Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Caut sfat pentru facultate in cariera militara

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tobicu

tobicu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.04.2022
Salutare. Dupa cum spune si titlu sunt in postura urmatoare : mi-am depus dosarul la SGP pentru Arma Auto ( am finalizat toate probele si dosar depus cu un punctaj de 28p ceea ce sunt destul de sigur ca o sa intru din ce mi-a zis si doamna de la recrutare si sunt destule posturi ). Intrebarea mea este urmatoarea  : are rost sa urmez sau ma ajuta sa urmez o facultate la distanta de ex. Facultate Trasnport Rutier, Mecanica si mecatronica pentru a creste in grad ? Totusi mi-as dori sa ajung macar la o pozitie de Ofiter si nu cunosc cat de mult m-ar ajuta o facultate . Multumesc anticipat

#2
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017
Alege o Academie de aici: https://www.edu.ro/i...e stat militare
Din astea ieși ofițer (sublocotenent)!

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 tobicu, on 12 iulie 2023 - 09:36, said:

are rost sa urmez sau ma ajuta sa urmez o facultate la distanta de ex. Facultate Trasnport Rutier, Mecanica si mecatronica pentru a creste in grad ?
S-au cam dus vremurile cand conta asa ceva. Acum trebuie sa urmezi una din recomandarile de mai sus.

Edited by neagu_laurentiu, 12 July 2023 - 12:31.


#4
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Nu prea e asa, e un deficit de personal crancen in ambele domenii, la aparare si ordine publică, angajează mereu din sursa externă, dupa absolvirea unei facultății promovarea e aproape garantată.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Armata are locuri pt. ofiteri filiera indirecta publicate, le numaram pe degete.

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Da, te va ajuta.

#7
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
De ce ti-ai dorii sa fii apv-ist?

#8
tobicu

tobicu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.04.2022

 claudiu1, on 12 iulie 2023 - 14:51, said:

Da, te va ajuta.
In ce masura sau poti sa fi mai explicit? Mersi

#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Probabil pentru că vei avea acces la funcție și datorită studiilor superioare, peste gradul militar...

#10
balhas

balhas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.04.2010
O dată intrat în sistem este foarte greu sa avansezi  fara sa faci școală militara sau fara sa participi la concursuri organizate pt anumite functii. In caz că se scot la concurs pt cei din sistem și care pot fi ocupate fara sa faci școală militara de cele mai multe ori acele funcții sunt cu dedicație.
Deci că sgp cam singura soluție sa avansezi este sa urmezi o școală militara de  maiștrii și subofițeri sau ofițeri, asta necesita concurs ai școlarizare de la câteva luni pana la 3 ani cum este la ofiteri

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate