Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Router suplimentar WiFi 6

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.03.2004
Am abonament Orange Communication Fibra 2000 + TV premium (ONT - ZTE ZXHN F6600R + decodor - SAMSUNG GX-TR530CK-ZR). Am nevoie sa instalez un router suplimentar WiFi 6 din oferta Orange, care este oferit in chirie cu 6 lei/luna. Am ridicat problema unui angajat de la o reprezentanta Orange din apropierea locatiei mele, si spre surprinderea mea am aflat ca pot avea acest router suplimentar doar daca fac un nou abonament (?????). Intrebarile mele sunt :
1. Oare e real ce am aflat la filiala Orange?
2. Daca totusi, incredibil, e asa, care e solutia sa am un router suplimentar pentru a putea sa folosesc serviciile de internet si TV si in alta incapere in afara celei in care e instalat ONT-ul si pentru care platesc actualmente?
Multumesc pentru interventiile dvs pentru rezolvarea problemei mele.

#2
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 18.02.2004
Nu-i mai simplu sa treci ONT-ul in bridge si sa-ti iei propriul router? Zic si eu....
1) Nu-i mai usor sa suni la Orange sa intrebi?
2) cel mai simplu ar fi ONT in bridge si apoi iti pui tu ce echipamente vrei in casa.

#3
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.03.2004
Ai dreptate, dar un router din care am suplimentar la RDS in chirie costa cam 250 lei, pe cand daca ar fi sa mi-l dea in chirie Orange ar fi 6 lei/luna, deci...
Daca stau si ma gandesc mai bine, cel mai mult ma deranjeaza ca pentru a avea net altundeva decat acolo unde e instalat ont-ul cei de la orange zic ca nu se poate in configuratia actuala.

Edited by potosr, 17 July 2023 - 17:29.


#4
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

ZTE ZXHN F6600R este WiFi 6. Mai vrei inca unul?

Pentru IPTV iti mai trebuie un receiver, iar asta e numai pe cablu.

Si ai mei tot Orange (ex-Telekom) au, iar ONT-ul (un model mai vechi de Huawei), are 4 porturi: 2 in spatele unui NAT facut de router, 2 in VLAN-ul de IPTV.

In mod special la Orange NU poti pune in bridge router-ul. Setarile nu sunt vizibile (nu ai cont de admin) iar cei de la suport nici nu vor sa auda de asa ceva. In plus, daca il pui in bridge adio conexiune, ca nu iti vor da user+pass plus ca vei avea nevoie de un router care sa stie VLANs.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Deci treci la Digi ca sa-ti faci retea mesh cu 3 lei pe luna. Cu ocazia asta scapi si de decodor si vei avea o claritate mai buna la tv.

Edited by Leo2006, 17 July 2023 - 17:36.


#6
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.03.2004
Leo2006 : am si abonament la DIGI, exact cum zici, si din cauza asta am ridicat problema cu orange  (voiam si "roata de rezerva... :) )...banauiesc ca cei de la orange fac parte din categoria celor care zic "NU SE POATE" tot timpul.

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Pentru ce ti ar trebui al doilea router in aceeasi retea?
Daca vrei sa extinzi WI FI, iti trebuie un acces point, cele moderne se cheama mesh, dar al doilea router in retea nu se justifica!
Nici solutia cu doua routere separate pe doua retele diferite nu e cea mai buna. Ar trebui sa pui cele doua ONT in bridge si sa folosesti  un router dual wan, care sa stie sa-si faca Backup (sa treaca automat de pe retea pe alta).

Edited by strongsss, 17 July 2023 - 18:10.


#8
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Daca ai abonament si la Digi de ce nu comanzi la ei cu inca 3lei/luna un AP. Nu cumperi doar inchiriezi un mesh de la Digi, ei au oferta pentru asa ceva. Vei plati in loc de 3 lei,6 lei/luna pentru cele 2 routere mesh.
Orange nu are in oferta sistem mesh deci nu au ce sa-ti ofere ! Ce ai vazut tu pe site ONT la 6 lei / luna este pentru cei care nu semnează pe 24 luni dar e ONT nu AP ! Tu ai nevoie de un AP nu de inca un ONT.
Pentru tv in alta camera ai nevoie doar de un splitter de semnal pentru coaxial, trebuia sa te intelegi cu cei care ti-au montat ONT-ul initial pentru acesta. dar se poate rezolva usor si acum. La fel si cu internetul trage cablu daca vrei net in alta camera, wireless ar trebui sa acopere fara probleme 2 camere chiar si ONT-ul ZTE.  Daca ai pretentii de viteze, siguranta, acoperire etc, pui ONT Orange in bridge si-ti cumperi ce routere vrei (un sistem mesh).

Edited by MD, 17 July 2023 - 19:15.


#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Merge si fara bridge. Am la parinti un mesh conectat la ont si merge in dublu nat  pentru ca nu au nevoie de port forwarding.

#10
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
tu vrei pentru aceeasi cladire sau o cladire suplimentara?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate