirii la magazine si alte vrajeli din astea.
Recent am cumparat din magazine echipament de catarare mai ieftin decat am gasit pe net.

Sunt curios daca si voi ati remarcat acest lucru. Exista un trend in acest sens sau la mine a fost un caz izolat?

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.305
  • Înscris: 02.08.2021
Pentru că emag deține monopolul în online și face prețurile.

#3
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.179
  • Înscris: 20.08.2022
Depinde de unde cumperi, nu doar emag exista in online.
De asemenea la cumpararea din online la Altex de exemplu, ai tot felul de vouchere cadou pe care daca mergi in magazinul Altex nu le ai.

#4
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.130
  • Înscris: 15.08.2005
emag-ul dicteaza preturile: am avut preturi bune la inceput, apoi doar cu genius, au facut marketplace unde au atras si alti comercianti si acum ei detin monopolul pe piata
daca scoti capul din bula emag s-ar putea sa gasesti uneori preturi mai bune, dar doar prin magazine fizice ca pe online toate se orienteaza dupa pretul cerut de emag

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.965
  • Înscris: 13.07.2011
Si eu am sesizat asta, in special comparativ cu Amazon. Pana la inceput de 2022 Amazon-ul avea cele mai bune preturi fara dar si poate. De cand cu inflatia sunt mult mai scumpi decat magazinele locale, dar chiar si fata de alte magazine online. Rar mai gasesc oferte bune pe Amazon.

#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.150
  • Înscris: 05.12.2002
Mie mi se pare aberant ca asta se intampla la bilete (Cinema, spectacole, etc.) - de obicei online mai apare si un "comision de procesare".

#7
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.940
  • Înscris: 15.06.2007

 Bursul, on 26 iulie 2023 - 11:52, said:

La inceput a fost invers. Preturile la produsele
Sunt curios daca si voi ati remarcat acest lucru. Exista un trend in acest sens sau la mine a fost un caz izolat?
pentru ca googu impinge in fata reclamele mai scumpe probabil? M-am scarbit de emag, nu-l mai suport. Comanzi 3 chestii din "cosul de cumparaturi" dar platesti transport sepatat pe fiecare ca deh, e de la "parteneri", ma lesi.
Iti trebuie perseverenta sa gasesti un produs la pret convenabil fara sa intri in gura lupului.

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.773
  • Înscris: 30.10.2003

 business11, on 26 iulie 2023 - 12:10, said:

Si eu am sesizat asta, in special comparativ cu Amazon.
Si eu-s cu Amazon-ul, am observat ca preturile nu mai sunt cele mai mici. Insa daca pe unele site-uri preturile sunt mai mici, apar taxele de expediere si tot acolo se ajunge. In plus, am Amazon Prime si imi vine destul de repede produsul.

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.965
  • Înscris: 13.07.2011

 Bursul, on 26 iulie 2023 - 12:44, said:

Si eu-s cu Amazon-ul, am observat ca preturile nu mai sunt cele mai mici. Insa daca pe unele site-uri preturile sunt mai mici, apar taxele de expediere si tot acolo se ajunge. In plus, am Amazon Prime si imi vine destul de repede produsul.

Amazonul a ridicat preturile rau de tot pentru vanzatorii Prime, dar si pentru cei care vand prin FBA, sub motivul de inflatie. Si vanzatorii la randul lor au fost obligati sa ridice si ei preturile produselor.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.228
  • Înscris: 22.05.2003
1. Exista si exceptii.
2. Nu mai mie mi se pare ca acum pe google exista doar eMag si restul, cand cauti ceva?

Avand in vede ca eMag nu pare sa mai faca reclama de ceva timp, pun pariu ca e doar o chestie de timp pana cand vor fi pedepsiti de Google si atunci sa vezi panica.

#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.940
  • Înscris: 15.06.2007

 Adm, on 26 iulie 2023 - 13:07, said:


2. Nu mai mie mi se pare ca acum pe google exista doar eMag si restul, cand cauti ceva?
Da google de Romania se cheama emag..  orice cauti, musai emag, Romanias choice.  
Noroc ca unii mai verifica pe price.ro sau compari.ro cel.ro acolo vezi acelasi produs la furnizori diferiti.

#12
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.075
  • Înscris: 09.09.2010

 business11, on 26 iulie 2023 - 12:10, said:

Si eu am sesizat asta, in special comparativ cu Amazon. Pana la inceput de 2022 Amazon-ul avea cele mai bune preturi fara dar si poate. De cand cu inflatia sunt mult mai scumpi decat magazinele locale, dar chiar si fata de alte magazine online. Rar mai gasesc oferte bune pe Amazon.
Asta ii valabil daca traiesti intr-un oras marisor, unde ai o oferta mare de magazine. Si ai timp de colindat pentru a te uita la preturi.
Eu traiesc intr-un sat de vreo 15000 locuitori, inconjurat de sate de aceeasi marime aprox. Si mai au si prostul obicei de a nu avea afisate preturile la raft. Si daca ceri ceva ce nu au, ori incearca sa iti bage pe gat ceva de pe stoc, ori ti-l cer de pe internet. Probabil amazon.

#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.083
  • Înscris: 06.09.2008

 tfmercedez, on 26 iulie 2023 - 13:23, said:

..  orice cauti, musai emag, Romanias choice.
Noroc ca unii mai verifica pe price.ro sau compari.ro cel.ro acolo vezi acelasi produs la furnizori diferiti.
Unii chiar evitam emag la maxim... de cativa ani de cand au bagat taxele pe transport, 2019 parca.
De la amazon n-am luat in viata mea, sper sa ramana asa Posted Image

Care se plange de preturi si continua sa cumpere (tot) de la ei, ce sa mai zici, merita acele preturi si chiar mai mari  Posted Image

Editat de sirgoofy, 26 iulie 2023 - 13:36.


#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.228
  • Înscris: 22.05.2003

 tfmercedez, on 26 iulie 2023 - 13:23, said:

Da google de Romania se cheama emag..  orice cauti, musai emag, Romanias choice.  
Noroc ca unii mai verifica pe price.ro sau compari.ro cel.ro acolo vezi acelasi produs la furnizori diferiti.
Eu am devenit fana vexio.ro

#15
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.411
  • Înscris: 23.04.2007

 Adm, on 26 iulie 2023 - 13:30, said:

Eu am devenit fana vexio.ro

Fara sa fac reclama, am constatat ca sunt magazine precum Altex care au produse pe stoc, le poti testa(mousi, tastaturi, telefoane, tablete, laptop, etc) si au multe sedii si preturile f bune.
Am cautat sa imi iau 2 mousi Microsoft, pe motoarele de comparare de pret aveam valori intre 30-125 ron pt acelasi produs la magazine online. Nu mi-a venit sa cred. Intru pe primele 3 preturi(unul fiind vexio) si la 36 ron aparea disponibil. Dau comanda, ma suna in 2h sa imi spuna ca vine de la extern si dureaza7-10 zile. A ajuns acasa in 8zile. Deci, am tras concluzia ca deja s-a facut o afacere buna sa tii pe stoc in tara unele produse ca distribuitor, iar apoi magazinele on-line sa puna adaos baban.
Mouse-ul e made in china(microsoft original) la 36 ron. Daca sca tva, adaos vexio, shippingul, ala pleaca de la chinez cu 10 lei maxim. Si apoi o firma on-line vinde cu 50+ ron adaos. Prost e cine da, nu cine cere.

#16
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 565
  • Înscris: 01.02.2023

 Valy_User, on 26 iulie 2023 - 11:56, said:

Pentru că emag deține monopolul în online și face prețurile.

Eu nu mai cumpar de vreun deceniu de la emag/pcgarage, mai sunt vreo 3-4 magazine online care au preturi mai mici.

#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.587
  • Înscris: 02.09.2006

 tfmercedez, on 26 iulie 2023 - 13:23, said:

Da google de Romania se cheama emag..  orice cauti, musai emag, Romanias choice.  
Noroc ca unii mai verifica pe price.ro sau compari.ro cel.ro acolo vezi acelasi produs la furnizori diferiti.
Povesti cu pesti! nu cred ca sint singurul din RO care cumpara doar la mare nevoie de pe emag, exact pentru ca au preturi mari.
la fel putem vedea multa lume care cumpara de pe olx pe motiv ca sint lucruri ieftine, dar foarte multe sint cumparate de vinzatori din magazinele clasice si bisnitarite pe olx, deci mai scumpe!

#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.940
  • Înscris: 15.06.2007
Pai reclama e sufletu'profitului mai degraba. Ponturile bune tot din mura in gura se dau.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate