Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Insotirea unui minor (RO-SRB-MKD-GR)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Salut!

Urmeaza sa mergem in concediu in Grecia prin Serbia si Macedonia si dorim sa luam cu noi o nepoata minora, cetatean roman. Fetita a fost abandonata de mama si locuieste cu tatal ei, tatal a obtinut in instanta custodia fetei prin decizie judecatoreasca definitiva.

Am citit informatiile din aceasta pagina: https://www.politiad...-minori-59.html

Si pentru iesirea din RO lucrurile par destul de clare si simple. Sa imi spuneti daca imi scapa totusi ceva.
-fetita are pasaport romanesc
-exista hotarare judecatoreasca care atesta ca tatal are custodia completa (in limba romana)
-tatal imi face declaratie notariala ca pot sa ies cu ea din tara (in limba romana)
-eu imi scot cazierul judiciar

Dar mai departe in tarile si vamile urmatoare de pe traseu SRB-MKD si MKD-GR cum se procedeaza? Prezentam aceleasi documente in limba romana ca si la vama RO-SRB? Sunt necesare documente suplimentare? Trebuie traduse in engleza hotararea judecatoreasca, declaratia notariala si cazierul? Va rog sa imi spuneti orice alte informatii care ar fi utile in acest caz.

Multumesc anticipat.

Edited by epuru, 12 July 2023 - 11:20.


#2
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Legea asta cu iesirea minorilor din tara e romaneasca si se aplica la granitele Romaniei. Dincolo de ea pasaportul fetei ar trebui sa fie suficient.

(Eu am zburat cu finuta la Paris si inapoi, declaratia si cazierul mi s-au cerut doar la Otopeni la iesirea din Romania).

Edited by mdt, 12 July 2023 - 11:49.


#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Doar la iesirea din tara se controleaza.

#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005

 epuru, on 12 iulie 2023 - 11:18, said:

Salut!

Urmeaza sa mergem in concediu in Grecia prin Serbia si Macedonia si dorim sa luam cu noi o nepoata minora, cetatean roman. Fetita a fost abandonata de mama si locuieste cu tatal ei, tatal a obtinut in instanta custodia fetei prin decizie judecatoreasca definitiva.

Am citit informatiile din aceasta pagina: https://www.politiad...-minori-59.html

Si pentru iesirea din RO lucrurile par destul de clare si simple. Sa imi spuneti daca imi scapa totusi ceva.
-fetita are pasaport romanesc
-exista hotarare judecatoreasca care atesta ca tatal are custodia completa (in limba romana)
-tatal imi face declaratie notariala ca pot sa ies cu ea din tara (in limba romana)
-eu imi scot cazierul judiciar

Dar mai departe in tarile si vamile urmatoare de pe traseu SRB-MKD si MKD-GR cum se procedeaza? Prezentam aceleasi documente in limba romana ca si la vama RO-SRB? Sunt necesare documente suplimentare? Trebuie traduse in engleza hotararea judecatoreasca, declaratia notariala si cazierul? Va rog sa imi spuneti orice alte informatii care ar fi utile in acest caz.

Multumesc anticipat.
Doar la ieșirea din țară ai nevoie de actele respective. Apoi călătorește fără probleme , traversează orice granița însoțită de oricine.

#5
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Teoretic ai nevoie doar la iesirea din tara. Eu zic totusi sa faci si o traducere in engleza,  in caz  de vreo problema medicala sa fii acoperit.   Nu stii peste cine dai, aveti acelasi nume de familie?

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Sigur ca doar la iesirea din tara trebuie. Dar eu am dat de o "desteapta" la drop-off si check-in in aeroportul Malaga care mi-a cerut Declaratia notariala. Desigur ca nu a inteles nimica din ea ca era in romana.
M-am certat putin cu ea ca habar nu avea ce e cu ea.

#7
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Numele de familie difera.

Referitor la declaratia notariala, am auzit ca e posibil sa fie retinuta o copie la iesirea din tara. Aveti idee de asa ceva? In caz ca da trebuie copie legalizata sau merge o simpla copie xeroxata?

Multumesc!

#8
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Se retine, da.Se scaneaza pasapoartele si ramane hartia la ei, sa  fie o dovada in caz de ceva. Eu am avut  si o copie  legalizata. Si la mine numele erau diferite, de aia zic pt iesit e ok in limba romana , dar daca e ceva ( sa nu fie) e bine sa ai si in engleza. Am ajuns in Ungaria la urgenta cu nepotul, medicul in varsta , nu vorbea engleza, noi nu vorbeam ungureste, cu chiu cu vai a  venit  cineva care vorbea engleza , trebuia sa semnam ceva pt tratament , cand au vazut ca nu avem acelasi nume ziceai ca suntem infractori , au ridicat  tonul, oribil!Noroc cu traducerea aia in engleza, a  fost foarte utila .

#9
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
La ultimele calatorii, (anul curent) nu au mai retinut copie, doar au facut poza.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
La Otopeni au scaner și nu se retine.
La Petea (rutier) am arătat originalul și au reținut doar o copie simpla (o aveam gata făcută).

Oricum primești 2 duplicate de la notar.

#11
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 epuru, on 12 iulie 2023 - 17:13, said:

Referitor la declaratia notariala, am auzit ca e posibil sa fie retinuta o copie la iesirea din tara. Aveti idee de asa ceva? In caz ca da trebuie copie legalizata sau merge o simpla copie xeroxata?
Pana anul trecut, se retinea o copie (copie xerox, simpla, nu trebuia legalizata). Anul asta (acum 2 saptamani) n-au mai retinut copie, probabil isi fac singuri. Ma referer la iesire din tara via aeroport. Rutier, nu stiu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate