Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Fenomenul P.C. în România 1997-2009

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am avut HC90, basic a fost primul limbaj de programare pe care l-am învățat.


#20
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Mi-a luat tata primul PC in vara lui 1997, era deja cam depășit pe vremea aia, dar a fost iubire instant oricum.
Era un Cyrix 4x86 DX5 (sau 5x86) cu CPU de 66 MHz, DAR avea buton turbo! Pentru 133 MHz, dublu la viteză :)

16MB RAM, placă video 2D cu 1MB RAM și un hdd de 800 mb.

Eram abonat la Chip și Level, număram zilele până când venea poștașul cu ele.
De pe CD-ul Chip instalam tot, toate programele, nu conta. Știu că puneau și browser-e, dar nu aveam ce face cu ele că nu aveam internet.

La Level era mai greu, pc-ul era prea slab pentru unele demo-uri. Altele mergeau doar cu accelerator 3D, la început nu aveam așa ceva. Știu că l-am convins pe tata după vreun an, și mi-a luat unul de la Matrox parcă.
3 zile numai la PC am stat, sa testez toate jocurile de pe cd-urile Level care nu mergeau înainte.

Petreceam verile in vacanță cu pc-ul, cu bicicleta, la țară în natură și cu prietenii. Bună viață, îmi aduc aminte cu plăcere de momentele alea.

Apoi am descoperit fetele (sau ele pe mine) și s-a schimbat situația :)


#21
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
@ KiloW : crematoriu     Posted Image
În fine, sunt cazuri în care din cauze ce ţin de lanţul informatic trebuiesc sisteme legacy.
Casete se ascultau şi în anii '90. Dar când lumea a început să foloseacă P.C.-uri în loc de H.C.-uri, nu s-au mai folosit. Dacă computerul avea unitate optică, era bine. O dată cu primul P.C. am avut şi primele C.D.-uri cu muzică. Le mai am, că-s originale.

Edited by djl, 21 July 2023 - 14:23.


#22
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020

View PostKiloW, on 21 iulie 2023 - 14:12, said:

Eu am avut HC90, basic a fost primul limbaj de programare pe care l-am învățat.

Eu mai am inca HC-91 pe care am invatat primul limbaj de programare (BASIC) si pe care m-am jucat primele jocuri pe dispozitive electrice/electronice altele decite cele in care trebuia sa bagi fisa/jeton ca sa inceapa jocul.

Mai am si casetele de pe care incarcam jocurile respective.
Posted Image

Primul PC adevarat care l-am avut l-am construit prin primavara lui '95 eu cu mina mea in magazinul de componente unde parintii mei au asteptat vreo 4-5 ore ca sa termin de ales componentele, sa le bag pe toate in carcasa (aia alba ca margarina) si sa ajung la casa cu lista de componente pe care le-am ales si le-am bagat in cutie ca sa iasa un PC pe care parintii mei au platit o mica avere la vremea respectiva.

Un 486 DX4 cu Athlon la 100MHz, 8G RAM si 80G HDD, placa video SVGA si monitor de 14".

Jocurile se incarcau mai repede chiar si de pe discheta in comparatie cu incarcatul de pe caseta folosita de HC-91.

Edited by cralin, 24 July 2023 - 00:58.


#23
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020

View Postcralin, on 24 iulie 2023 - 00:46, said:

Un 486 DX4 cu Athlon la 100MHz, 8G RAM si 80G HDD, placa video SVGA si monitor de 14".

Un 486 DX4 cu AMD la 100MHz, 8G RAM si 80G HDD, placa video SVGA si monitor de 14".

Edited by cralin, 24 July 2023 - 01:04.


#24
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Disketele (floppy discurile) aveau capacitate de transfer mai mare decât a casetelor clasice folosite la Home Computere. Cam orice e disc are acces mai repede la informaţie decât bana, ca f.d.
100 M.Hz. era deja aşa şi aşa ca putere de calcul în 1995. Pentru uz domestic era o.k. Nici în afară nu cred că îşi permiteau toţi 'Pentium' 1 pe atunci, da' păi în România unde veniturile erau cum erau.
De unde ai aflat cum să-l asamblezi?   :bigwhitegrin:

#25
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020

View Postdjl, on 24 iulie 2023 - 12:23, said:

De unde ai aflat cum să-l asamblezi?   Posted Image

A fost acolo la magazin un tip foarte OK care isi petrecea timpul cu bagatul de componente in cutie si instalat de software inainte sa fie livrate la client calculatoarele.

Probabil ca m-a vazut destul de dornic (dar si destul de confuz) si daca tot a primit task sa-mi faca un PC din componente alese de mine m-a luat linga el si mi-a explicat la ce e buna fiecare componenta, cum/unde se infige si se conecteaza si mi-a dat surubelnita in mina ca sa le bag eu singur in cutie.
In tot timpul in care eu ma chinuiam cu surubelnita el a povestit cu mine o gramada despre HC-uri si Basic, despre jocuri pe HC dar si pe PC, diferente intre HC-91 cu Basic si un PC cu tastatura adevarata si DOS ca sistem de operare.

Dup-aia am stat cu dischetele de DOS 6.20 si Win 3.11 ca sa le instalam si pe alea.


De ce crezi ca am stat 5 ore pe acolo ?
Posted Image


A fost cea mai tare experienta de invatare care am avut-o in toata perioada care mi-am petrecut-o prin scoli si nici macar nu mi-am dat seama cum a trecut timpul in ziua respectiva.

Edited by cralin, 24 July 2023 - 13:01.


#26
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021

View Postdjl, on 24 iulie 2023 - 12:23, said:


De unde ai aflat cum să-l asamblezi?   :bigwhitegrin:

Sunt idiot proof, nu le poți asambla greșit decât folosind ciocanul și superglue. :D

Pe vremuri o mai puteai da în bara la setat jumperii, era necesar sa știi sa citești un manual. Acum e și mai simplu ca nici jumperi nu mai sunt.

Edited by KiloW, 24 July 2023 - 13:25.


#27
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
HCurile aveau ”sistemul de operare” încorporat, care era de fapt un interpretor pentru comenzile din limbajul BASIC. Eu chiar nu pricep de ce nu se fac în ziua de azi sisteme de operare read-only la modul hardware, cu customizări editabile ținute separat?

#28
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Am avut în colecţie un computer "Olivetti" cu placă de bază pentru procesor '386', dar care avea procesor '286'. Nu prea era aşa de uşor de făcut upgrade, adică nu îi puteai monta cam orice voiai (în limita capactiăţilor tehnologice). În România a început să fie mai mult epoca P.C. când au apărut cele cu procesor '486', la care puteai monta cam orice permitea tehnlogia vremii, atât timp cât aveai sloturile necesare. Chiar dacă nu era un sistem plug and play, cred că a ajutat la răspândirea computerelor sau a fasicanţiei faţă de ele. Majoritatea nu aveau bani, majoritatea nu aveau hobby, căci îl lau gata asamblat, dar ideea că în decursul timpului poţi să faci ceva mai bun (că să ai computerul era baza), mai performant, suna bine. Dacă era varianta să schimbi computerul cu totul sau să nu performeneze în plus, nu suna super d.p.d.v. financiar, deci nu ar fi fost atractiv.
@ Manelist : drepturi de autor în special. Cu spaţiul de stocare se mai rezolvă.

Edited by djl, 29 July 2023 - 11:26.


#29
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 24 iulie 2023 - 17:35, said:

Eu chiar nu pricep de ce nu se fac în ziua de azi sisteme de operare read-only la modul hardware, cu customizări editabile ținute separat?

Pentru ca .. software bugs.

Sint convins ca producatorii de hardware ar vrea sa-ti vinda computer nou cu fiecare bugfix din software insa nu cred ca tu ai vrea sa "beneficiezi" de placerea de a cumpara cite un echipament nou doar ca sa ai software-ul cu corectiile necesare pentru defectele identificate dupa ce ai cumparat echipamentul.

La vremea respectiva nu era o problema chiar asa de mare fiindca in cea mai mare parte toate clonele facute pe baza ZX-Spectrum nu erau conectate la nici o retea (daramite la internet) si nici nu prea aveai cum sa ajungi la ele daca nu aveai access fizic la tastatura.

Mai mult, la vremea respectiva lumea vroia sa exploreze sau sa invete depre tehnologia respectiva si avea mai putine intentii "malefice".

Oricum cind se lua corentul iti cam disparea totul de prin memorie si o luai de la capat cu incarcatul din memoria ROM si apoi cu casetele.  Posted Image

Edited by cralin, 29 July 2023 - 12:55.


#30
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Da, cam asta e ideea care ni se servește drept axiomă primordială, bugurile și addonurile de nerefuzat, dar hai să recunoaștem totuși că tehnologia a avut suficient timp la dispoziție să scoată pe piață un kernel stabil, la nivel de standard operațional pentru fiecare build proprietar în parte, de asta îmi pute mie. Nu se mai reinventează roata, ci se bagă bețe in roată pe motiv de profit și altele mai obscure.

#31
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil din motive de profit. Ar trebui să se reinventeze industria şi fiind una aşa de mare şi de bănoasă, nu le-ar conveni.
Eu am fost unul dintre ultimii care au folosit dischete (floppy discuri). Enervante, dar îmi plăceau. Prin 2008-2009 începuseră să apară stickurile U.S.B., dar erau încă scumpe. Şi dischetele alea aveau totuşi utilitatea lor, că de exemplu dacă voai să printezi câteva pagini pentru facultate, nu prea te duceai cu C.D.-ul, că era mai complicat de scris, trebuia să laşi sesiunea deschisă. A folosit cineva C.D.-uri reinscriptibile?
U.S.B.-ul a fost mai util în forma fără memorare, adică ca port. Un vecin avea 4 sau porturi la un moment dat şi mă întrebam la ce îi trebuie. Mai conectai o imprimantă, mai un scanner. Că se mişcau mai repede decât pe paralel şi serial. Era la modă să ai imprimantă... acum nu mai e. Eu am avut doar pe paralel imprimantă. A existat şi S.C.S.I., la fel de rapid ca U.S.B. 1.0, însă era scump şi majoritatea nici măcar nu ştie de el. Şi nici Fire-Wire nu prea a fost pe la noi.
Fenomenul laptop a apărut destul de târziu, adică după 2006-2007, că erau scumpe. Şi abia când a început lumea să-şi permită mai multe lucruri, s-a putut. Păi în 2006 cred că şi un laptop 'Pentium' 2 mai forţos era ceva uau!
Puteai folosi computere mai vechi şi pentru că siteurile nu erau aşa de pline de reclame - prea multe reclame azi, deci nu erau încărcate de scripturi inutile. Fireşte că dacă doreai ceva mai avansat era greu cu un P.C. mai vechi, dar pentru ceva simplu, era uşor. Reclame peste tot. Şi degeaba,
Culmea şmecheriei era să ai telecomandă la P.C. Nu am avut. M-a trecut ceva nostalgie (un pic) când am scris pe aici.

#32
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Primele laptope erau destul de varza, ajungeau repede la probleme de supraincalziere. Hardware-ul se imbacsea de praf și Windows-ul de procese inutile și gunoi încât începeau repede să meargă prost.
Și erau scumpe, de obicei și le permiteau smecherii.
Când au început sa fie la moda eu nu mai eram în Ro. Însă îmi făcusem o rețea de "clienți" care ma sunau periodic sa le mai curat. Oameni interesanți am cunoscut asa de la scenariști de la Hollywood si  moguli imobiliari pe Coasta de Azur la prostituate mai mult sau mai puțin de lux :D

Edited by KiloW, 05 August 2023 - 10:04.


#33
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Tunerele tv, băgai direct mufa de la cablu la PC și aveai teve pe monitor și puteai face și captură, înregistrai emisiunile preferate. Dar trebuia să faci rost de un spliter pentru semnalul prin cablu mai întâi. Acum televiziunea prin cablu s-a dus dracului pe copcă, streamingul e la putere.

#34
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020
@djl,
Probabil, ultimii care au lucrat cu dischete (obligatoriu de 3.5" si obligatoriu "formatate dos") au fost contabilii.
Pina prin 2003-2005 trebuiau sa mearga in fiecare luna cu discheta la casa de pensii si/sau la casa de asigurari de sanatate ca sa "depuna datele".

Stiam ca mi se cere un PC pentru contabil/contabilitate fiindca cea mai imporatanta cerinta era "unitate floppy functionala si 1-2 cutii de dischete".
Restul (nici macar pretul) nu mai conta prea mult atit timp cit respectivul PC era destul de capabil ca sa poata sa ruleze software-ul de contabilitate folosit de respectivul contabil.
Posted Image

Edited by cralin, 06 August 2023 - 01:50.


#35
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Mai târziu. Cred că au prins 2010 dischetele la Admnistraţiile Financiare. Mama e contabil  :)   şi am văzut până destul de târziu. Nu ştiu de ce nu acceptau şi C.D.-uri.
Oh, da, aia cu tuner tv avea un vecin. Am văzut şi la tatăl meu, pe un computer nu prea şforţos - era înainte de 2000. Am zis şi eu că-mi pun, că PiSi aveam, dar tembelizor color nu... până la urmă pe 12-12-2000 am avut tv color. Chestii I.T. de atunci nu mai am, televizorul funcţionează bine mersi şi azi, deşi a avut nevoie de 2 repafraţii.
Prin 2007-2008 începuseră să apară monitoarele L.C.D. Erau încă şmecherie. Primu' monitor L.C.D. care să fie precum un C.R.T. l-am văzut la servici, când am avut birou comun cu firma care făcea grafică - da' nu era de P.C., era de "Mac/Apple". Dl. Gall se ocupa de grafică computerizată de mult timp - l-am găsit menţionat într-o revistă din 1993.
Nu ştiam că laptopurile vechi se încingeau tare. Dar alea stil 1990, cu ecran 4:3, taste înalte şi albe în întregime, arătau de zile mari.   :greedy:
Tembeliziunea prin cablu încă are destui utilizatori în România.

#36
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ieri, utiându-mă pe cărţile dintr-un anticariat, am descoperit şi una dedicată P.C.-urilor, scoasă la Ed. "Teora" (că ei erau mult cu aşa ceva) prin 1995? Probabil un fel de "For dummies/Pentru to(n)ţi" mai consistentă. Nu am stat s-o studiez prea mult, dar dacă mai ajung pe acolo, o s-o studiez un pic, să vă ce conţine. Cartea era scumpă, la vremea aceea computerele erau încă "pentru premianţi".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate