Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Tastatură mecanică silențioasă

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Am parte de reclamații, mai ales la ceas de noapte și sunt nevoit să caut o soluție mulțumitoare.
Nu contează prețul, ceva recomandări demne de băgat în seamă?

La fel și pentru maus, să aibă clicul silențios.

Nu mă interesează alte tipuri de tastaturi în afară de cele mecanice deoarece sunt obișnuit cu precizia lor, cursa mică și efort minim de apăsare, de aici și plăcerea de a scrie cu ele.

Mulțumesc.

Edited by ManelistDeSuccesMaxim, 20 July 2023 - 16:04.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
prin definitie sunt galagioase, ca asa sunt contactele

dar ai cerut ceva atat de vag ... vrei de gaming, vrei multimedia, vrei cu fir, bt, wifi, ambidextru, ce vrei de fapt de la acest kit?

 ManelistDeSuccesMaxim, on 20 iulie 2023 - 16:03, said:

Nu mă interesează

asta am observat si eu

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Tastatura mecanica = zgomot, asta e ideea de baza. Ai clickuri rosii, albnastre, negre si maron. Cele rosii sunt mai silentioase decat cele albastre si sunt ideale la gaming oferind feedback decent. Cele albastre daca vrei masina de scris si au cel mai puternic feedback Posted Image Cele negre sunt cele mai silentioase dar nu mai ofera feedback tactil.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2TTkX8UPdas?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 20 July 2023 - 16:22.


#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Eu mi-am luat acum veun an si ceva (cred): https://www.trust.co...oard-with-mouse
Nu-i extraordinara si nici foarte silentioasa dar si-a facut treaba pana acum, mai ales la pretul de 100+. :)

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Cea mai silentioasa tastatura e aia afisata direct pe ecran, zgomot zero.

#6
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

 Dany_Darke, on 20 iulie 2023 - 16:13, said:


dar ai cerut ceva atat de vag ..

Nu e vag . Vrea tastatura silentioasa Posted Image

Nu exista tastatura normala silentioasa. Am cautat si eu pe vremea cand il aveam pe sefu in birou cu mine si-l trezeam din somn cu butonatul meu.

Problema mea s-a rezolvat de la sine , a plecat sefu si-s singura in birou acum .

Edited by Noua_pe_site, 20 July 2023 - 16:22.


#7
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Am luat deja țeapă cu o idioțenie hibridă, Razer Ornata V2 și, ca să nu continui seria de alegeri nesatisfăcătoare mi-am zis să intreb și pe alții, să aflu păreri sincere, personale.
Într-adevăr, se aude mai încet clicul, însă trebuiesc apăsate tastele mai tare, membrana interpusă de aștia îngreunând apăsarea tastelor, ceea ce e neacceptabil pentru mine.

Ca să fiu mai precis, vreau cu fir, pentru gaming.

Deci trebuie să caut tastatură cu contacte negre sau roșii?

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 Noua_pe_site, on 20 iulie 2023 - 16:20, said:

Nu exista tastatura normala silentioasa.

daca discutam de cea clasica, sunt destule silentioase. chiar eu am una de laptop

dar cum el zice de mecanica, va trebui sa suporte zgomotul, orice contact ar avea tastatura

nu exista feedback in apasare, fara sa aiba un zgomot la final de cursa

#9
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
de ce nu te indrepti catre un logitech mx keys ? nu e mecanica dar e destul de precisa, silentioasa si iluminata.

Edited by razzvann, 20 July 2023 - 16:31.


#10
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

 Dany_Darke, on 20 iulie 2023 - 16:27, said:

daca discutam de cea clasica, sunt destule silentioase. chiar eu am una de laptop

dar cum el zice de mecanica, va trebui sa suporte zgomotul, orice contact ar avea tastatura

Tastatura clasica nu e la fel ca cea mecanica ?
Am gugalit tastatura mecanica si mi-a aratat poza cu tastatura ''normala'' clasica la care ma gandeam eu :)

Aia de laptop mie nu-mi place , am oroare de ea desi o folosesc atunci cand am nevoie sa folosesc laptopul

#11
pinkish_sorecerer

pinkish_sorecerer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 21.12.2022

 razzvann, on 20 iulie 2023 - 16:31, said:

de ce nu te indrepti catre un logitech mx keys ? nu e mecanica dar e destul de precisa, silentioasa si iluminata.

Au si mecanica, Logitech MX Mechanical Perfomance.

#12
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 22.05.2011
Iar la Shoarec pot sa recomand MX master 3s, au estompat bine click-urile fata de predecesori.

#13
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007
Mouse-ul e asta.Daca ai ghinion se strica rotita in cateva luni,dar se repara usor.(cu superglue arata pe youtube).Tastatura caut si eu.
https://altex.ro/mou...cpd/MOU19U64AA/

#14
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 26.11.2001

 razzvann, on 20 iulie 2023 - 16:31, said:

de ce nu te indrepti catre un logitech mx keys ? nu e mecanica dar e destul de precisa, silentioasa si iluminata.
am avut o astfel de jucarie. s-a stricat imediat dupa expirarea garantiei ....

#15
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002

 ManelistDeSuccesMaxim, on 20 iulie 2023 - 16:24, said:

Am luat deja țeapă cu o idioțenie hibridă, Razer Ornata V2 și, ca să nu continui seria de alegeri nesatisfăcătoare mi-am zis să intreb și pe alții, să aflu păreri sincere, personale.


exact tastatura aia o am si eu si mi se pare superba!

si cumva mi se pare normal sa existe pareri diametral opuse, ca doara exact asa sintem si noi oamenii!

[ https://i.imgur.com/iUFmVmb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
E faină până la urmă dar nu aș sta pe gânduri dacă aș găsi altceva mai bun, îmi pare frânată puțin, tastele sunt încetinite de membrană, farmecul tastaturii mecanice e diminuat, cu toate că se simte cursa corectă la ea.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Eu am folosit tastaturi mecanice originale inca din 88 iar din 90 am avut calculatoare acasa cu asemenea tastaturi faine pentru vremea lor, XT si 286... cred ca mai am si acum prin atelier o tastatura cu mufa DIN (ca de casetofon)... dar nu reusesc sa inteleg fetishul pentru taste mecanice, nu am folosit la pc-uri moderne si de jucat, ma joc ca imi place, doar fiumeu are una.
Am o memnbrana cu simulare de mecanica, Redragon desigur si e suficienta, o vad bine ca e luminata corect.

Attached File  20230224_102013.jpg   408.46K   17 downloads

Edited by andreic, 21 July 2023 - 01:42.


#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 ManelistDeSuccesMaxim, on 20 iulie 2023 - 16:03, said:

Am parte de reclamații, mai ales la ceas de noapte și sunt nevoit să caut o soluție mulțumitoare.
Nu contează prețul, ceva recomandări demne de băgat în seamă?

La fel și pentru maus, să aibă clicul silențios.

Nu mă interesează alte tipuri de tastaturi în afară de cele mecanice deoarece sunt obișnuit cu precizia lor, cursa mică și efort minim de apăsare, de aici și plăcerea de a scrie cu ele.

Mulțumesc.

https://www.emag.ro/...0/pd/D5XWC3MBM/

destul de multumit

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate