Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sfat sistem "nou"

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
Mi s-a stricat desktopul, nu l-am mai putut surescita.. de multe ori il faceam sa mearga daca mai 'scoteam- bagam' cablurile sata.. deci ori cablurile sata nu mai sunt bune, ori (mai curand) placa de baza are probleme.. dar acum am renuntat la desktop, am trecut la un laptop. dar tot imi trebuie desktop, pentru ca am vreo 2 hdd , 1.5 tb impreuna si n-am chef sa ma incurc cu rack-uri..
Am 2 solutii:
1. sa iau un sh, Calculator Refurbished Lenovo ThinkCentre M900 Intel Core i5-6500 3.20GHz 8GB DDR4 500GB
sau Calculator Refurbished Dell 3040 SFF Intel Core i5-6500 3.20GHz up to 3.60GHz 4GB DDR3 500GB Sata in cazul in care sa mai refolosesc piese de la vechiul calculator - 2x4 gb kingston hiperx blu + 8gb ddr3 hiperx fury + o placa video (ceva entry level, dar nu stiu ce este daca ma intrebati - dar posibil sa nu aiba loc in dell-ul de mai sus).
2. componente noi (din moment ce am carcasa + sursa) si solutia mea este
    Procesor AMD Ryzen 5 4600G, 3.70GHz, Socket AM4, Box    470 lei
    Placa de baza MSI B450M PRO-VDH Max AMD B450 Socket AM4 micro ATX     371 lei
    Memorie G.Skill F4-2666C19D-16GIS AEGIS 16GB DDR4 2666MHz CL19     150 lei
la (1) trebuie sa scot din buzunar 513 lei sau 558 lei  iar in cazul (2) 991 lei. mi se pare cam mult 990 lei, credeti ca se poate mai bine de atat?

#2
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
La ce vei folosi sistemul?
Hard-urile nu prea se pastreaza, de obicei.

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

View Postlost_in_a_dream, on 13 iulie 2023 - 15:26, said:

Hard-urile nu prea se pastreaza, de obicei.
Poti sa spui si de ce ? Nu se acomodeaza in noua casa ? :lol:

Am hdd-uri din 2014, trecute prin 4 unitati... nu au nici pe dracu. Si acum le folosesc

#4
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Hard-ul este cea mai importanta componenta. Acolo se pastreaza tot ce ai, toata munca. Toate documentele, pozele s.a.m.d.
Sper deosebire de celelalte componente, HDD-ul chiar nu iti permiti sa-l pierzi / bulesti.
Mie mi-au crapat 3 hard-uri, pana acum.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca vrei desktop doar pt a mai copia date de pe hdd, o poti face prin atasarea lui la un pc functional. daca vrei doar ca sa fie un fel de backup si pt asta sa mai poti naviga pe ici colo, laptopul fiind pc-ul principal, mergi pe ceva sh, nu as da banii pe ceva nou, doar pt a fi si el acolo

la sff, evident ca nu poti pune placa video ce o ai in caz ca nu e si ea deja sff la vechiul pc

daca problmele de cablu la vechiul pc sunt chiar de la cablu sau placa de baza, mai merita sa iei altceva pt acele hdd-uri, insa daca problema e la hdd in sine, si sunt pe duca, ori deja moarte, mai merita efortul? vezi macar daca hdd-urile sunt functionale, evident, in alt pc ca e mai ieftin si rapid

cat despre ce scria colegul ca nu se pastreaza hdd-ul de la o configuratie la alta ... :facepalm:

daca au aceiasi interfata, nu e nici un stres, merg perfect, nu stiu de unde asemenea aberatie ca nu

#6
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@nlcian nu vrei sa te complici cu rack extern dar te gandesti sa cumperi Lenovo ThinkCentre M900 care are suport doar pt un hdd:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SM264QmyZaY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Vrei sa mergi pe confort dar mai mult te complici cu alt PC.
Ex: ai fisiere importante pe laptop si vrei sa le salvezi pe unul din cele 2 hdd-uri.
Copiezi continutul pe stick usb si apoi salvezi continutul pe PC.
La ce viteze au stickurile ajungi sa pierzi ceva timp.

Vrei sa spui ca atunci cand ai hdd-urile conectate la vechiul pc acesta e mort?
Daca hdd-urile sunt deconectate poti intra in bios?

Edited by mariusixy, 13 July 2023 - 17:28.


#7
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
Am un rack ugreen pe care am verificat ambele hdd-uri (sata3) cat si un ssd kingston de 480gb (pe care era sistemul win) = functionale toate. pe harduri tin chestii consumatoare de spatiu, filme, programe, ebooks, poze, etc. am vreo 3 cabluri sata3 si la final le incercam pe toate doar cu ssd-ul si calculatorul nu vroia sa booteze deloc.
ok, multumesc pentru observatia aia cu "Lenovo ThinkCentre M900 care are suport doar pt un hdd"..
laptopul meu are un ssd de 512 gb, prea putin pentru mine.. mai conectez cateodata rack-ul cu hdd-ul de 1tb sa mai mut filme sau seriale...
parerea mea ar fi ca mai bine sa cumpar componentele alea, cu care sa-mi refac desktopul..

#8
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@nlcian nu trebuia sa cumperi laptopul daca stiai ca modelul respectiv nu are suport pt hdd ori unitate optica ca sa poti monta ulterior un hdd.
Eu sunt dezamagit de cum se prezinta laptopurile si nu m-as baga sa cumpar asa ceva.
Am citit pe forum ca la un model de laptop nu functiona placa video la capacitate maxima din cauza ca nu era bateria functionala !!!!!
Lasand la o parte faptul ca dupa 2-3 ani cedeaza balamalele si ca trebuie sa inlocuiesti incarcatorul si sa vezi belea cand constati ca merge doar cu unul original si f scump.
Da si dupa un timp il dezasamblezi ca sa il cureti de praf si vezi ca suruburile se invart in gol ori ca plesneste plasticul. Evident ca nu au fost prosti sa puna un capac deasupra procesorului ca sa fie misiunea mai usoara.
Am intalnit la un model de laptop un surub atat de minuscul incat a trebuit sa cumpar surubelnite de precizie.

#9
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
laptopul l-am cumparat pentru copil in timpul pandemiei. am de gand in viitor sa fac/cumpar un NAS si atunci voi trece complet pe laptop/telefon. dar pana atunci parca mai util imi e un desktop.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate