Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Vacanta de cateva zile la Busteni.

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
In prostia autoritatilor romane, cabanele au fost privatizate dupa 1989, fara ca administratorii lor sa fie cumva avantajati. Adica oamenii aia care s-au mutat cu catel si purcel in inima muntilor s-au trezit deodata ca, casa pe care o administrau nu mai este "a lor". Unele au fost incendiate (Diham, cota 2000 etc.), altele au fost privatizate catre fostii administratori, iar foarte putine au fost refacute (ex. Diham), unde patron era fostul administrator de la Malaiesti.
In ceea ce priveste cabana Caraiman, al carei interior (inclusiv podul) il cunosc ca pe buzunarele mele cand sunt goale, pentru ca a fost cabana mea favorita, aceasta nu mai este functionala de foarte mult timp. Mancare nu mai fac pentru ca nu pot indeplinii normele de igiena (si nu le vor indeplini vreodata din cauza lipsei apei), asa ca se rezuma la ceai, cafea si bauturi imbuteliate. Nu stiu daca se mai doarme inauntru. Promisiuni de restaurare aud de prin 1995, dar mereu cea mai performata primarie ( daca nu stiati este aia din Busteni care si-a dat cu stangul in dreptul si va continua sa o faca pana v-a pierde si acel platou in favoarea judetului Dambovita), a esuat in demersurile ei.

Edited by adip1962, 23 July 2023 - 20:54.


#20
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postxmanyacs77, on 23 iulie 2023 - 16:14, said:

Daca mergi cu masina .
Merge cu trenul.
De tren o sa intrebe dupa ce afla ce se facea acolo.

#21
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,994
  • Înscris: 30.11.2021
Va citesc cu placere, caut pe google.
Nu o sa facem noi traseuri pe munte, dar recunosc ca este interesant.

Si ca o idee, ceva am observat si pe la Caciulata, si pe la Sinaia, Brasov, Sibiu, orice oras sau statiune prin am trecut, de cand au bagat tichetele de vacanta, a inceput sa mearga cat de cat turismul in Romania.
Vacantele din Romania rivalizeaza, concureaza cu vacantele din Bulgaria.
Ma refer ca si pret, ca si mancare, cazare, Bulgaria este lux.
M-am uitat pe filmulete, am prieteni care au fost la statiuni de nu iti vine a crede.
Ca discutati despre cabanele alea si mi-am dat seama cand am facut prima vacanta in Romania, incepusera sa se acorde tichetele alea. Am fost intr-o statiune din Romania si erau 3 felul de hoteluri/pensiuni, fara vreo anumita ordine.
- Cele abandonate, rustice, te uitai la ele, iti parea rau ca nu le renoveaza careva.
- Cele vechi cu denumirile alea de nu le poti uita, denumiri dalea amuzante de pe vremea lui Ceausescu.
- Vile/Pensiuni/Hoteluri facute nou.

Sa las un link: https://www.google.c...i8192?entry=ttu
Mergeam pe strada asta si era in renovare, alea sunt trotuare de cativa ani, sunt montate peste ale vechi. Mergeam pe jos din Caciulata in Calimanesti si aia montau bordurile.
Ce se vede acolo in imagine, era iarba, boschete si dealul care margineste Oltul. Si ete ca in cativa ani, un primar cu minte, a renovat pe acolo.
A refacut si parculetul din Caciulata si ete ca atrage turisti.
Cand am spus ca ma duc la Caciulata, ba, imi ziceau toti ca este statiune veche, pentru babalaci. Si ete ca s-a modernizat, au stranduri, modeluri, chiar este cu casute tip piramida.

Si tin minte ca am trecut pe langa casuta asta rustica, o tin dupa atatia ani de zile, arata superb, tot asa darapanata era dar are o arhitectura superba, rustic.
https://www.google.c...i8192?entry=ttu
Asta ar merita renovata.

Asta in legatura cu ce ziceti voi, da, mai sunt multe de schimbat in tara asta.

Prin Busteni - Azuga - Predeal tot treceam in drum spre alte orase.
Pareau niste sate/orasele frumoase de munte.

Ca vorba aia? Unde sa te duci la munte in Romania?
Sinaia daca vrei distractie si obiective.
Brasov daca vrei tot pe acolo.
De Moieciu si-au cam batut joc ca au construit vile peste tot.
Poiana Brasov este luxul/Mamaia muntelui.

Si pe la Peștera Ialomiței erau zone care iti taiau respiratia la cat de frumose erau.

Din pacate vacantele la munte, chiar si hoteluri de 4 stele nu sunt lavish meaning sumptuously rich, elaborate, or luxurious.

Edited by MindArchitect, 23 July 2023 - 23:11.


#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMindArchitect, on 23 iulie 2023 - 23:07, said:

de cand au bagat tichetele de vacanta, a inceput sa mearga cat de cat turismul in Romania.
L-au manelizat prin sponsorizarea firmelor de Partid.
Nu e nici o diferenta fata de biletele prin sindicate din perioada comunista.

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMindArchitect, on 23 iulie 2023 - 23:07, said:

Ca vorba aia? Unde sa te duci la munte in Romania?
Sinaia daca vrei distractie si obiective.
Brasov daca vrei tot pe acolo.
De Moieciu si-au cam batut joc ca au construit vile peste tot.
Poiana Brasov este luxul/Mamaia muntelui.

Si pe la Peștera Ialomiței erau zone care iti taiau respiratia la cat de frumose erau.

Din pacate vacantele la munte, chiar si hoteluri de 4 stele nu sunt lavish meaning sumptuously rich, elaborate, or luxurious.

Ce motive ai avea sa ai aceste pareri?
Cate locuri din cele de mai sus ai batut personal cu piciorul/masina sau orice altceva?

Pana la urma ai descoperit cum se circula cu trenul in 2023?

Pentru ultima oara si fara suparare te intreb: tu cati ani ai?

View Postpasilla, on 23 iulie 2023 - 23:16, said:

Nu e nici o diferenta fata de biletele prin sindicate din perioada comunista.

Diferenta este enorma.
Pentru ca preturile au crescut fara nici o justificare, clientul nu primeste nici macar 25% din cat plateste. Doar bataia de joc este la cote maxime.

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postadisz, on 23 iulie 2023 - 23:26, said:

Diferenta este enorma.
Pentru ca preturile au crescut fara nici o justificare, clientul nu primeste nici macar 25% din cat plateste. Doar bataia de joc este la cote maxime.
Asa este. Ai completat tu si pentru mine.

Edited by pasilla, 23 July 2023 - 23:35.


#25
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am uitat...
Verifica daca mai sunt trenuletele (miniaturi-jucarii) in gara SInaia. iar Pelesul va fi tot timpul ceva ce trebuie revazut. De asemenea, in Sinaia mai ai Stana Regala (dar ai ceva de mers pana acolo).
Nu cauta autobuze, trenul este cel mai la indemana.
Trebuie neaparat sa vizitezi gara regala (cea din Poiana Tapului - dar nu mai stiu daca a fost intretinuta - era superba).
In Azuga nu ai ce vedea, poate doar cramele Halewood, daca mai exista.
In Predeal, iar nu prea ai ce vedea, poate doar acoperisul garii - hiperboloid - de pe timpul comunistilor...
Trebuie sa intelegi ca acestea statiuni sunt cam moarte vara, ele fiind vizitate ca si ruta spre munti, de cei ca vor sa "vegeteze" sau de bucurestenii cu case pe acolo.

#26
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009

View Postadip1962, on 24 iulie 2023 - 07:14, said:

Verifica daca mai sunt trenuletele (miniaturi-jucarii) in gara SInaia.

Nu mai sunt...Posted Image

#27
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postbaribalu, on 23 iulie 2023 - 16:02, said:

Traseele de pe Jepii Mici si Jepii Mari. Daca nu le ai cu mersul pe munte, cascada Urlatoarea si Gura Diham. Eventual Poiana Izvoarelor si cabana Diham (asta parca a ars)
Nu mai trimiteti "pantofarii" pe Jepi ca iar ii vedem la televizor.

@ initiator Sa inteleg ca dupa calcura Bucurestiului vrei o relaxare la munte. Cascada Urlatoarea e un traseu OK. Mai poti lua telecabina sa mergi al Babele, vezi babele si sfinxul, eventual mergi pana la cruce, si de acolo telecabina pana la pestera. Nu iti recomand sa mergi pana la vf Omu. Traseul nu e dificil per se, dar e o poteca ingusta si jos e hau. Daca aluneci te vedem la stiri

#28
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postadip1962, on 24 iulie 2023 - 07:14, said:

In Azuga nu ai ce vedea, poate doar cramele Halewood, daca mai exista.


Exista. Te poti inclusiv caza acolo.  Mai poti face plimbari prin statiune si poti merge pe drumul forestier pana la pastravarie .... cam atat.

#29
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,994
  • Înscris: 30.11.2021

View Postadip1962, on 24 iulie 2023 - 07:14, said:

Am uitat...
Verifica daca mai sunt trenuletele (miniaturi-jucarii) in gara SInaia. iar Pelesul va fi tot timpul ceva ce trebuie revazut. De asemenea, in Sinaia mai ai Stana Regala (dar ai ceva de mers pana acolo).
Nu cauta autobuze, trenul este cel mai la indemana.
Trebuie neaparat sa vizitezi gara regala (cea din Poiana Tapului - dar nu mai stiu daca a fost intretinuta - era superba).
In Azuga nu ai ce vedea, poate doar cramele Halewood, daca mai exista.
In Predeal, iar nu prea ai ce vedea, poate doar acoperisul garii - hiperboloid - de pe timpul comunistilor...
Trebuie sa intelegi ca acestea statiuni sunt cam moarte vara, ele fiind vizitate ca si ruta spre munti, de cei ca vor sa "vegeteze" sau de bucurestenii cu case pe acolo.
Am fost. Nu stiu daca mai este, Djl mi-a zis de el.
Citisem pe softpedia si am fost pe acolo.
Gara din Sinaia tot asa era frumoasa si langa era masina blindata care mergea pe calea ferata a Anei Pauker.
[ https://cdn.adh.reperio.news/image-5/5e7e6799-37fd-4e5f-9f17-6735e2ac620b/index.jpeg?p=a%3D1%26co%3D1.05%26w%3D1000%26h%3D750%26r%3Dcontain%26f%3Dwebp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postunknown_35, on 24 iulie 2023 - 07:23, said:

@ initiator Sa inteleg ca dupa calcura Bucurestiului vrei o relaxare la munte. Cascada Urlatoarea e un traseu OK. Mai poti lua telecabina sa mergi al Babele, vezi babele si sfinxul, eventual mergi pana la cruce, si de acolo telecabina pana la pestera. Nu iti recomand sa mergi pana la vf Omu. Traseul nu e dificil per se, dar e o poteca ingusta si jos e hau. Daca aluneci te vedem la stiri
Relaxare, ne incarcam bateriile la munte. Mancam, dormim, ne plimbam.

View Postpasilla, on 23 iulie 2023 - 23:33, said:

Asa este.
Nu stiu ce sa zic? Mi-ar placea sa fie mai ieftina si cazarea la munte? Da, mi-ar placea sa fie cazarea si mancarea peste tot mai ieftina.

Cred ca turismul a inviat si conditiile s-au imbunatati dupa ce au bagat tichetele alea.
Nu se mai ducea careva in Romania. Cel putin nu la relaxare, aveam amici care se duceau la buget si mancau la impinge tava sau hamsia la cornet.
Dar bifau ca au fost la mare. La munte nu se ducea careva vara.
Statiunile picau pe capete.
S-au imbunatatit conditile

Sunt statiuni de buget si statiuni scumpe, asa a fost tot timpul. Cerere si oferta.
Sunt variante de buget, Olanesti, Caciulata, Herculane.
Si sunt variante Sinaia, Brasov, Sibiu, neaparat sa vizitezi Sighisoara, sa mananci la cetate.
Am fost intr-o pensiune unde era totul rustic, superb. Tot satul ala parca era inghetat in timp.
Au facut filmul ala "The nun" acolo:
https://www.moaradepiatracarta.ro/

Ca si pret? Nu stiu, nu ma uit vreodata la pret. Ma uit sa fie frumos.
In spate era un pod vechi peste Olt, puteai prinde peste, aveai transfagaraseanul daca aveai masina.

Asa alegi o destinatie frumoasa. Asta a investit ceva bani si avea turisti strainatate.

https://www.google.c...DHgQpx96BAhWEAw

Edited by MindArchitect, 24 July 2023 - 08:41.


#30
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostMindArchitect, on 23 iulie 2023 - 23:07, said:


Brasov daca vrei tot pe acolo.
...poluare! (Fabrici închise din cauza poluării. Brașovul a fost declarat cel mai poluat oraș din România)

#31
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Gresit.  Iasul este cel mai poluat.  Stirea a aparut saptamanile trecute prin ziare. O fi si Brasovul printre primele insa nu e chiar pe locul 1.

#32
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,994
  • Înscris: 30.11.2021
Nu stiu ce sa zic, nu pot sa zic "pare", chiar cred ca aerul pe la munte chiar este mai curat.
https://forum.softpe...2#entry30126875

Inca este ok la munte.
In tara ai 3 variante, atat, daca te si pasioneaza.
1 - Cred ca este clar, litoralul, marea, vama, ceva cu apa.
2 - Munte, Sinaia, Busteni, ceva pensiune pe la munte.
3 - Maramures.

#33
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023
Munte nu înseamnă doar Sinaia și Bușteni. Sunt 100 de locuri mai frumoase, mai curate și mai liniștite unde chiar poți sa te bucuri de munte.

#34
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostMindArchitect, on 25 iulie 2023 - 07:32, said:

In tara ai 3 variante, atat, daca te si pasioneaza.
1 - Cred ca este clar, litoralul, marea, vama, ceva cu apa.
2 - Munte, Sinaia, Busteni, ceva pensiune pe la munte.
3 - Maramures.
Ai uitat Bucovina. Dar poti linistit sa spui Nordul Romaniei. Pasul Prislop - care face legatura intre Bucovina si Maramures - este perfect.
AI mai uitat zona Parcului Natural Apuseni este alta zona superba. Si cate altele mai sunt...
Cred ca Valea Prahovei este cea mai uratita dintre ele.

#35
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023
Locurile cu adevărat spectaculoase poți sa le vezi doar mergând la pas, nu din mașină, din fericire. Platoul Bucegi de exemplu....s-a transformat intr-o mare țigănie de când se poate urca cu masina pana la Piatra Arsa. E mai rau decat pe plaja în Mamaia în anii 90.

#36
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015

View Postbarbosa1bis, on 25 iulie 2023 - 07:41, said:

Munte nu înseamnă doar Sinaia și Bușteni. Sunt 100 de locuri mai frumoase, mai curate și mai liniștite unde chiar poți sa te bucuri de munte.
Mai bine lasa-i sa stie doar de Sinaia si Mamaia. Multe locuri s-au rromit de cand cu vlogerii montani si publicitatea excesiva... Anul trecut am fost cateva zile in Ciucas si mergeam doar trenulet ascultand manele de la 3-4 boxe.

Noroc ca sunt zone mult mai faine si putin stiute.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate