Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Probleme balamale MSI Modern 14

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Salut. Mi-a cedat una din balamale la un laptop MSI, model Modern 14 și l-am dus la un service cunoscut din oraș, dar nu i-au putut face mare lucru, iar piese de schimb și accesorii se găsesc greu spre deloc pentru acest brand, la noi. Laptop-ul este utilizabil în continuare, dar au spus că există riscul de a se desprinde placa de bază sau ceva de pe acolo. Singura soluție recomandată de ei este să apelez la service Restart, singurul care repară produse MSI de la noi.
Alte soluții ar mai exista? Laptop-ul nu are nici 3 ani și e ieșit din garanție de prin sep-oct. 2022. Menționez că este o problemă cunoscută și destui utilizatori de MSI se plâng de această problemă. Nu l-am bruscat, scăpat, închis/deschis zilnic etc.

Edited by Vlad_22, 13 July 2023 - 16:33.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce iti pot spune cu siguranta, e ca daca neglijezi problema ramai fara laptop.

Cauta pe afara balamale, si schimba-le. S-ar putea sa coste cat jumatate de laptop.

Edited by pasilla, 13 July 2023 - 16:53.


#3
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Un set de balamale e până în 2-300 Ron, la alte modele, la noi și prin afară chiar mai ieftine, nu asta ar fi problema.

E deranjant că am dat 3000 și ceva Ron pe el, dacă nu mă înșel, deci nici chiar ieftin, totuși și apar astfel de probleme, având în vedere că l-am utilizat cu grijă. Are și standard rezistență grad militar, totuși.

Un Asus utilizat vreo 9-10 ani, aproape și încă mai funcționează, nu are asemenea probleme, decât doar bateria care e dusă de câțiva ani și merge doar la alimentator.

La service vor spune clar, cel mai probabil, că șoc mecanic, utilizare neconformă și alte kkt-uri...

Edited by Vlad_22, 13 July 2023 - 17:10.


#4
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
E foarte posibil ca balamaua sa fie intreaga (poate doar merge mai greu) dar sa fi cedat zona din sasiu care e de obicei plastic, acolo unde se prinde balamaua cu suruburi. Am vazut cazuri, era suficent sa ungi balamaua, problema era baza.

#5
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Balamaua da, plasticul ăla e problematic... Șuruburile sunt strânse prea tare și zona aia e subțire, de asta se și întâmplă, din câte m-am informat.

Cam asta e problema:
https://ibb.co/FqDwCSW

Edited by Vlad_22, 13 July 2023 - 18:57.


#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Întreabă de pret pe la cei care au imprimanta 3D. Desfaci balamaua și o duci la ei, o recreează și apoi o imprimă. Vinzi apoi fișierul CAD pe net și îți recuperezi banii ;)

Dacă te descurci in proiectare 3D, e mai simplu, plătești doar printarea

#7
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Cam peste mână.

Edited by Vlad_22, 14 July 2023 - 12:43.


#8
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
S-ar putea sa fie mai ieftin de printat decât de comandat piesa respectivă.

Dacă e doar de lipit sau reconstruit parțial piesa, vezi că sunt tutoriale pe YT pentru mix de superglue + bicarbonat (sau scrum de țigară) care se întărește și compensează părțile lipsă

Vezi aici un exemplu
https://youtu.be/0Dfa09mxJkw?t=363

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate