Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Sistem gaming max 4000 ron

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
ciprianszoke

ciprianszoke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.11.2007
Va rog daca puteti sa ma ajutati. Am un baiat de 12 ani si își doreste foarte mult un calculator pentru gaming. Cerintele nu sunt mari din partea noastră, el se joaca Minecraft, Fortnite. Doresc sa fie asamblat si complet-unitate+monitor. Am vazut ceva "Zmeu" la pcgarage dar prefer sa va întreb pe voi daca aveti un sfat?
Va mulțumesc.

#2
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Cea mai buna si mai bogata oferta e la pc garage.


+ boxe, tastatura, mouse, mousepad?
o sa aiba nevoie si de scaun ergonomic gen cum sunt cele de gaming.

Alta generatie si alta mentalitate !!!
Cand mi-am luat primul pc pentium 1 la 166 mhz am fost personal sa il cumpar si am studiat inainte in revistele chip,.... detalii despre componente si ce am mai gasit pe forumuri.
Acum tiktok si facebook si cand ajung la 18 ani sunt complet neajutorati. Dar o mai lalaie inca 4 ani la facultate ca au parintii bani si apoi mai vedem ce se mai intampla.
Cu acest topic mi-ai adus aminte de ce a patit un coleg da la munca care si-a trimis nevasta sa cumpere hdd ca el era ocupat ...
Evident hdd defect si nevasta aruncase bonul.

Edited by mariusixy, 15 July 2023 - 09:29.


#3
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
99.9% din scaunele gaming pe care le-am vazut eu pana in 3000 lei sunt niste placaje drepte cu niste burete pe ele, seamana mai mult a dispozitive de tortura medievala decat scaune. La scaun, daca are nevoie, mai bine s-ar duce la Dedeman sau alt magazin si sa probeze in mod direct, nu sa ia pe nevazute si nici "de gaming".

#4
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@VarfulOmu2505 am un scaun de gaming genesys luat de la pc garage pret 700 lei.
Ulterior am primit gratuit de la o verisoara un scaun de gaming de vreo 300 lei. Stau mai bine in ala de 300 lei.

Ideea era sa nu foloseasca un scaun de bucatarie fara spatar. E musai sa cumpere un scaun ergonomic.

#5
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.01.2022
Eu nu recomand scaunele de gaming, in schimb le recomand pe cele de birou.
Cumpara-i un scaun de birou ergonomic, o sa-i multumeasca spatele lui mai tarziu.

PC gata construit nu prea recomand, mai bine cumperi piesele si le dai la o ruda sa le asambleze daca stie.
In schimb eu as zice un Zmeu Legendar de la PC garage, https://www.pcgarage...-zmeu-legendar/

#6
bambucea015

bambucea015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 23.08.2012
https://www.pcgarage...ing-shield-iii/
Plus un monitor cu 165hz daca vrei sa te incadrezi in 4000 max unitate+monitor

#7
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Cand vrei sa-l cumperi?

#8
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 22.02.2007
Par decente configuratiile alea de la pcgarage, se poate face ceva mai bun pe bucata de la alte magazine, dar nu merita efortul.

 mariusixy, on 15 iulie 2023 - 09:29, said:

Alta generatie si alta mentalitate !!!
Cand mi-am luat primul pc pentium 1 la 166 mhz am fost personal sa il cumpar si am studiat inainte in revistele chip,.... detalii despre componente si ce am mai gasit pe forumuri.
Noi nu aveam pe cine sa intrebam, erau foarte scumpe, daca nu aveai bani si luai sh exista o teapa pe undeva daca nu te pricepeai, tin minte ca am dat vro mie de dolari pe primul meu calc in 2000, P3-667, 64MB ATi Rage pe 64 biti si monitor Sony de 15, de la Flamingo.
Se invecheau si mai repede atunci dupa un an aparea ceva de 2 ori mai performant in acelasi ban, generatiile astea post-2010 au noroc cu telefonul ca pot accesa mai usor informatiile, dar multi prefera sa piarda vremea pe tiktok si videouri scurte.

 mariusixy, on 15 iulie 2023 - 09:29, said:

Acum tiktok si facebook si cand ajung la 18 ani sunt complet neajutorati. Dar o mai lalaie inca 4 ani la facultate ca au parintii bani si apoi mai vedem ce se mai intampla.
Nu e vina lor, asta e poveste in toate tarile est-europene si cred ca o sa mai dureze zeci de ani pana apar locuri de munca.

#9
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

 ciprianszoke, on 15 iulie 2023 - 08:20, said:

Va rog daca puteti sa ma ajutati. Am un baiat de 12 ani si își doreste foarte mult un calculator pentru gaming. Cerintele nu sunt mari din partea noastră, el se joaca Minecraft, Fortnite. Doresc sa fie asamblat si complet-unitate+monitor. Am vazut ceva "Zmeu" la pcgarage dar prefer sa va întreb pe voi daca aveti un sfat?
Va mulțumesc.

Da ăla zmeu mi se pare și mie potrivit, te-ai orientat bine.
https://www.pcgarage...aming-zmeu-iii/

Problemă e că nu mai rămâne buget pentru un monitor bun de gaming, deci trebuie sa decizi daca vrei PC mai slab sau rămâi la "zmeu" și iei un monitor de genul:

https://www.pcgarage...-freesync-75hz/

E doar de 24 inch, depinde de tine daca mărimea contează sau nu :)

Și are rata de refresh de doar 75hz, ar fi mers ceva măcar de 144.


#10
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
La sistemul Zmeu ca minus ar fi sursa ca nu are nici o certificare. Cred ca se vine la pachet cu carcasa.
Plus ar fi placa video ca e de la msi.

500 gb ssd nu o sa fie suficienti.
Sigur o sa inceapa sa descarce jocuri, filme,...poate sa tina si niste poze.
Deci e indicat pt stocare un hdd wd de 1 tb.

@pexCom "E doar de 24 inch" !!!
Un coleg de la munca are 1.40 m inaltime si si-a luat pat cat e suprafata camerei. Da si nu e nici casatorit.
Nu avem toti birouri de 2-3 m lungime.
Asta cu monitorul e si chestie de gusturi si de cat de potenta e placa video.
Dar totusi e cam de neam prost sa ai un monitor cat juma de perete.

#11
bambucea015

bambucea015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 23.08.2012
https://www.pcgarage...s-80-plus-550w/
Din poze asta e sursa la zmeu
Eu zic sa ia mai bine un monitor mai ok cu 144/165 hz ca nu e ca si cum il schimba peste 2 ani sau poate sa ii faca upgrade, il tine ceva timp. La pc poti sa mai adaugi sau schimbi ceva, cu 400 de lei acum gasesti 16 gb ram + 1 tb ssd

Edited by bambucea015, 15 July 2023 - 17:11.


#12
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

 ciprianszoke, on 15 iulie 2023 - 08:20, said:

Va rog daca puteti sa ma ajutati. Am un baiat de 12 ani si își doreste foarte mult un calculator pentru gaming. Cerintele nu sunt mari din partea noastră, el se joaca Minecraft, Fortnite. Doresc sa fie asamblat si complet-unitate+monitor. Am vazut ceva "Zmeu" la pcgarage dar prefer sa va întreb pe voi daca aveti un sfat?
Va mulțumesc.

Cel mai bun PC gaming gata asamblat cred ca e astea doua fara monitor
https://www.pcgarage...2633919,2633923

Daca vrei si monitor tre sa fie mai slab calculatoru fata de alea din linku de mai sus
Fie gata asamblat fie cu asamblare la magazin care tre sa intre in aia 4.000 de Lei

Si inca ceva! N ai zis nimica de periferice
Deci daca pui si mouse, mousepad si tastatura o sa fie si mai slab PC ul ca sa nu depasesti bugetu

#13
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@pateu_98 ambele sisteme au placi de baza chipset H610 !!!
Perifericele cele mai ieftine nu depasesc 100 lei.
Problema e cu scaunul ergonomic daca nu are asa ceva. Asta costa mai mult.

Parerea mea e ca trebuie calculat daca exista intr-adevar vreo reducere la aceste sisteme. Cred ca reducerea e 0 si au adaugat la pretul final si pretul pt asamblare.
Numai cand te gandesti ca asamblarea te costa cat un hdd de 1 tb si iti vine sa il asamblezi singur.
Dar nu e cazul aici.


#14
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
Io inteleg ce zici @mariusixy, da ce nu inteleg e de unde a aparut scaun gaming?
Vad ca @initiatoru a zis ca vrea decat 'unitate+monitor' in 4.000 de Ron

Tu esti cel care ai zis sa se mai bage si 'boxe, tastatura, mouse, mousepad si scaun ergonomic gen cum sunt cele de gaming' in bugetu omului


@ciprianszoke, daca mai intri p aici tre sa raspunzi la intrebarile arie

Quote

Sfaturi privind achizitiile
Pentru raspunsuri rapide si folositoare, nu uitati sa specificati cat mai clar urmatoarele:

1. Cand se va face achizitia
2. La ce va fi folosit PC-ul
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)
4. Rezolutia diagonala si intrarile video ale monitorului (existent sau cel de achizitionat)
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem (mentionati modelul si/sau specificatiile acestora)
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)

Ca eu in 4.000 de Lei am facut PC ul asta fara placa video dedicata!
Produse:

1 × Cooler CPU Gamemax Gamma 500 RGB 124,80 RON
1 × Sursa be quiet! System Power 9 CM, 80+ Bronze, 500W 393,34 RON
1 × Procesor Intel Rocket Lake, Core i5 11400 2.6GHz box 769,99 RON
1 × Placa de baza ASUS PRIME H510M-E 357,55 RON
1 × Memorie Silicon Power XPOWER Zenith 16GB DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit 199,99 RON
1 × SSD Kingston NV2 1TB PCI Express 4.0 x4 M.2 2280 219,99 RON
1 × Mouse Gaming Trust GXT 105X Izza 29,99 RON
1 × Tastatura Gaming Trust GXT 856 Torac 89,99 RON
1 × Carcasa Gamemax Revolt 276,64 RON
1 × Monitor LED BenQ GW2480L 23.8 inch FHD IPS 5 ms 60 Hz 647,98 RON
1 × Serviciu Asamblare Gold 259,00 RON

Daca cauti un cod Voucher in semnaturile la colegi obti o reducere si cre ca iti ajunge si de scaun ca de placa video dedicata sigur nu ajunge



#15
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010
Ce PC de gaming e ăla fără placă video ?
Țigară fără nicotină, bere fără alcool 😊

#16
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
Daca puneam si o placa video dedicata sarea de 4.000 de Lei

Si in plus e doar un model de PC facut din bucati, nu il bag pe gat la om sa il cumpara
El se poate inspira din lista mea sa faca altu si cu video dedicata cumparand alte piese mai slabe ca eu am pus ce e mai bun in bugetu restrans la @initiator

Ce face mai departe e treaba lui! Eu nici nu ma sinchisesc sa ii zic sa creasca bugetu si pentru o placa video ca e urat sa fac asta ca poate il jignesc si nu vreau

#17
ciprianszoke

ciprianszoke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.11.2007

 pateu_98, on 15 iulie 2023 - 19:29, said:

Io inteleg ce zici @mariusixy, da ce nu inteleg e de unde a aparut scaun gaming?
Vad ca @initiatoru a zis ca vrea decat 'unitate+monitor' in 4.000 de Ron

Tu esti cel care ai zis sa se mai bage si 'boxe, tastatura, mouse, mousepad si scaun ergonomic gen cum sunt cele de gaming' in bugetu omului


@ciprianszoke, daca mai intri p aici tre sa raspunzi la intrebarile arie


Ca eu in 4.000 de Lei am facut PC ul asta fara placa video dedicata!
Produse:

1 × Cooler CPU Gamemax Gamma 500 RGB    124,80 RON
1 × Sursa be quiet! System Power 9 CM, 80+ Bronze, 500W    393,34 RON
1 × Procesor Intel Rocket Lake, Core i5 11400 2.6GHz box    769,99 RON
1 × Placa de baza ASUS PRIME H510M-E    357,55 RON
1 × Memorie Silicon Power XPOWER Zenith 16GB DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit    199,99 RON
1 × SSD Kingston NV2 1TB PCI Express 4.0 x4 M.2 2280    219,99 RON
1 × Mouse Gaming Trust GXT 105X Izza    29,99 RON
1 × Tastatura Gaming Trust GXT 856 Torac    89,99 RON
1 × Carcasa Gamemax Revolt    276,64 RON
1 × Monitor LED BenQ GW2480L 23.8 inch FHD IPS 5 ms 60 Hz    647,98 RON
1 × Serviciu Asamblare Gold    259,00 RON

Daca cauti un cod Voucher in semnaturile la colegi obti o reducere si cre ca iti ajunge si de scaun ca de placa video dedicata sigur nu ajunge

Avem banii disponibili, se poate cumpăra oricând.
Eu nu ma pricep să-l asamblez, poate sa instalez Windows... si cam atat.

#18
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
Intel Core i5-12400F SSD NVMe 1TB 16GB DDR4 RTX 4060 8GB GDDR6 DLSS 3.0 3799 Lei cu TVA

https://www.cel.ro/p...-pOSI2NTAsNw-l/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate