Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Setare VPN Server Wireguard

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
NoBlink

NoBlink

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.04.2022
Salutare!

Am un Secure Gateway: GL.iNet Brume 2 pe care as dori sa il foloses pe post de VPN server cu Wireguard. Am nevoie sa am acces la internet cu IP-ul de acasa pentru cateva zile cat merg in vacanta nu imi doresc neaparat sa am acces la alte resurse de pe reteaua mea.

Cum as putea sa il instalez dupa router-ul de la Digi?

Am abonamentul lor de 10G la care ar trebui sa renunt daca mi-as dori un ip static ar trebui sa platesc dublu pe Fiberlink1000.

#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Port forward pe routerul Digi (sau chiar DMZ daca permite acel router Digi) catre acel Secure Gateway. Dupa aceea faci setarile necesare pe acel Secure Gateway pentru server VPN...

Sau intrebarea ta era cum sa configurezi acel "Secure Gateway" sa fie server VPN de fapt?

#3
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 18.02.2004

View PostNoBlink, on 19 iulie 2023 - 12:07, said:

Nu exista Fiberlink 1000 pe Business, poate vrei sa zici Access 1000 si da, pe rezidential Digi nu este obligat sa-ti furnizeze nici IP routabil nici IP static.
Ai aici documentatia de la GL-Inet: https://docs.gl-inet...reguard_server/
Portul default pentru WireGuard: The protocol is always UDP, and the default port is 51820
Deci faci NAT si adaptezi regulile de firewall pentru acest port.
Daca ai noroc sa n-ai IP in CGNAT, poti rezolva problema usor si cu DDNS-ul de la Digi.

Edited by Ravy, 19 July 2023 - 13:44.


#4
NoBlink

NoBlink

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.04.2022
Am facut:
Setarile recomandate pentru Wireguard server din interfata gateway-ului.
Dropin gateway : setare din interfata Brume 2 + disable dhcp din routerul digi
Port forwarding de pe router pe portul default - UDP dar am incercat si setarea TCP/UDP
Adresa de IP pe care o primesc nu pare din CGNAT (83.10.....)

Am facut un client VPN pe telefon si m-am conectat de pe reteaua mobila.
Pe VPN Dashboard imi apare ca si client, apare si o rata foarte mica de transfer dar surpriza. Merge google search dar nu merge sa deschid site-uri.

Oare s-ar putea pune VPN server cu abonamentul pe care il am acum(chiar daca as avea un teamview-er pe reteaua de acasa in cazul in care mi se schimba IP-ul) si sa scap fara sa fac un abonament cu IP Static care este si mai scump si mai incet decat ce am acum?

#5
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Ca sa-ti rutezi tot traficul din telefon via VPN trebuie ca in agentul din telefon sa teci la Allowed IPs : 0.0.0.0/0
Daca spui ca merge google search dar nu alte site-uri atunci probabil in Gateway appliance-ul folosit ca endpoint VPN Wireguard nu ai trecut un DNS server pe care acesta sa-l poata interoga .
Nu e nevoie de abonament cu IP static; e suficient ca in platforma Digi de administrare a serviciului de internet sa activezi serviciul lor de DDNS (dynamic DNS) si sa-ti alegi un hostname (de tipul <hostname>.go.ro) pentru reteaua ta ; acest hostname il configurezi apoi in agentul Wireguard din telefon in locul IP-ului pe care il ai acum trecut la endpoint .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate