Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Vacanța Moldova

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Andreea_Taran

Andreea_Taran

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 12.02.2023
Buna ziua, vreau sa merg luna viitoare pentru o vacanța de 4/5 zile in Republica Moldova. Ce as putea vedea acolo? Cum este drumul Iași Chișinău și împrejurimi? Cum sa ma feresc de radare, sunt șanse sa găsesc colegi cu stații radio? Nu as vrea sa merg cu 50 unde îmi permite drumul, măcar un 80

#2
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
in principiu ai ce vizita - orasul Chisinau cu tot ceea ce presupune el - Valea Morilor, Valea Trandafirilor, Dendrariu, Gradina Zoo care este super ok la un pret mic, e 5 ron biletul. Prin centru mai e cate o cafenea cocheta. In afara Chisinaului ai Castelul Mimi, Cricova, Orheiul Vechi...

iti recomand varianta prin Sculeni-Ungheni daca vii dinspre Iasi spre Chisinau. e proaspat refacuta si se merge foarte bine.

iti recomand de asemenea sa o lasi usor prin localitati. stau cei de la politia patrulare cu skodele la vanatoare si daca te vad cu numere de RO te inhata lejer. respecta regulile ca nu castigi nimic daca mergi cu 80 prin localitati. la ei chiar sta politia prin trafic, deoarece si soferii lor par scapati din tarc... ai sa vezi prin Chisinau despre ce vorbesc:))

#3
Andreea_Taran

Andreea_Taran

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 12.02.2023

 horhescu, on 18 iulie 2023 - 15:04, said:


iti recomand varianta prin Sculeni-Ungheni daca vii dinspre Iasi spre Chisinau. e proaspat refacuta si se merge foarte bine.

politia patrulare cu skodele la vanatoare si daca te vad cu numere de RO te inhata lejer.

Au radare pe skode? Eventual sa o las undeva la 65/70 maxim, nu cred ca merita sa mi iau un detector pentru o vacanța de câteva zile pe acolo

#4
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Mie Chisinau mi s-a parut destul de meah, dar m-au impresionat Cramele Cricova, as mai merge odata si sa am mai mult timp sa vizitez acolo.

#5
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 Andreea_Taran, on 18 iulie 2023 - 15:10, said:

Au radare pe skode? Eventual sa o las undeva la 65/70 maxim, nu cred ca merita sa mi iau un detector pentru o vacanța de câteva zile pe acolo

au si pistoale radar prin localitati... deci nu stii de unde te ocheste:) respecta legea, mai ales ca esti intr-o tara straina... din ce stiam nici nu puteai sa parasesti tara pana nu platesti amenda, poate s-a schimbat intre timp.

 dell99, on 18 iulie 2023 - 15:13, said:

Mie Chisinau mi s-a parut destul de meah, dar m-au impresionat Cramele Cricova, as mai merge odata si sa am mai mult timp sa vizitez acolo.

e fain ca poti sa faci o paralela la cum era in RO prin anii 2000, iti aminteste de alte vremuri:))

Edited by horhescu, 18 July 2023 - 15:20.


#6
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Acum ceva timp, inainte de 2019, am fost la Crama Milestii Mici si recomand.

Nu respecta legea nici acolo, dai talpa si poate te prinde si experienta o sa te indemne sa respecti legea si prin Romania.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 Andreea_Taran, on 18 iulie 2023 - 14:58, said:

Cum sa ma feresc de radare?

treci pe langa ele cu viteza legala

alta intrebare?

#8
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
Politia din Moldova este 300% corupta, doar mergi regulamentar. Apoi, nu cred sa mai fie vreo smecherie cu viata ieftina, doar tigari si bautura, atat.

#9
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Castel Mimi e foarte fain. La Milesti a fost ok, merita.
Chisinaul e frumos, si foarte ieftin. Poti sa-ti faci toate poftele, cu un buget mediu.
Sa nu te cazezi la Bristol, e dezamagitor.

Noi am fost in ianuarie-februarie, si vrem sa mai mergem o data vara asta. Am tot vizitat chestii prin Europa, dar e singurul oras in care vrem in mod activ sa mergem din nou.

#10
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 Andreea_Taran, on 18 iulie 2023 - 16:10, said:

România e plină de zone cu 30-50 la ora unde poți merge liniștit cu 100, zona capul codrului spre humor, din nou, poți merge in siguranța cu 70-80, limitele astea sunt prea învechite

Drumurile sunt bune insa atata timp cat trec prin sate 50 e viteza, nu stii cand sare in fata pe neasteptate un animal, un copil sau un drojdier iesit de la birt.
Evident ca mai sari la un 60-70 dar cu grija, daca mergi exact dupa restrictiile de viteza lesini pana la destinatie.

Edited by tomcatsk8, 18 July 2023 - 18:24.


#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 luci_flash, on 18 iulie 2023 - 17:28, said:

Am tot vizitat chestii prin Europa, dar e singurul oras in care vrem in mod activ sa mergem din nou.

Ne impartasesti si noua vreo doua-trei motive pro?

#12
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

 dell99, on 18 iulie 2023 - 15:13, said:

Cramele Cricova

E un adevărat oraș subteran, raiul bețivanilor!

#13
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,596
  • Înscris: 23.12.2010
Si eu vreau sa ajung pt vreo 3 zile in Chisinau si vreo 2 la Cernauti in Ucraina. Urmaresc...

#14
dedemanus

dedemanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 08.04.2007
O întrebare de baraj , este nevoie de pașaport sau doar CI . Știu as putea căuta pe siteul poliției de frontieră dar sincer am o stare în care abia gandesc

#15
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Este ok doar C.I... inclusiv pentru Tiraspol, daca vrei sa il vizitezi

Edited by rz, 18 July 2023 - 21:56.


#16
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Voi astia cu statii, detectoare de radar si alte bazaconii, mergeti in concediu sau la raliu ?
Moldova este frumoasa dar trebuie sa o intelegi. Este un contrast intre modernism si arhaic, acesta din urma predominand in mare parte. Te poti bucura de soiurile de vin din Moldova, de bucataria locala, de linistea satelor moldovenesti. Poti admira arhitectura rurala, lacasele de cult, muzeele. Poti face trasee de hicking sau de bicicleta. Ai multe de facut, depinde ce cauti, si in ce zona vrei sa mergi.

#17
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Am rugamintea sa lasati postarile de tipul "lup moralist" pe tema vitezei !
S-a pomenit de cateva ori, este suficient... deja am sters prea multe posturi care n-aveau nici o tangenta cu turismul (drumul / destinatia), se legau doar de viteza.
Multumesc pt intelegere !

#18
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

 adisz, on 18 iulie 2023 - 18:25, said:

Ne impartasesti si noua vreo doua-trei motive pro?
Oameni faini, ieftin, ai ce sa faci in city break, ai ce sa vizitezi, foarte curat. Poti sa-ti faci toate poftele.
In Viena te duci la fast food, sau mananci prin cartiere ca sa nu usture.
In Chisinau bagi fine dining fix in centru cu cativa lei.
La crame e mereu distractie faina.

 dedemanus, on 18 iulie 2023 - 21:39, said:

O întrebare de baraj , este nevoie de pașaport sau doar CI . Știu as putea căuta pe siteul poliției de frontieră dar sincer am o stare în care abia gandesc
CI pentru sedere sub 30 zile parca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate