Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Excel - adaugare coloana valori prestabilite conditionat de o valoare

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Salut,
In titlu am incercat sa fiu cat mai succint, acum sa detaliez:
Am un sheet cu 2 coloane, coloana "A"  contine  niste coduri/valori unice (undeva la vreo 1500 de inregistrari) iar coloana "B" cifre de la 1 la 3, pentru fiecare cod din coloana "A" corespunde un "grad de dificultate" de la 1 la 3 din coloana "B". Sheet-ul acesta va ramane de baza cu valorile setate implicit. Ce vrea eu sa fac este ca in momentul in care vin cu un nou sheet care contine partial datele din coloana "A" din primul sheet sa imi genereze cumva o noua coloana sau alt tabel in care sa imi apara automat gradul de "dificultate" delcarate in coloana "B" din primul sheet, adica sa corespuna denumirea din A cu valoriele 1,2 sau 3.
Acum multi ani faceam ceva similar dar in SQL , foloseam querry editor si interogam direct in tabelel bazelor de date (ceva gen:  SELECT * from (), where (), inner join (), group by ()') din pacate nu gasesc prin excel sintaxe similare. Nu stiu daca m-am facut inteles...
Multumesc pentru orice sugestie.

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Nu merge cu Pivot Table?
Sau cu Power query la versiunile mai noi?
Sau vlookup.

Edited by Valy_User, 24 July 2023 - 12:42.


#3
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Sigur merge cu pivot table dar in cazul asta vlookup e mai simplu. In sheet-ul nou o sa ai coloana A cu valorile corespondente coloanei A din sheet 1, si pe coloana B pui ceva de genul: =VLOOKUP($A1,sheet1!$A$1:$B$1500,2)

Unde A1 e valoarea pe care o cauti in sheet1 (sau cum s-o numi primul sheet la tine), apoi array-ul pe care-l cauti (a1:b1500) si coloana din array pe care vrei s-o returnezi.
Sa fixezi array-ul cu simbolul "$" ca in exemplu, ca altfel cand dai copy-paste o sa-l mute si p-asta "mai jos".

Edit: mi-a luat-o inainte chatgpt. Posted Image

Edited by TehCube, 24 July 2023 - 13:35.


#4
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Va multumesc,
Cu vertical Look Up am mai lucrat, asta inseamna sa am deja coloana "C" din noul sheet completata cu formula vlookup, adica aprox. 1500 de inregistrari ....
Si cu pivot am mai lucrat dar nu prea vad cum ma poate ajuta in situatia asta.
Mai bine explic pentru ce am nevoie poate ca exista si alta solutie pentru problema mea. Saptamanal primesc un stoc de marfa ce urmeaza a fi reambalata, marfa vine avizata intr-ul tabel excel care contine mai multe date. In functie de tipul de ambalaj este stabilit un nivel de dificultate de la 1 la 3 de care se tine cont la facturarea serviciului. Odata ce am stabilit gradul de dificultate pentru toate cele 1500 de repere. Eu vreau ca in fiecare saptamana sa fac un update tabelului in asa fel incat sa imi totalizeze cate produse am de level 1, cate de 2 si cate de 3.Posted Image
Cam asta e ideea

#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Nu poți lucra cu Acces?

#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Babeste eu vad rezolvarea cu vlookup. Dupa ce ai dat fiecarui produs corespondenta folosind vlookup, un pivot table in care se numara cati sunt cu 1, cati cu 2, cati cu 3.
Poate or fi si variante mai "nebabesti".

Edited by bai3tzash, 24 July 2023 - 14:07.


#7
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View Postsergiuop, on 24 iulie 2023 - 13:56, said:

Va multumesc,
Cu vertical Look Up am mai lucrat, asta inseamna sa am deja coloana "C" din noul sheet completata cu formula vlookup, adica aprox. 1500 de inregistrari ....
Si de ce e asta o problema? Poti sa umpli o coloana "preventiv" cu formula aleasa fara sa ai coloana A completata, nu incurca cu nimic. Iar daca fixezi lookup table iti ia 2 secunde sa umpli coloana B (sau C, sau ce vrei tu) cu formula respectiva.
Adica nu vad ce te incurca, poate inteleg eu gresit.

Quote

Eu vreau ca in fiecare saptamana sa fac un update tabelului in asa fel incat sa imi totalizeze cate produse am de level 1, cate de 2 si cate de 3.
Banuiesc ca suma nu-i o problema. Daca in tabelul nou exista sanse sa apara acelasi cod (din coloana A) de mai mute ori, poti folosi SUMPRODUCT in loc de VLOOKUP dar ai zis ca sunt valori unice.
Pentru numarat cate sunt cu 1/2/3 foloesti un simplu countif(b1:b1500, 3) de exemplu.

Pe scurt, faci un sheet nou, umpli coloana C cu acel lookup, pui 3 countif in coloana D, si apoi cand vine sheet-ul saptamanal, doar copiezi valorile in coloana a si ai toate rezultatele.
Nu e ok asa? Trebuie si mai automatizat?

#8
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
@Vali - am incercat eu ceva dar nu ma pricep la acces, trebuie sa o iau de la zero si doar pentru ce imi trebuie acum nu prea isi are rostul sa ma apuc de invatat, mai ales ca sunt si batran Posted Image. Era frumos dar nu mai am timp si rabdare.
@wertyck, @TehCube - o sa o incerc pe-asta cu Vlookup pentru stabilirea gradului de dificultate apoi pivot pentru a insuma suma cati de 1, 2, 3 sunt.
Multumesc tuturor

#9
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Nu-ti trebuie pivot pentru insumare. Faci COUNTIF(B1:B1500, x) unde x = 1, 2 sau 3, si B = coloana cu gradul de dificultate. Iti numara cati de "x" gaseste in coloana respectiva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate