Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Archer C6

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Am trecut pe jucaria de la RCS ca main router (HG8121H), si ruterul meu Archer C6 l-am transformat in access point. Doar pentru teste, nu ca solutie permamenta.
Ce am observat? Viteza mi-a crescut la cam 500 si u si d-load (pe fir) si la 200 pe w-less. Inainte era cam la jumatate.
Deci sin intr-o mare dilema. Pe Archer am totul configurat beton, cu Openwrt. Si VPN, si tot ce trebuie. Pe de alta parte, pe jucaria de la RCS am viteza dubla.
Asa slab sa fie procesorul lui C6? Zau daca stiu cum sa merg mai departe.

#2
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Cu IPv6 dezactivat am 1 gpbs. Cu el activat maxim 400 mbps.

#3
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002

View PostRedDev, on 25 iulie 2023 - 19:50, said:

Cu IPv6 dezactivat am 1 gpbs. Cu el activat maxim 400 mbps.

Ma gindesc ca la Openwrt te referi.

#4
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Ai activat HW Offloading din setările Firewall de pe OpenWRT? Vezi că modelul asta de router(C6 V3.20?) mai are probleme de suport drivere pe OpenWRT, crash-uri, etc.

#5
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Nu tin minte, dar nu cred. Oricum, acuma e AP, nu pot verifica. Ma gindesc sa-l oun inapoi ruter si sa-i tai ipv6. Oare numai de la asta sa fie asa diferenta?

#6
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Pai offload-ul, mai ales la PPPoE, este esențial pentru viteze de 1 Gb/s sau mai mari, fara offload toată partea de rutare și firewall trece direct prin procesor și în funcție de puterea acestuia ești limitat. Offload-ul este fie software(diferiți algoritmi, software, etc) fie hardware(adică un chip dedicat rutarii care "scăpa" CPU-ul de "povara").
Deci da, pentru gigabit pe PPPoE offload-ul este un "must".
PPPoE datorita incapsularii "stresează" mai mult routerele, ai nevoie fie de hardware potent fie de offload pentru viteze mari.
Dacă RDS folosea de ex. DHCP, orice petarda de router era gigabit capabil.

Edited by Rares95, 25 July 2023 - 20:54.


#7
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Da, mi-a crescut ceva viteza dupa bifarea offload-ului, pina pe la 300. Cred ca asta e. Atita poate. Oricum, ramin asa, viteza mai mica, dar macar e configurat cum imi place.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate