Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Cu SUP pe Tarnita

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Salutare,
Am 3 placi gonflabile SUP, un portavion de 4.5 metri si 2 mai mici de vreo 3.3 metri cu care ies periodic pe lacul Tarnita cu familia. In general vaslim independent iar stilul nostru e cu vaslit o perioada, mai luam o pauza, mai sarim in apa, etc. Nu facem concursuri viteza de la A la B. Insa cate odata parca as avea chef numai sa stau si sa admir peisajul in timp ce ma deplasez iar pentru asta ma gandesc sa iau un motor electric de putere nu foarte mare (~500W) care sa il montez pe placa mare, iar celelalte 2 sa le leg in spate una dupa alta in sir indian cu sfori si sa imi continui deplasarea asa. Aici intervine totala mea lipsa de cunostinte in domeniul legislatiei referitoare la navigatie. Am citit regulamentul de navigatie pe lacul Tarnita, pe ala nu il incalc (am motor electric, nu depasesc 15km/h). Dar nu le stiu pe restul, ce alte legi sau reguli or mai fi. Din cei care cunosc legislatia in domeniu, ce puteti sa imi spuneti, este vreo regula care o incalc? Sa nu ma trezesc ca ma ia careva pe sus ca imi trebuie permis de barca sau mai stiu eu ce alte bazaconii. Multumesc.

Edited by pisoiu2, 25 July 2023 - 21:53.


#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Intereseaza-te la Capitania Dej:

OFICIUL DE CĂPITĂNIE DEJ
Sediul: Str.Fragilor nr.10, Loc. Dej, Judetul Cluj
Persoană de contact: Federiga Viorel
Telefon/Fax: 0264/ 220 255, 0264/216340, 0764694100
Email: [email protected] , [email protected]

#3
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Poti folosi fara permis de navigatie orice ambarcatiune de agrement cu un motor cu putere mai mica de 5 cp (max. 4 cp).
Motoare gasesti cel mai usor pe Aliexpress dar nu stiu cat merita bataia de cap pentru autonomie de o ora cu 4-5 km/h.
https://www.aliexpre...id=RTcSyc6RjDR3
Acum am vazut ca gasesti si pe muziker.
https://www.muziker....ive-s-power-fin
https://www.muziker....for-bluedrive-s

Edited by tomcatsk8, 26 July 2023 - 08:22.


#4
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003
ambarcatiunea ta e foarte mica si motorul la fel. n-ai nevoie de permis pe.mare dar pe lacuri se aplica Regulamentul de Navigatie pe Dunare si lacuri interioare (stupid da) si acolo e altceva. poti sa-l citesti ( permis categ D)

ps : am luat maxim la legislatie cand am dat examen C si D, cred ca nu-nseala memoria

intreaba la capitania Dej ptr 100% sigur

Edited by radu103, 26 July 2023 - 08:22.


#5
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Din regulament.
Dispoziţii tranzitorii şi finale
Art. 4.
(2) Pentru a conduce o ambarcaţiune de agrement cu o putere a motorului de până la 3,68 kW pe ape interioare nu este necesară deţinerea certificatului internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement clasa D.

#6
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Acum serios, nu cred ca merita deloc bataia de cap cu motorul, mai ales daca vrei sa-l montezi pe o placa de 450 cm cu care vrei sa tractezi alte doua placi de 330. Vei avea viteza mica, autonomie mica, plus o greutate in plus si va trebui eventual sa cari dupa tine si aripioara normala pe care s-o montezi dupa consumarea bateriei, pentru ca motorul cu elicea oprita va opune rezistenta la vaslit si nici directia nu va fi grozava. Placa de 450 cm e pentru doua persoane, in doi vaslesti lejer pe lac cu 4-5 km/h.

#7
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Nu ma deranjeaza putina bataie de cap in plus :)
Motorul e asta, l-am luat: https://www.doipesca...12v-54lbs-43939
Viteza mare nu imi trebuie, ca oricum nu am nevoie. Vreau insa sa am si o siguranta in plus, sunt unele zone unde curentul apei sau vantul imi poate da batai de cap ocazionale.
Motorul se monteaza in spate, nu in locul unei aripioare, iar daca nu il folosesc, se basculeaza sa iasa elicea din apa.  Autonomia depinde de ce baterii ai, poate fi si mare. Am un pack LiFePo4 de 12V 220Ah, are vreo 14kg, care il folosesc si la altceva, cred ca ala o sa ma tina mult si bine.
Placa cea mare e tandem insa eu o folosesc de unul singur. Imi place si stabilitatea mai mare, in plus, ocazional duc cu mine si echipament de scufundari si trebuie sa reziste la ceva kile in plus (butelii, plumbi, etc).
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

#8
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postpisoiu2, on 26 iulie 2023 - 11:15, said:

Motorul e asta, l-am luat: https://www.doipesca...12v-54lbs-43939
Cum ai reusit sa adaptezi prinderea motorului pe placa?

Edited by tomcatsk8, 26 July 2023 - 11:35.


#9
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Inca nu am reusit, ca motorul e cu curierul pe drum, inca nu am pus mana pe el. Dar sunt cateva metode, i-am vazut pe unii pe youtube ca au facut asta. In general, o monteaza pe o placa de lemn, fie in spate, dar atunci ai mici probleme cu accesarea manetei ca sa controlezi directia (trebuie sa te muti destul de in spate cu corpul) fie o monteaza in lateral, dar atunci ai o mica problema cu tractiune inegala. In fine, o sa vad. Am un coleg foarte bun in 3d printing si poate ma ajuta el cu ceva suporturi. In momentul asta planuiesc sa o montez in spate in pozitie fixa iar directia sa o controlez din vasla pusa in fata placii, la nevoie. Mai trebuie putin sa modific si electronica, ca e musai sa montez un kill switch cu funie legata de picior, poate o sa pun inauntru si o placa cu telecomanda care sa inlocuiasca selectorul de viteze.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mhjeZGnk0ec?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s3h11kSWOSE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/67QiUZb9wZY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pisoiu2, 26 July 2023 - 11:55.


#10
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
As incerca un suport de material plastic fixat de D-ringurile pentru scaunul de caiac (fiind o placa mare as putea pune pariu ca are D-ringuri). Pentru a controla motorul as face un adaptor de plastic de la vasla (cu pana demontata) la motor, sa poti controla viteza si directia prin rotirea vaslei (tot o cari cu tine). Probabil ca suportul ar fi prea costisitor sa-l printezi 3d si gasesti ceva care sa mearga pe la un magazin de bricolaj (vreo cutie de plastic mai gros) insa pentru adaptorul vaslei ar fi la fix.

Edited by tomcatsk8, 26 July 2023 - 12:41.


#11
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Asta e placa mea:
https://www.amazon.d...00?ie=UTF8&th=1
E plina de d-ringuri.
Pentru mine nu e costisitor sa fac suporturi 3d, am la firma vreo 5 imprimante de toate felurile, cu fir, uv, etc.

#12
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Cred ca merge perfect un suport din plastic ancorat de D-ringuri, mai ales daca le poti face ieftin, si gandeste-te si la adaptarea vaslei pentru a controla motorul in loc s-o folosesti ca carma lasand-o in apa stanga sau dreapta.

#13
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
In ceea ce priveste legislatia poti sta linistit, noi ne dam pe Dunare cu SUP-urile si nu o data ne-am trezit cu salupa Politiei de Frontiera care opreste ca sa nu ne faca valuri si apoi ne recomanda sa avem grija cand facem buf in apa, neavand veste de salvare si uneori nici leash-urile.

#14
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
In caz ca mai intereseaza pe cineva, am pus azi o intrebare pe email la capitania Dej. Am primit raspuns foarte prompt de la ei.

Intrebarea:

Quote

Buna ziua,
As avea nevoie de un sfat in domeniul legal, daca se poate. Intentionez sa imi achizitionez o placa de surf electrica (jetboard), care are greutate in jur de 40kg, poate atinge viteze de 30-40km/h si motor cu putere de aproximativ 10.000W. Nefiind cunoscator in domeniul legislatiei, imi puteti spune ce obligatii legale am in cazul in care vreau sa folosesc placa asta pe lacuri din zona judetului Cluj?
Multumesc.
Cu stima,
Raspunsul:

Quote

Buna ziua,
Pentru placa de surf electrica nu aveti nicio obligatie legala,  nu se incadreaza la ambarcatiune de agrement.
O zi frumoasa


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate