Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Unde este apa cea mai curata pe litoralul romanesc ?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023
Salutare !

As vrea sa stiu unde este apa cea mai curata pe litoralul romanesc, observ ca in mare unii zic ca nu este curata, deversari petroliere, diverse microorganisme, altii zic ca este cristal, poate cineva a studiat deja problema si are raspunsul.

Nu ma deranjeaza sa fie lac - daca au dreptate primii, plaja cu ceva inot sa se poata face acolo, fara riscuri in primul rand pt copiii si batranii familiei.

Multumesc

Edited by Sterone, 19 July 2023 - 12:21.


#2
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023
Probabil ca cea mai curata este în piscinele de pe litoral.


#3
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

 Sterone, on 19 iulie 2023 - 12:20, said:

Salutare !

As vrea sa stiu unde este apa cea mai curata pe litoralul romanesc, observ ca in mare unii zic ca nu este curata, deversari petroliere, diverse microorganisme, altii zic ca este cristal, poate cineva a studiat deja problema si are raspunsul.

Nu ma deranjeaza sa fie lac - daca au dreptate primii, plaja cu ceva inot sa se poata face acolo, fara riscuri in primul rand pt copiii si batranii familiei.

Multumesc

Nu in Romania.
Poate in Bulgaria mai spre sud, Burgas/Sunny Beach

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu exista un loc anume, cata vreme discutam de o apa in mediu deschis

esti hilar cand spui ca ai auzit ca sunt microorganisme in apa. pai acelea sunt si in piscina, si in apa de la robinet si in orice. nu scapi in natura de ele. uneori nici cu apa fiarta

la mare, ca tu de asta intrebi de fapt, poate fi azi limpede, cat se poate zice, pe seara sa fie apoi alge sau pamantie

totul tine de curenti si cum apuca sa se filtreze intre timp, temperatura etc

pt unii apa trebuie sa fie ca in filme de clara, sa poata vedea si ceva rechini pe fundul apei cat plutesc din barca, pt altii e ok si cea cat isi vad slipul. totul e subiectiv si irelevant ca si iformatie stricta

de altfel, piscine sunt cu duiumul pe la hotelurile de 5 stele

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
In sticla de la magazin.

Joi si sambata am fost in mare (Eforie Nord) si pana acum nu mi-a crescut nici o mana noua.

#6
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.06.2022
A inceput psihoza
Anul trecut crezi ca era mai curata?

#7
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
anul asta au distrus rusii barajul de pe Nipru si au inundat toata zona din aval. asta inseamna ca apa a venit cu toate deseurile, anumale moarte si tot ce a gasit pe acolo si le-a dus in marea neagra care e o mare inchisa, nu se schimba apa prea usor
asa ca anul asta mai bine te duci sa faci baie in alta parte daca nu vrei sa te imbolnavesti de cine stie ce boli

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
21:34

https://youtu.be/VDui3SlOkvQ?t=1294


Se face pipi si **** la greu in mare. Cu cat este o zona a plajei mai aglomerata, cu atat apa este mai murdara si plina de bacterii si microbi pt perioade mai lungi sau mai scurte de timp. Cica mai nou se arunca si scutece murdare, se spala bebelusii de treaba mare in apa.
Foarte multi  se usureaza in mare. Concentratia de E-coli de 5 ori mai mare in eforie, neptun etc.



"O concentraţie mare de E.coli a fost descoperită şi la Mangalia și la Neptun
Cea mai mare concentraţie a bacteriei a fost descoperită în Eforie Nord. 1305 unităţi în 100 de mililitri, în contextul în care ar trebui să fie cel mult 250, ca apa să fie excelentă.
O concentraţie mare de E.coli a fost descoperită şi la Mangalia, 641, asta înseamnă că apa de îmbăiere este totuși satisfăcătoare. La fel și la Neptun. Medicii spun că bacteriile apar în cantitate mare în mare atunci când oamenii aruncă în apă alimente alterate, scutece murdare, sau chiar uită să meargă la toaletele de pe plajă."

Edited by MembruAnonim, 19 July 2023 - 13:53.


#9
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 23.09.2010
Poate la Corbu. Nu sunt hoteluri si vile, care sa deverseze canalizare, ape uzate de santiere, etc. in mare, cum sunt in TOATE STATIUNILE de pe litoral cu larga complicitate a autoritatilor.

Personalul medical de la DSP, care era renumit ca este cel mai slab pregatit personal medical de la noi si care si-a luat nasul la purtare in timpul covid-ului, a dat vina pe cei care folosesc wc-ul si intra cu mainile nespalate in mare. L-am ascultat ieri la un post TV, pe un mare prost, parca Tudorel Ene se numeste, purtatorul de cuvant al DSP Constanta. Asta era motivul, noaptea mintii!

Edited by hamal, 19 July 2023 - 13:53.


#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Apa Marii Negre nu poate fi mai curata de atat. e o mare aproape inchisa, in care se varsa doua fluvii - Dunarea si Niprul, fluvii care aduc toate prostiile pamantului.
La bulgari e un pic mai curata, fiind mai departe de gurile Dunarii, dar nu cu mult.
nu o poti compara cu Marea Egee, Adriatica sau mai stiu eu ce mare, nu sunt deloc aceleasi conditii!

Edited by strongsss, 19 July 2023 - 13:51.


#11
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
La Bucuresti exista asa ceva:

https://www.rfi.ro/a...ie-epurare-apei

La Constanta si in restul statiunilor exista?

Daca nu unde credeti ca se  varsa canalizarea?

Edited by Yhzx23, 19 July 2023 - 14:11.


#12
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Unde nu sunt oameni

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca eram mic si tot auzeam de problema cu E Coli la noi pe litoral.
Tin minte prin anii 70 chiar au inchis odata o plaja ptr cateva zile.

Dar pe vremuri canalizarile localitatilor de pe litoral se cam deversau direct in ... mare...
Se vedeau tevile pe plaja uneori cum se duceu ceva mai in larg.

Credeam ca intre timp au pus si ei ceva statii de epurare...

Noroc ca eu merg la mare in Grecia. Nu mai calc pe la noi.

#14
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
la noi in mare parte e verde si cu alge, la bulgari am dat de o plaja cu apa foarte curata, zici ca eram in Grecia... Rusalka Beach

 eiffel, on 19 iulie 2023 - 14:16, said:

Noroc ca eu merg la mare in Grecia. Nu mai calc pe la noi.

oricine intreg la cap face asta, la noi litoralul e tinut in mare parte de voucherele bugetarilor, altfel ar bate vantul ziua intreaga pe statiuni

Edited by horhescu, 19 July 2023 - 14:54.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
La noi in anii 70 era apa la fel ca in Grecia in majoritatea timpului ( problemele cu E Coli insa pot apare si cu apa cea mai limpede - sunt bacterii, nu le vezi ).
Dupa ce s-a deschis combinatul petrochimic de la Navodari au aparut algele.

Evident si in cazul algelor s-au gasit uni icare sa zica ca e ok cu ele - ca asta inseamna ca e apa "curata" ca altfel nu cresteau algele..
Altii zic ca deversarile de substante de la combinat au rolul lor in cresterea algelro - sunt ca un ingrasamant ptr ele.

#16
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006

 horhescu, on 19 iulie 2023 - 14:52, said:

la noi in mare parte e verde si cu alge, la bulgari am dat de o plaja cu apa foarte curata, zici ca eram in Grecia... Rusalka Beach



oricine intreg la cap face asta, la noi litoralul e tinut in mare parte de voucherele bugetarilor, altfel ar bate vantul ziua intreaga pe statiuni

Exact. A doua zi dupa ce n-o sa mai dea voucere, o sa fie gol. Daca asta e felul de turism pe care il doresc autoritatile romane, sa se spele cu el pe cap.
E absolut de nemers pe litoralul nostru. Ma mai duc la Vadu, toamna, cand e chiar frumos si gol. Cu cat mai putini romani, cu atat mai curata apa.

Apa din statiuni e infecta pentru ca oamenii is fac nevoile in mare si arunca deseuri, dar si pentru ca se deverseaza in mare canalizarea pluviala la care multi sunt cuplati ilegal cu canalizarea menajera.

Edited by cumparator, 19 July 2023 - 15:18.


#17
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023

 Dany_Darke, on 19 iulie 2023 - 13:32, said:


esti hilar cand spui ca ai auzit ca sunt microorganisme in apa. pai acelea sunt si in piscina, si in apa de la robinet si in orice. nu scapi in natura de ele. uneori nici cu apa fiarta


Hai ca ai luat-o "stricto sensu", in cateva fraze nu aveam cum sa fiu specific, ma refeream, la:

https://...dezastru-...ie-sud-si-nord/

sau

https://www.biziday.ro/251361-2/

...este cel mai mare dezastru ecologic din Europa, de după Cernobîl...

.... efectele mai mari și mai grave vor putea fi evaluate în zilele următoare, iar impactul se va întinde pe decenii.....

si nu stiu pe unde era un clip cu animale innecate in stare de putrefactie


Bacteriile coliforme, Escherichia Coli , salmonella şi enterococi intestinali sunt tot "diverse microorganisme" , semantic vorbind

https://observatorne...apa-528493.html

Este devarat ca infectarea se produce doar dacă înghiţim apa insa e mai greu de evitat de catre copii

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Marea neagra este una dintre cele mai murdare ape din Europa si este plina de microorganisme si lucruri toxice. De cand am intrat in UE, astia investesc miliarde in statii de epurare a apei, doar ca la noi testele nu ies prea grozave. La bulgari conditiile ar fi mult mai bune si 95% din locurile de pe litoral indeplinesc standardele europene.

Eu am o casuta de vacanta in Burgas si trebuie sa spun ca apa de acolo nu se compara cu litoralul romanesc. Dar si la noi cu cat mai in sud, cu atat mai bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate